×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
3. novembris, 2012
Drukāt

ASV sākuši darbu starptautiskie novērotāji

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Starptautiskie novērotāji devušies uz 40 ASV pavalstīm, lai sekotu otrdien gaidāmajām prezidenta un Kongresa vēlēšanām, piektdien pavēstīja valsts departaments, piebilstot, ka vēl tiekot risinātas problēmas, kas novērotājiem radušās atsevišķos štatos.

Valsts departaments sniedz atbalstu Eiropas Drošības un sadarbības organizācijai (EDSO), lai atrisinātu problēmas, kas radušās, piemēram, Teksasā un Aiovā, kuru varasiestādes brīdinājušas, ka novērotāji, kas mēģinās iekļūt vēlēšanu iecirkņos tiks aizturēti.

“EDSO komandai ir pienākums pakļauties ASV likumiem. Viņi to zina. Mēs viņiem esam to atgādinājuši,” norādīja Valsts departamenta pārstāve Viktorija Ņūlenda, vienlaikus uzsverot, ka Vašingtona augstu vērtē novērotāju darbu. “Mēs no viņiem esam sapratuši, ka viņi gatavojas pilnībā pakļauties ASV likumiem.”

“Mēs uzskatām, ka mums ir lieliska sistēma, kuru demonstrēt pasaulei,” piebilda Ņūlenda. “Tāpēc mēs šoreiz laipni uzņemsim EDSO. Viņi jau darbojas 40 štatos.”

Kā ziņots, vēl oktobrī Teksasas ģenerālprokurors Gregs Ebots brīdināja, ka varētu uzsākt EDSO novērotāju tiesisko vajāšanu, ja tie gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu laikā mēģinās apmeklēt balsošanas iecirkņus.

Vēstulē, kas adresēta EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) vadītājam, Teksasas ģenerālprokurors Gregs Ebots norādīja, ka organizācijas priekšstati par 6.novembrī gaidāmajām vēlēšanām ir “tiesiski nebūtiski”.

Viņš brīdināja, ka EDSO novērotājiem liegts atrasties simts pēdu attālumā no vēlēšanu iecirkņiem.

Ebots norādīja, ka ODIHR vadītājs Dāns Everts aprīlī esot ticies ar organizācijām, kuras apstrīd Teksasas vēlēšanu likumu.

Viena no šīm organizācijām – “Project Vote” – “ir cieši saistīta ar ACORN, kas cieta apkaunojošu neveiksmi, kad atklājās tās loma plašajā vēlētāju reģistrēšanas krāpniecības shēmā,” vēstulē, kas publicēta viņa biroja interneta vietnē, rakstīja ģenerālprokurors.

Viņš citēja EDSO dokumentu, no kura izriet, ka organizācija tā dēvētos identifikācijas karšu (ID) likumus kvalificē kā “vēlēšanu tiesību ierobežojumu”.

Virkne ASV štatu pēdējā laikā pieņēmusi likumus, kas pieprasa vēlētājiem pirms balsošanas uzrādīt identifikācijas dokumentus, lai tādējādi nepieļautu vēlēšanās piedalīties ārvalstniekiem.

Tikmēr pilsoņtiesību aizstāvju organizācijas apgalvo, ka šie likumi, kas vairumā gadījumu pieņemti republikāņu kontrolētajos štatos, esot domāti, lai nepielaistu pie balsošanas nabadzīgos, krāsainos un gados vecākos vēlētājus, kas parasti ir demokrātu atbalstītāji.

“EDSO var būt tiesības uz savu viedokli par vēlētāju ID likumiem, taču jūsu viedoklis ir tiesiski nebūtisks Savienotajās Valstīs, kur Augstākā Tiesa jau atzinusi, ka vēlētāju ID likumi ir konstitucionāli,” uzsvēris Teksasas ģenerālprokurors.

Savukārt otrdien Aiovas pavalsts sekretārs Mets Šulcs izplatījis paziņojumu, brīdinot, ka vēlēšanu iecirkņu amatpersonām ir tiesības aizturēt ikvienu nepiederošu personu un ka tas attiecas arī uz EDSO novērotājiem.

“Aiovas likumā ir ļoti nepārprotami norādīts, kuram atļauts iekļūt vēlēšanu iecirkņos. Šīs organizācijas locekļi nav izņēmums,” uzsvēris Šulcs.

ODIHR direktors Janezs Lenarčičs pagājušajā nedēļā vērsās pie ASV valsts sekretāres Hilarijas Klintones, paužot savu satraukumu par iespējamo EDSO novērotāju aizturēšanu.

“Draudi par kriminālām sankcijām pret EDSO/ODIHR novērotājiem ir nepieņemami,” savā vēstulē uzsvēris Lenarčičs. “ASV, tāpat kā citām EDSO dalībvalstīm, ir pienākums uzaicināt ODIHR novērotājus vēlēšanu uzraudzībai.”

EDSO, kas regulāri veic vēlēšanu novērošanu organizācijas dalībvalstīs, kopš 2002.gada sūta savus novērotājus arī uz ASV, kas ir viena no tās dibinātājvalstīm.

2000.gadā EDSO izteica šaubas par ASV prezidenta vēlēšanām, kurās pēc ilgstošas tiesāšanās, kas noslēdzās Augstākajā tiesā, par uzvarētāju tika atzīts Džordžs Bušs jaunākais.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+