×
Mobilā versija
+10.5°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
19. jūnijs, 2013
Drukāt

Britu parlamentārieši: bankrotējušo finanšu iestāžu vadītāji jāliek cietumā

Foto - AFPFoto - AFP

Britānijas parlamenta banku standartu komisija aicinājusi finanšu ministru Džordžu Osbornu asāk vērsties pret sliktu banku pārvaldību un tiem banku un finanšu iestāžu vadītājiem, kuru “pārgalvīgās” darbības novedušas finanšu iestādi līdz sabrukumam, piespriests cietumsodu, informē britu mediji.

Ar šādu aicinājumu parlamentārā komisija nākusi klajā britu ilgi gaidītajā ziņojumā, kurā izvērtēta Britānijas banku sistēmas darbība un meklēti veidi to reformēšanai, raksta britu laikraksts “The Independent”. Ziņojumā iznīcinošu kritiku izpelnījušies baņķieri un finanšu sektora darbinieki, kuri pieļāvuši ekonomiskā burbuļa izveidošanos, bet negrasās uzņemties vainu par savām, kā teikts ziņojumā, “drūmajām darbībām”.

“Jāievieš likumi, ar kuru palīdzību banku vadītāji būtu spiesti uzņemties pienācīgu atbildību,” teikts komisijas ziņojumā. Tajā arī valdība mudināta izveidot jaunu “banku licencēšanas sistēmu”, kas kopā ar jauniem banku uzraudzības likumiem nodrošinātu to, ka banku darbinieki, kuri iesaistās pārlieku riskantos finanšu darījumos, tiek sodīti. Vienlaikus komisija rosina “nelietīgajiem baņķieriem” piespriests bargas soda naudas, kas būtu tādā pašā līmenī kā ASV noteiktās. Tā, piemēram, ASV banku uzraugi piesprieda bankai “HSBC” teju divu miljardu dolāru lielu soda naudu, jo tās apkalpotie konti tika izmantoti nelegāli iegūtas nauda atmazgāšanai.

“Banku nozares viena no drūmākajām iezīmēm ir banku vadītāju vēlme izvairīties no personiskās atbildības par pieļautajām kļūdām un pretlikumībām, kas tika pastrādātas viņu vadības laikā,” teikts britu parlamentārās komisija ziņojumā. “Ignorance tika piedāvāta kā galvenais attaisnojums. Banku vadītāji izvēlējās nepievērst uzmanību pašu finanšu iestādēs pastrādātajām nelikumībām.” Tāpat komisija kritizē banku nozari, kurā darbinieku atalgojums sasniedzis pirmskrīzes apmērus. “Sabiedrības sašutums par lielajām algām banku sektorā nav uzskatāms par nožēlojamu greizsirdību vai brīvā tirgus iezīmi. Lielais atalgojums bieži ir nepamatots un saņemts par kļūdainiem lēmumiem. Tas nav attaisnojums,” secina komisija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+