×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
31. marts, 2016
Drukāt

Burti spēlējas uz porcelāna

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgas Porcelāna muzejā līdz 3. aprīlim skatāma mākslinieces mākslas pedagoģes Daces Blūmas personālizstāde “Burtu spēles uz porcelāna”. Burti ir ne tikai informācijas nesējs – mākslinieces darbos tie par sevi stāsta uz baltas porcelāna virsmas.

Izstāde parāda burtu dažādās vizuālās izpausmes. “Tā ir ļoti bagāta pasaule ar plašām izpausmes iespējām,” teic māksliniece. Keramiķei D. Blūmai aizraušanās ar burtiem ir rezultāts radošiem meklējumiem un studijām Tallinas Mākslas institūtā, kurā burtu māksla bijusi augsti attīstīta. “Izstādē apskatāmas mākslinieces veidotās grafiskās kompozīcijas uz porcelāna šķīvjiem, izmantojot burtveidolus un to elementus. Darbos tiek apvienota mīlestība uz porcelānu un radošā interese par burtiem. Māksliniece ir sākusi pētīt burtu grafiku padziļināti un pasniegusi to arī Valmieras Mākslas vidusskolā,” atklāj izstādes kuratore Ieva Nagliņa.

Burti ir ne tikai informācijas nesējs – D. Blūmas darbos tie par sevi stāsta uz baltas porcelāna virsmas. “Rakstītais un izteiktais vārds ir mūsu saziņas veids – valoda, mēs tajā sazināmies, bet kā to saziņu padarīt ilglaicīgāku? Šie burtveidoli ir ārkārtīgi dažādi, atbilstoši laikmetam, vēstījuma raksturam. Mums ir iespēja piemeklēt vispiemērotāko,” skaidro māksliniece. Savos darbos – dekoratīvajos šķīvjos, krūzēs, flīzēs – māksliniece centusies parādīt iespējas, kā atšķirīgu burtu izvēle var palīdzēt tiešāk izpaust savu noskaņu. Daļa iespaidu gūta, ceļojot un iedvesmojoties no dažādu pasaules tautu atšķirīgo burtu mākslas. Neatsverama pieredze gūta, strādājot Rīgas Porcelāna rūpnīcā. “Šķiet, ka vislabāk ar burtiem var “spēlēties” datorā, tomēr parasti tas noved pie kāda cita radītu burtveidolu sakārtošanas vai pārkārtošanas. Īstu spēles prieku vislabāk sniedz balta lapa. Bet mana vismīļākā lapa ir porcelāna baltā virsma, kuru papildina forma. Un es ceru, ka izstādē apkopotie darbi arī izstādes apmeklētājiem palīdzēs saskatīt burtos ne tikai informācijas avotu,” burtu dažādību aicina izbaudīt māksliniece.

Brīdī, kad mākslinieks teic, ka viņš “spēlējas”, rodas iespaids, ka viss ir izpētīts un viss ir uzzināts. Māksliniece gan teic: “Pašreiz es varu droši teikt, ka sāku nojaust, ko es par burtiem nezinu. Bet to, ko izdevies uzzināt, gribas pārbaudīt un likt lietā pašai, kā arī pastāstīt citiem gan tiešā, gan pārnestā nozīmē.” Ikvienam izstādes apmeklētājam pavērsies krāsainas grafiskas kompozīcijas, kā pati māksliniece raksturo: “Burti, kam ienākt telpā palīdz porcelāns.”

D. Blūmas izstāde ievada izstāžu ciklu, kurā īpaša uzmanība pievērsta māksliniekiem, kuri veidojuši Rīgas Porcelāna fabrikas produkcijas dizainu. “Rūpnīcas specifika varbūt ir tāda, ka mēs ne vienmēr zinām tos māksliniekus, kas stāv aiz šiem traukiem. Ar šīm izstādēm mēs mēģinām akcentēt, ka tur vienmēr ir kāds mākslinieks, dizainers, kurš pie tā ir strādājis, un tie nav anonīmi darbi,” skaidro I. Nagliņa.

Vēl šogad Rīgas Porcelāna muzejā ieplānotas Beatrises Kārkliņas, Ilgas Dreiblates un Aijas Mūrnieces darbu skates.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+