Ekonomika
Īpašums

Atklāj populārākās nekustamā īpašuma izkrāpšanas “shēmas” 1


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto-Shutterstock

Lai pasargātu atbildīgus darījumu slēdzējus no krāpniekiem, speciālisti atklāj populārākās krāpnieku “shēmas” nekustamo īpašumu nozarē.

“Visbiežāk krāpnieki rīkojas ar viltotām pilnvarām un zemesgrāmatām,” skaidro “Internetbaltija” eksperts Deivids Cjukša,”sākumā ievieto īpašuma pārdošanas sludinājumu ar visai pievilcīgu cenu. Potenciālajam pircējam piedāvā slēgt līgumu un veikt pirmo iemaksu skaidrā naudā. Taču pavisam drīz atklājās, ka pilnvara nav derīga, vai zemesgrāmata tika viltota. Šādā gadījumā, pircējs zaudē veikto iemaksu.”

Vēl viens “izplatīts” krāpšanas veids saistīts ar viltotiem mantojuma dokumentiem. Ja īpašums pieder mirušam cilvēkam, pircējam uzrāda viltotos mantojuma dokumentus. Krāpnieki pazūd ar pirmo iemaksu, kas veikta skaidrā naudā.

“Ar zemes īpašumiem, var notikt arī sarežģītāka tipa mahinācijas”, atklāj Deivids, “Ar viltotiem dokumentiem un notāra iesaisti var tikt nokārtotas mantojuma tiesības. Tad īpašums tiek dāvināts vai pārdots citam krāpniekam. Un noslēgumā, īpašums tiek pārdots īstam pircējam. Kad iesāksies tiesas process, vainīgs nebūs ne pircējs, ne sākotnējais īpašnieks. Taču viens no viņiem noteikti būs zaudētājs.”

Nepārbaudot personas dokumentus, tiek noslēgts pirkuma vai rokasnaudas līgums ar daļēju apmaksu. Vēlāk izrādās, ka persona, ar kuru noslēgts līgums, ir pilnīgi cita.

Saistītie raksti

Krāpšanās ar īpašuma domājamām daļām – pārdevējs var piedāvāt norādīt mazāku darījuma summu, bet kaimiņš vai draugs – izmantot īpašuma pirmpirkuma tiesības.

Slēdzot jebkāda veida darījumus, speciālists aicina darījumu norisē iesaistīt sertificētus māklerus un vērtētājus, kā arī izmantot elektroniskus pārskaitījumus.

LA.lv