Foto – AFP/LETA

Britānijā ierobežos namu uzpircējus 0

Brīvā tirgus ekonomiskās analīzes organizācija “Civitas” ieteikusi Britānijas valdībai ieviest stingrus ierobežojumus ārzemniekiem no valstīm, kas nav Eiropas Savienībā, uzpirkt nekustamos īpašumus Britānijā un plašāk atvērt mājokļu tirgu vietējiem iedzīvotājiem.

Reklāma
Reklāma

Ārzemnieki 
izspiež vietējos


7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Kokteilis
Gudri jau kopš dzimšanas: 5 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri var lepoties ar attīstītu intelektu
Lasīt citas ziņas

“Civitas” analītiķu ziņojumā asi kritizēta Britānijas koalīcijas valdība, kurā darbojas Konservatīvo partijas un Liberāldemokrātu partijas pārstāvji, kas pieļāvuši ārzemju ieguldītājiem uzpūst nekustamā īpašuma burbuli, izstumjot miljonus britu no mājokļu tirgus, raksta avīze “The Observer”. Konservatīvo ekonomistu domnīcas izstrādātajā plānā paredzēts liegt ārpus ES dzīvojošajiem ārzemju naudasmaisiem uzpirkt namus Britānijā, kā arī stingri ierobežot jaunuzcelto īpašumu iegādi, noformējot to kā ieguldījumu. Šie noteikumi liegtu naudīgiem ārzemniekiem kā Romans Abramovičs, kam pieder Čelsijas futbola klubs un lielākā privātā jahta pasaulē, vai citiem Krievijas oligarhiem vairot viņiem piederošo nekustamo īpašumu skaitu Britānijā. Plāns paredz arī ierobežot ieguldījumu plūsmu no tādām valstīm kā Ķīna, Malaizija un Singapūra.

Nobažījušies, ka daudzi briti ar vidējiem un zemiem ienākumiem ir spiesti maksāt augstu īres maksu par mitekli Londonā, jo nevar atļauties to nopirkt, analītiķi iesaka valdībai pieņemt plānu, līdzīgu tam, kāds jau darbojas Austrālijā, kas nosaka, ka neviens darījums ar ārzemju pircējiem nevar tikt noslēgts, ja viņi nevar apliecināt, ka ieguldījumi vairos esošo mitekļu skaitu. Šāda sistēma nozīmētu, ka neviena dzīvojamā māja nevarētu tikt pārdota pircējam ārpus ES un ka pircējs varētu iegādāties jaunuzceltus namus tikai tad, ja viņa ieguldījums veicinātu vēl viena vai vairāku mitekļu būvi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Austrālijā ārzemniekiem un īstermiņa uzturēšanās atļauju turētājiem, kas grib pirkt īpašumu, jāvēršas Ārzemju ieguldījumu izvērtēšanas birojā. Noteikumi paredz, ka pirkums var tikt veikts tikai tad, ja ieguldījums vairo pieejamo mitekļu skaitu. Ja līdzīgi noteikumi tiktu pieņemti Britānijā, pircēji no valstīm ārpus ES varētu iegādāties jaunbūves tikai tad, ja ieguldījuši naudu to celtniecībā.

Slēdz nodokļu caurumus


“Civitas” ekonomistu grupas ziņojumā “Meklējot pajumti” norādīts, ka 85% nekustamā īpašuma darījumu Londonas centrā 2012. gadā veikti par ārzemnieku naudu. Nekustamā īpašuma firmas “Savills” dati liecina, ka pērn ekskluzīvu namu iegādei Londonā izdoti septiņi miljardi mārciņu, no kā tikai piekto daļu tēŗējuši britu pilsoņi. Divas trešdaļas namu, ko nopirkuši ārvalstu pilsoņi, nopirktas nevis dzīvošanai, bet kā ieguldījumi, rak-sta “The Observer”. Analītiķi atzīmē, ka ārzemju pirrcēji arvien biežāk uzpērk arī salīdzinoši lētākus namus. Pēdējos divos gados vairāk nekā pusi jaunuzcelto namu Londonas centrā nopirka ieguldītāji no Singapūras, Honkongas, Ķīnas, Malaizijas un Krievijas. R. Abramo-
vičs, bijušais firmas “Yukos Oil” viceprezidents Konstantins Kagalovskis un naftas baroni no Persijas līča valstīm sacenšas par īpašumu iegādi Londonas prestižākajos rajonos – Belgreivijā Naitsbridžā, Kensingtonā un Čelsijā.

Britānijas nekustamā īpašuma tirgus kļuvis par ieguldījumu vietu pasaules naudasmaisiem, teikts “Civitas” apskatā. Papildu naudas pieplūdums šajā tirgū vairo inflāciju un uzpūš cenu burbuli, kas ir laba ziņa namīpašniekiem un mākleriem, taču neiepriecina mazturīgākus īrniekus.

Opozīcijā esošā Leiboristu partija iesaka divkāršot nodokli dzīvojamiem namiem, ko ārvalstu īpašnieki neizīrē, bet uzdod kā “otro mitekli”. “Londonā trūkst īres dzīvokļu, bet aptuveni 50 000 dzīvojamo ēku pilsētā stāv tukšas, to ārzemju īpašniekiem izmantojot namus kā savas kabatas bankas,” paziņojis leiboristu ēnu kabineta ministrs pašvaldību lietās Sadiks Hans, mudinot celt vairāk iedzīvotājiem pieejamu mitekļu. Pērn Britānijas finanšu ministrs Džordžs Osborns paziņoja, ka nodokļu sistēmā tiek slēgts “caurums”, kas ļāva ārzemju ieguldītājiem gūt milzu peļņu, pārdodot nekustamos īpašumus Britānijā, bet nemaksājot kapitāla pieauguma nodokli. Finanšu ekspertu ieskatā tas ir solis uz priekšu, taču diez vai mazinās manipulācijas ļoti ienesīgajā britu nekustamo īpašumu 
tirgū.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.