×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.2°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
26. janvāris, 2018
Drukāt

Cenšas bloķēt lietotni “Valodas draugs” veikalā “Google Play” (20)

Foto -LETAFoto -LETA

Krievu valodā runājoši aktīvisti internetā sākuši izplatīt mudinājumus sūdzēties par Valsts valodas centra (VVC) jauno mobilo lietotni “Valodas draugs”, mēģinot panākt tās bloķēšanu “Google Play” veikalā, novēroja aģentūra LETA.

Dažādos sociālajos tīklos to krievvalodīgie lietotāji izvietojuši virkni ierakstu ar kritiku minētajai lietotnei, kurā tostarp paredzēta funkcija sūdzēties par Valsts valodas likumam neatbilstošu valodas lietojumu. Sociālajos tīklos tiek uzsvērts, ka šāda lietotne veicina nacionālo naidu, iedzīvotājus aicinot sūdzēties par nepareizu latviešu valodas lietojumu. Sociālajos tīklos “Twitter” un “Facebook” tiek izplatīta saite uz portālu “press.lv”, kurā izvietota instrukcija, kā varot panākt lietotnes bloķēšanu.

Portālā “press.lv”, atsaucoties uz ierakstiem sociālajos tīklos, izvietota instrukcija, kā lietotņu veikalā “Google Play Store” ievietot sūdzību par minēto lietotni. Instrukcijā minēts, ka, sūdzoties par lietotni, tā jānovērtē ar vienu zvaigzni, kā arī jāuzraksta, ka “lietotne veicina aparteīda politiku, kas tiek īstenota Latvijā attiecībā uz mazākumtautībām”. Portālā, it kā citējot kādu sociālā tīkla ierakstu, taču neminot tā autoru, pausts aicinājums komentēt lietotni, komentāros ierakstot tādu pašu vai līdzīga satura ziņojumu.

Vakar portālā “ru.focus.vesti.lv” tika publicēts tāds pats aicinājums – sūdzēties par VVC lietotni. Arī šajā publikācijā autori atsaucās uz sociālo tīklu lietotāju ierakstiem, taču atsauces uz tām netiek pievienotas. Sociālajos tīklos meklējot minētās instrukcijas pirmavotu, izdodas atrast tikai minēto portālu informāciju, noskaidroja aģentūrai LETA.

Kā liecina “Google Play Store” pieejamā informācija, lietotni ir lejuplādējuši aptuveni 1000 viedtālruņu lietotāju, savukārt lietotnes vidējais vērtējums ir 1,3 zvaigznes no piecām. Līdz piektdienas pēcpusdienai lietotne novērtēta gandrīz 500 reizes, un lielākā daļa vērtētāju to novērtējuši ar vienu zvaigzni.

Sekojot instrukcijām, lietotāji gan krievu, gan arī angļu valodā komentāros pauž viedokli, ka lietotne veicina nacionālo naidu un ierobežo cilvēktiesības. Virkne ierakstu ir tiešs tulkojums tekstam, ko rakstīt mudināja portālā.

Vienlaikus “Google Play Store” aktivizējušies arī pretēju viedokli paudoši lietotāji, lietotni vērtējot ar piecām zvaigznēm un komentāros rakstot, ka šāda lietotne Latvijas iedzīvotājiem ir nepieciešama, arī uzsverot, ka “mums ir tiesības uz savu valodu, kā arī mums ir tiesības to aizstāvēt un saglabāt”.

Kā ziņots, VVC šonedēļ prezentēja mobilo lietotni “Valodas draugs”, ar kuras starpniecību sabiedrībai turpmāk būs iespēja līdzdarboties VVC darbībā, ērti un ātri nosūtot ziņojumu par iespējamu valsts valodas pārkāpumu vai, tieši pretēji, uzslavēt latviešu valodai draudzīgu uzņēmumu, preses izdevumu vai mājaslapu.

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Ļoti laba aplikācija, ielādēšu un lietošu!

 2. Ja krieviem te nepatīk, lai lasās atpakaļ uz mātušku!

 3. putlerkrievi ir baigie mēsli , ne jau visi .

 4. Lietošanas noteikumi: … Centrs informē, ka lietotnes lietotājs, ievācot informāciju par citu personu, kļūst par šīs personas datu pārzini. Pēc datu saņemšanas centrs izskata ziņojumā norādīto informāciju kā atbildīgā iestāde par valsts valodas lietojuma uzraudzību. Ja lietotājs dalās ar citas personas informāciju, nesaņemot šīs personas piekrišanu, un pēc šīs informācijas citu personu var identificēt, lietotājs pārkāpj Fizisko personu datu aizsardzības likumu un var tikt administratīvi sodīts. Lūdzam lietotāju, pirms dalīties sociālajos tīklos ar informāciju par citu personu, izvērtēt, vai cita persona pēc šiem datiem var tikt identificēta, un nepublicēt tādus citu personu datus, kā, piemēram, personas vārds, uzvārds un dzīvesvietas adrese, darba vieta, personas fotogrāfija.

 5. Vecaas metodes ar jaunaam tehnologijam! Ljoti progresiivi
  un inovatiivi. Skumji, ka tas viss notiej valsts liimenii.

 6. Es arī par bloķēšanu. Obligāti jāzina 3-4 valodas mūsdienu sabiedrībā.

 7. Esmu krievs kurš dzivo Latvijā. Un es runāšu krieviski mājās, veikalos, darbā tikai tāpēc ka Jūs, latvieši ar savu valodas gestapo man Jau aknā sežat.

  • Tev neviens neliedz runat krievu valodaa , tas kas notiek sheit !!!
   Ir tas , ka cilveki grib , lai vinus klientu apkalposhanas vietaas apkalpotu valsts valodaa , nevis nicinatu par to , ka vinsh nezinatu Krievu valodu.
   P.s komentari par gramtiku bus nevietaa 😉 Dzivojam digitalaja laikmetaaa un domu visi saprata , kas mineeta tekstaa.!

   • Kur Latvijā nīcina cilvēkus, ka viņi nezina rus valodu ? Centrāl tirgū ? 😀 vai varbūt krievu valodas stundās ?

    • Piemēram, veikalā MnogoKnig, Imantas 15.līnijā, Rimi telpās, pārdevēja uz jautājumu, vai viņiem ir arī baloniņi bērniem ar uzrakstu latviski, lauzītā, nepareizā latviešu valodā un agstprātīgā tonī atbildēja, ka viņiem PRINCIPĀ tādu nav. Var jau būt, ka viņa nezināja šī vārda niansi, taču mani aizvainoja un parādīja necieņu mania valodai. Latviešu valodai. Valsts, kurā viņa dzīvo, valodai. Lieki piebilst, taču otra pārdevēja vispār blenza un mani kā bullis uz jauniem vārtiem, nesaprasdama, ko es viņai jautāju. Un šī nav vienīgā reize, kad sastopos ar šādu attieksmi veikalos, uz ielas un citur.Tā, lūk. Reducēt visu uz “centrāltirgu” būtu aplami un nevietā.

    • Piemēram, veikalā MnogoKnig, Imantas 15.līnijā, Rimi telpās, pārdevēja uz jautājumu, vai viņiem ir arī baloniņi bērniem ar uzrakstu latviski, lauzītā, nepareizā latviešu valodā un agstprātīgā tonī atbildēja, ka viņiem PRINCIPĀ tādu nav. Var jau būt, ka viņa nezināja šī vārda niansi, taču mani aizvainoja un parādīja necieņu mania valodai. Latviešu valodai. Valsts, kurā viņa dzīvo, valodai. Lieki piebilst, taču otra pārdevēja vispār blenza un mani kā bullis uz jauniem vārtiem, nesaprasdama, ko es viņai jautāju. Un šī nav vienīgā reize, kad sastopos ar šādu attieksmi veikalos, uz ielas un citur.Tā, lūk. Reducēt visu uz “centrāltirgu” būtu aplami un nevietā.

     • Стукачество это ваша национальная черта! Ментальность плохонькая у вас.

      !

  • Nevis gestapo, bet kāpēc Jūs iedomājaties, ka tiem, kam krievu valoda nav dzimtā, tā būtu sarunā ar Jums jālieto? Arguments, ka krievu te daudz, nederēs. Vācijā arī daudz turku, bet neviens vācietis ar viņiem turciski nerunā.

  • Nu i runā! Kas Tev liedz!

  • Bet mums uzspļaut tādam tārpiņam kā tev.

 8. nav ar pirkstu jānorāda -. Atbildēt

  viens sasalis līdakas smaids visu organizē pēc kremļa instrukcijām :)))

 9. Lielaka dalja tie ir putlera botu un trolju fermu darbinieki , normali krievvalodigie cilveki kas dzivo eiropa tadas mulkjibas nedaritu.

Draugiem Facebook Twitter Google+