×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. jūlijs, 2012
Drukāt

Atgriezties Rundālē. Ieraudzīt neiepazīto

Foto - Velta LeijereFoto - Velta Leijere

Kurš gan nav bijis Rundāles pilī – tā varētu nodomāt un apšaubīt, vai vēlreiz braukt tur, kur jau būts. Un tomēr… Rundāles pils ir vieta, kur atgriežamies. Vai nu lai šo baroka pērli pirmoreiz parādītu saviem bērniem, mazbērniem, vai kādiem draugiem no ārzemēm.

Lai brauciens uz Rundāles pili būtu interesantāks gan pašam, gan ceļabiedriem, der iegaumēt šīs sezonas jauninājumus pilī un pa ceļam ieplānot vēl kādu vērtīgu pieturas punktu.

 

 

Rundāles pils pārvērtības

Jau tāpēc vien, ka Rundāles pilī noris restaurācijas darbi, tajā katrreiz atradīsiet ko jaunu. Tā pagājušā gada maijā pils tika pie restaurētas Biljarda zāles un vairākiem jauniem interjera priekšmetiem. Piemēram, biljarda galds ir gluži tāds pats kā Versaļas pilī Francijā – izveidots, precīzi izpildot 1770. gadā izdotu franču meistara projektu.

Šogad par papildu ieejas maksu Rundāles pilī ir apskatāma jauna pastāvīgā ekspozīcija “No gotikas līdz jūgendstilam”, kur izvietoti Eiropas dekoratīvās mākslas priekšmeti. Izstādes veidotāji ir savākuši ne vien liecības no Rietumeiropas, bet arī tepat Latvijas teritorijā atrastās – piemēram, Kurzemes hercoga ģimenei piederošo laulības gredzenu.

Šovasar jaunums Rundāles pils teritorijā vēl ir iespēja vizināties ar vēsturisku laivu pa Rundāles pils dīķi ar gidu, kurš pastāstīs par senajiem notikumiem Rundāles pilī. Arī par Balto un Melno dāmu… Braucienu vēlams pieteikt iepriekš laivu ”Gustame” īpašniekiem. Bet, ja negribas nogurdināt kājas, staigājot pa krāšņo pils dārzu, iepriecinās brauciens pa to ar elektromobili, arī gida pavadībā.

 

Ceļojums laikā

Turīgāki tūristi var atļauties savai kompānijai pasū-
tīt ekskursiju pa hercoga apartamentiem un pils dārzu krāšņi ģērbušos galma dāmu un ceremonijmeistara pavadībā. Viesi tiek sagaidīti rokoko stilā uz pils parādes kāpnēm, oficiāli pieņemti Zelta zālē. Vēlāk seko koncerts Marmora zālē, un galma dāmas nodemonstrē, kā dejot menuetu un apieties ar vēdekļiem. Par šīm iespējām gādā tūrisma aģentūra “ELEANA”.

 

Bet, lai iejustos vidē, kādā agrāk dzīvoja Rundāles pils kalpi, var apmeklēt viesu namu ”Baltā māja” Pilsrundālē. Šajā agrāko laiku kalpu mājā saglabājies ķieģeļu klons, podiņu krāsnis, daži sienu rotājumu fragmenti un manteļskurstenis. Īpašu atmosfēru rada arī senas mēbeles un maltītēm paredzētie senatnīgie trauki.

 

Turklāt pusdienas būs gana neparastas – ēdienkartē tiek piedāvāts cepts fazāns vai zoss, vārīti vēži. Ģimenes vai nelielas draugu kompānijas “Baltajā mājā” var iepriekš pasūtīt ”Melnā poda stāstu” jeb saimnieces meitas stāstījumu darbībā par to, kā tiek veidoti, virpoti un apdedzināti keramikas priekšmeti.

Ja aizrauj tehnika, netālu no ”Baltās mājas” atrodas Edgara Gasūna retro auto ekspozīcija. Senus automobiļus, kā arī lauksaimniecības tehniku – traktorus, kuļmašīnas – var apskatīt tuvējā Bauskas novada Gailīšu pagastā zemnieku sētā ”Miķelis”. Tur ierīkots ne vien muzejs, bet arī viesu nams ar atpūtas iespējām – rotaļu laukumu bērniem, ugunskura vietu, iespēju izbraukt ar laivu pa Mūsas upi.

 

Tuvāk pie dabas

Bērniem patiks Trušu pilsētiņa kaimiņu Codes pagasta ”Pilsmuižkungos”, bet pensionāriem – daiļdārzs ”Sējas” Rundāles pagastā, iesaka Bauskas tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Turkupole-Zilpure.

Dabas mīļotāji vasaras sezonā Rundāles pagastā vēl var ieplānot pastaigu pa Mežotnes pilskalnu, kur taka (ar posmu pāri Lielupei pa kājāmgājēju tiltiņu) ved līdz pat Mežotnes pilij.

Tūristu iecienītā arhitektūras trijnieka trešā pietura pēc Rundāles pils un Mežotnes pils apskates parasti ir Bauskas pils. Bet šo maršrutu, braucot uz Elejas pusi, vēl var papildināt ar Svitenes muižas pili un Bērsteles luterāņu baznīcu Rundāles pagastā. Tūristi garām var noiet arī nozīmīgam arhitektūras piemineklim – Kaucmindes pilij Saulkalnē, kas ir nonākusi privātīpašnieku rokās un diemžēl nav atjaunota.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+