×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.9°C
Melānija, Imanta
Svētdiena, 19. augusts, 2018
18. oktobris, 2016
Drukāt

Katrs ceturtais ātro kredītu neatdod laikā

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš. Foto - Ieva Lūka/LETALatvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš. Foto - Ieva Lūka/LETA

No šā gada sākuma stājās spēkā likumdošanas izmaiņas, kas skāra nebanku kreditēšanas tirgu, t. i., tika noteikti dažādi ierobežojumi procentu lielumam, aizņemšanās laikam u. c. ierobežojumi. Kā likumdošanas izmaiņas ir ietekmējušas nozares uzņēmumus?

Nozare sakārtojas

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas biedri aizdevumos šā gada pirmajos sešos mēnešos no jauna ir izsnieguši 84,5 miljonus eiro, kas ir par 13% vairāk nekā gadu iepriekš atbilstošā periodā, taču kredītu skaits ir līdzīgs. Tas nozīmē, ka vidējās summas šā gada pirmajā pusgadā ir bijušas lielākas. Tomēr šāda tendence jau iepriekš bija prognozējama, jo aizņēmēji biežāk izvēlas kredītus ar atmaksas grafiku, nevis tādus, ko atdod vienā maksājumā. Vienlaikus Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš uzsver, ka nopietnus secinājumus varēs izdarīt 2017. gada sākumā, kad uzņēmumi jaunajos apstākļos būs nostrādājuši pilnu gadu.

Jāņem vērā, ka likumdošanas izmaiņas pārsvarā ir skārušas ātros kreditētājus, kas izsniedz kredītus par samērā mazām summām un uz īsiem termiņiem. “Aizdevums.lv” pārdošanas un mārketinga vadītājs Tomass Vaisūns vērtē, ka izmaiņu rezultātā redzamas vairākas tendences – tirgus kļūst sakārtotāks, kas ir svarīgi, vērtējot izmaiņas no nozares klientu puses. Kopumā klienti kredītus ņem apdomīgāk, portfeļa kvalitāte uzlabojas, no jauna izsniegto kredītu skaits pieaug, lai arī ne tik strauji, kā tas bija iepriekšējos gados. Turklāt palielinās arī konkurence – patēriņa kreditēšanā iesaistās jauni uzņēmumi un arī bankas, kas ietekmē kredītu cenas.

Divām trešdaļām atsaka

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš. Foto – Ieva Lūka/LETA

Turpina uzlaboties nozares aizdevēju kredītportfeļa kvalitāte. Lielākajai daļai distances aizdevumu ir izteikts īstermiņa raksturs, jo tie tiek izsniegti līdz 30 dienām, un ļoti liela daļa no 2016. gada pirmajā pusgadā izsniegto aizdevumu jau bez kavējumiem ir atmaksāti (71,2 miljoni eiro). Ņemot vērā šos aizdevumus, asociācijas biedru izsniegtie kredīti bez kavējumiem bija 85,1%. Skatoties šaurāk tikai uz kredītportfeli līdz 30.06.2016., bez kavējumiem bija 71,7% (pirms gada līdz 30.06.2015. – 68,2%).

Turpina palielināties atteikto aizdevumu skaits. Pirmajā pusgadā tika atteikti 63,7% jauno klientu aizdevumu pieteikumi, kas liecina, ka nozares uzņēmumu klientu maksātspējas vērtēšanas kritēriji kļūst arvien stingrāki (2015. gada pirmajā pusgadā šis rādītājs bija 52,2%). Tas pozitīvi ietekmēja arī kredītportfeļa kvalitāti.

Aizdevumu pagarinājumu skaits šā gada pirmajā pusē ir sarucis par 10,3% salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Galvenokārt to ietekmējusi bezmaksas aizdevumu pagarinājumu skaita samazināšanās, jo daudzas kompānijas vairs nepiedāvā šādus aizdevumus vai piedāvā ierobežotos apjomos – to skaits gada laikā sarucis par 34,5%, līdz ar to var gaidīt, ka to īpatsvars distances aizdevumu tirgū varētu vēl vairāk samazināties.

Kopumā situācija distances kreditēšanas tirgū ir pielīdzināma citiem finanšu tirgus dalībniekiem. Piemēram, šobrīd nebanku tirgū sāk parādīties arī kredītlīnijas klasiskā izpratnē – piemēram, kad klientiem tiek piešķirti 500 eiro un tos tērē tad, kad ir nepieciešamība. “Spēkā esošais regulējums kopā ar nozares pašregulācijas pasākumiem ir devis pozitīvu efektu, un šobrīd distances kreditēšanas tirgus ir nostabilizējies, sabalansējot patērētāju un uzņēmumu vajadzības,” uzskata G. Āboltiņš.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+