×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
5. novembris, 2015
Drukāt

Ārpolitikas forums “Rīgas konference” svin desmitgadi (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Žaneta Ozoliņa

Piektdien un sestdien, 6. un 7. novembrī, jau desmito gadu pēc kārtas notiks drošības un ārpolitikas forums “Rīgas konference”. Politiķi un eksperti Nacionālajā bibliotēkā spriedīs par Ukrainu, Baltkrieviju, Moldovu un Gruziju, kā arī par attīstības tendencēm Krievijā.

“Gribu uzsvērt, ka šogad mūsu konferencē atgriežas Valsts prezidents – tas ir ļoti būtiski, ka augstākās valsts amatpersonas forumā vienojas par jautājumiem, kas drošības politikā ir darba kārtībā,” uzsver politoloģe, konferences rīkotāju – Latvijas Transatlantiskās organizācijas – valdes priekšsēdētāja vietniece Žaneta Ozoliņa. Konferencē ievadrunas teiks Valsts prezidents Raimonds Vējonis un aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis. Kā ierasts, konferences darbs sāksies ar diskusiju par ekonomikas jautājumiem. Tajā piedalīsies arī Ukrainas premjers Arsēnijs Jaceņuks un Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis, kā arī Latvijas Ministru prezidente Laimdota Straujuma. V. Dombrovskis “LA” uzsver, ka viens no ES darbiem saistībā ar Ukrainu esot ES makrofinansiālā palīdzība Ukrainai – 1,8 miljardi eiro. Būtiski novērtēt, kā Ukraina īsteno strukturālās reformas, izvērš cīņu ar korupciju, kā arī pār­orientē savu preču noieta tirgus no Krievijas uz citām valstīm, jo arī Ukrainas tirdzniecības attiecības ar Krieviju esot saspīlētas. “Reformu jautājumos no pašreizējās Ukrainas valdības puses ir lielāka gatavība, nekā bijis iepriekš. Piemēram, ir veiktas reformas enerģijas tirgū,” stāsta V. Dombrovskis. Viņš salīdzina Polijas un Ukrainas vēsturisko attīstību pēc Padomju Savienības un Varšavas pakta sabrukšanas. “Toreiz šo abu valstu ekonomikas bija viegli salīdzināmas – tolaik IKP uz vienu iedzīvotāju Polijā bija par 20 procentiem lielāks nekā Ukrainā, bet tagad šī starpība ir vairākas reizes lielāka. Polija 90. gados sāka īstenot strukturālās reformas, bet Ukraina centās tās atlikt, un ekonomikā izveidojās tas oligarhistiskais modelis, kas valda pašlaik. Tagad gan ekonomikā, gan politikā Ukrainai ir lielākas problēmas, lai gan starta pozīcijas abām valstīm nebija tik atšķirīgas,” vērtē V. Dombrovskis.

Pirmajā dienā paredzēta arī diskusija par NATO, kurā tiks meklēta ceļamaize alianses samitam Varšavā. Tāpat piektdien iecerētas diskusijas par Moldovu, Gruziju un Baltkrieviju.

Sestdiena lielākoties veltīta Krievijas jautājumiem, un paredzams, ka kādā no paneļdiskusijām varētu piedalīties arī pazīstamais Kremļa kritiķis Andrejs Ilarionovs. Diskusijā piedalīsies konferences ikgadējais viesis – Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess, ASV prezidenta īpašā palīdze, Krievijas eksperte Selesta Valandere, Maskavas Valsts starptautisko attiecību institūta vicerektors Artjoms Malgins, kā arī Ņujorkas universitātes profesors Marks Galeoti. Atsevišķa diskusija būs veltīta propagandai.

Konferences tiešraidi varēs vērot tās mājaslapā www.rigaconference.lv, kā arī “Latvijas Avīzes” portālā “LA.lv”.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Krievijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre b-dre Zaharova TV jau uzstājas Z-korejas formas tērpā. Kā saka, sievietes apģērba stils izpauž sievietes īstos nodomus. Šajā gadījumā Kremļa nākotnes sapnis – Z-korejas režīma pārvaldes stils.

Draugiem Facebook Twitter Google+