×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.4°C
Vilis, Vilhelms
Svētdiena, 27. maijs, 2018
12. oktobris, 2012
Drukāt

Aveņu vecie dzinumi jāizgriež!

avenu_griesana3

“Vai avenēm katru gadu ir jāizgriež vasarā noražojušie dzinumi?” 
Līga Puzuka

 

Ražojošie stumbri pēc ogu novākšanas sāk iežūt, lapas dzeltē. Tie jāizgriež pēc iespējas ātrāk, lai jaunajiem dzinumiem piekļūtu vairāk gaismas un gaisa. Reizē ar vecajiem stumbriem izgriež arī visus mehāniski vai slimību bojātos un sīkos, nīkulīgos dzinumus. Izgriežot liekos jaunos dzinumus, divus trīs atstāj virs normas, lai pavasarī būtu atvietotāji bojātajiem. Avenājus nogriež zemu, neatstājot celmus (tie ir kaitēkļu un slimību perēkļi) un sadedzina. Šis ir profilaktisks pasākums un sevišķi svarīgi to ievērot saimniecībās, kuras nodarbojas ar bioloģisko audzēšanu. Stādījumos, kur slimību un kaitēkļu apkarošanai regulāri izmanto ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus, dzinumus var izgriezt vēlu rudenī.

Īpaša grupa ir tā sauktās rudens avenes, kas sāk ražot tikai vasaras beigās vai rudenī. Tām ražo jau viengadīgie šā gada dzinumi, nevis divgadīgie kā parastajām avenēm.

 

Lai rudens aveņu raža nākamajā gadā ienāktos agrāk, noražojušie dzinumi jānogriež vai jānopļauj līdz zemei tūlīt pēc ražas novākšanas rudenī vai agri pavasarī pirms veģetācijas sākuma.

 

Atklātās vietās dzinumus labāk griezt agri pavasarī, jo nenopļautie dzinumi ziemā aiztur sniegu un sakņu sistēma labāk pārziemo.

Ja rudens avenēm pēc ražas novākšanas visus dzinumus nenogriež līdz augsnes vir­smai, lielākā daļa šo šķirņu sāk ražot arī uz divgadīgajiem zariem reizē ar vasarā ražojošām avenēm un arī rudenī. Taču vasaras ražā ogas parasti ir sīkākas, ne tik kvalitatīvas kā tradicionālajām šķirnēm, turklāt rudenī to daudzums stipri samazinās.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+