Mobilā versija
Brīdinājums +14.9°C
Bērtulis, Boļeslavs
Trešdiena, 23. augusts, 2017
3. aprīlis, 2017
Drukāt

1927. gada 3. aprīlī. Latvijas grāmatizdevēji sanāk uz kongresu

3apr_Gramatnieki_16

Pirms 90 gadiem Rīgā sākās 1. Latvijas grāmatnieku kongress, kur viens no centrālajiem izvirzītajiem uzdevumiem bija cīņa pret lubu literatūru un tās izdevējiem, kas “uz garīgās kultūras un literatūras rēķina piepilda savus makus”. Tika konstatēts, ka nopietnajā grāmatniecībā valda krīze. “Mūsu labāko rakstnieku darbi diezin vai izplatās vairāk kā divus trīs tūkstošus eksemplāros, kamēr lubu romāns “Kaupēna noziegumi” jau aizsniedzis 80 000 eksemplāru tirāžu. Šie skaitļi runā skaidrāk par visu. Mūsu jaunā literatūra ir apdraudēta,” kongresa ieskaņā norādīja literāts Jānis Akuraters. Kongresam būšot jāizšķiras – vai nu cīnīties “ar šo postu”, vai “padoties un upurēt tam mūsu jauno literatūru”. Izrādījās, ka grāmatu izplatītāji jeb kolportieri tikpat kā nemaz neņemot izplatīšanai kvalitatīvu daiļliteratūru, jo daudz izdevīgāk piedāvāt “bandītu”, “pastardienas sludinātāju” un tamlīdzīgu “garīgo rakstu” literatūru. Vēl viena aktuāla tā laika latviešu rakstnieku problēma bija autortiesības. Pat skolas grāmatu un dažādu antoloģiju sastādītāji bija ieskatos, ka darbs pēc publicēšanas vairs īsti nepieder autoram un to var izmantot, kā un cik labpatīkas. Tikmēr Rakstnieku un žurnālistu biedrība izrādīja pasivitāti savu locekļu interešu aizstāvībā.

Pievienot komentāru

“Lidoja” pa Ventspili: “BMW” vadītājs traucas ar ātrumu 226 km/h (4)Valsts policija (VP) 22.augustā ap plkst. 23:50 Ventspilī, Talsu ielā, apturējusi “BMW 535” transportlīdzekļa vadītāju, kurš atļauto 50 km/h vietā pa pilsētu traucies ar ātrumu 226 km/h, portālu LA.lv informēja VP pārstāve Madara Šeršņova.
Valsts apmaksāto studiju vietu sadale tradīciju varā (1)Darba tirgus prognozes valsts apmaksāto studiju vietu sadali ietekmē tikai daļēji
Draugiem Facebook Twitter Google+