Praktiski
Manas tiesības

Cik ilgi īpašumam var uzlikt arestu0

Foto – CHEREZOFF/SHUTTERSTOCK

Manam nekustamajam īpašumam ir uzlikts arests, jo esmu aizdomās turētais kādā kriminālpārkāpumā. Uz cik ilgu laiku ir atļauts arestēt īpašumu? Lietu izskatīšana, kā zināms, reizēm mēdz vilkties gadiem. AIGARS GULBENES NOVADĀ

Kriminālprocesa likuma 389. pants regulē personas tiesību ierobežošanas termiņus pirmstiesas kriminālprocesā. Tie ir atkarīgi no izdarītā nozieguma.

No brīža, kad pirmstiesas kriminālprocesā tiek iesaistīta persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību (pret šo cilvēku tiek uzsākts kriminālprocess, viņš tiek aizturēts, turēts aizdomās vai apsūdzēts) vai tiesības rīkoties ar mantu ir ierobežotas ar kādām procesuālajām darbībām, pirmstiesas kriminālprocess pret šo personu jāpabeidz vai jāatceļ visi drošības līdzekļi un tiesību ierobežojumi attiecībā uz mantu šādā termiņā:

• par kriminālpārkāpumu – sešu mēnešu laikā;

• par mazāk smagu noziegumu – deviņu mēnešu laikā;

• par smagu noziegumu – 12 mēnešu laikā;

• par sevišķi smagu noziegumu – 22 mēnešu laikā.

Kriminālprocesā par vairākiem mazāk smagiem noziegumiem, kā arī kriminālprocesā par smagu vai sevišķi smagu noziegumu izmeklēšanas tiesnesis šos termiņus var pagarināt vēl par sešiem mēnešiem, bet ne vairāk kā par trim mēnešiem vienā pagarinājumā, ja procesa virzītājs nav pieļāvis vilcināšanos vai procesa ātrāka pabeigšana nav bijusi iespējama tā īpašas sarežģītības dēļ.

Ja vienā kriminālprocesā persona tiek turēta aizdomās vai apsūdzēta par noziedzīgu nodarījumu, kas ir piesaistīts tajā pašā kriminālprocesā izmeklējamam citas personas izdarītam smagākam noziegumam, izmeklēšanas tiesnesis var pagarināt šai personai tiesību ierobežošanas termiņus atbilstīgi saistībā esošajam noziegumam. Tā, piemēram, ja vienā kriminālprocesā viens cilvēks tiek turēts aizdomās par dokumentu viltošanu (mazāk smags noziegums), bet otrs – par krāpšanu lielā apmērā (sevišķi smags noziegums), tiesību ierobežošanas termiņus skaitīs kā par sevišķi smagu noziegumu.

SVARĪGI

Visi šie termiņi tiek apturēti, ja tiek apturēts kriminālprocess.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv