Latvijā
Kriminālziņas

Cilvēku paverdzināšanā Jelgavā iesaistīts arī kāda uzņēmuma īpašnieks un valdes locekle 16

Ilustratīvs foto. Foto – Shutterstock

Prokuratūra nodevusi Jelgavas tiesai krimināllietu pret personu grupu, kas ilgstoši nodarbojās ar alkohola realizāciju, naudas izspiešanu, personu nolaupīšanu, to ekspluatēšanu un paverdzināšanu, portālu LA.lv informēja Prokuratūras pārstāve Kristīne Sutugina.

Personu grupa bez tiesiska pamata pieprasīja cietušajiem, piemēram, atdot tiem pienākošos sociālos pabalstus, algu. Dažiem cietušajiem tika prasīts atdot ķīlā personai piederošu pasi un bankas maksājumu karti. Cietušie regulāri vesti uz banku, lai tie noņemtu visus savus ienākumus un atdotu tos apsūdzētajiem. Atsevišķos gadījumos apsūdzētie nelikumīgi izmantoja cietušo bankas kartes.

Neizpalika gadījumi, kad no cietušajiem turpināts izspiest neesošus parādus. Lietotās fiziskās vardarbības un agresijas iespaidā, baidoties no apsūdzētajiem, cietušie pieprasītās naudas summas nodeva apsūdzētajiem.

Vairākas cietušās personas tika nolaupītas, lietojot vardarbību un draudus. Personu grupa ilgstoši un vairākkārt atņēma personām iespēju brīvi noteikt savu atrašanās vietu. Dažiem no cietušajiem izdevās aizmukt no pāridarītājiem, taču apsūdzētie viņus uzmeklēja un atveda atpakaļ uz nekustamo īpašumu Jelgavas novada Līvbērzes pagastā.

Apsūdzētie demonstrēja vardarbību un fizisko pārspēku pār cietušajiem. Tiem tika sists ar koka nūju, ķēdēm. Cietušie ilgstoši bija spiesti pakļauties apsūdzētajiem. Cietušajiem bez jebkādas atlīdzības bija jāveic fiziski darbi, piemēram, jākopj vistas, jāveic uzkopšanas darbi, jāveic mājas darbi.

Turpinot cietušo ekspluatēšanu un paverdzināšanu, apsūdzētais lika cietušajiem krāsot dēļus, ne mazāk kā trīs dienas ar lāpstām rakt tranšejas.

Personu grupa izdarīja cilvēku tirdzniecību. Kāda uzņēmuma faktiskais īpašnieks, nenoformējot dokumentus par darba tiesisko attiecību uzsākšanu, pieņēma darbā cietušo par taksometra vadītāju. Paralēli minēto darba pienākumu izpildei, cietušais pēc apsūdzēto norādījumiem piegādāja nelikumīgus alkoholiskos dzērienus un tabakas izstrādājumus. Cietušais nevēloties turpināt noziedzīgos nodarījumus, neieradās savā darba pienākumu veikšanas vietā.

Saistītie raksti

Izmantojot viltu un draudus, apsūdzētais piedāvāja cietušajam satikties viņa automašīnā. Cietušais tika aizvests uz mežu, kur viņš sists ar koka nūju. Personu grupas organizators cietušajam izteica draudus – ja viņš neturpinās darbu, pret viņu regulāri un ilgstoši tiks pielietota vardarbība.

Cietušais draudu iespaidā, kā arī bailēs par savas ģimenes drošību atsāka darba gaitas apsūdzētā pakļautībā.

Personu grupas organizators savas mājas istabas plauktā glabāja lielas enerģijas pneimatisko ieroci bez attiecīgas atļaujas.

Noziedzīgie nodarījumi īstenoti sākot no 2013. gada līdz 2016. gada jūlija otrajai pusei. Par prettiesiskiem atzīti 33 noziedzīgi nodarījumi.

Krimināllietā par cietušām oficiāli atzītas 13 personas. Deviņas personas nevēlējās, lai tās atzīst par cietušām personām.

Aplēsts, ka kopumā cietušajām personām nodarīts mantiskais kaitējums teju 40 tūkstošu eiro apmērā.

Pie kriminālatbildības kopumā sauktas septiņas personas, tostarp, organizētās grupas iniciators – kāda uzņēmuma faktiskais īpašnieks. Krimināllietā apsūdzētas arī trīs jaunas sievietes. Viena no tām – kāda uzņēmuma valdes locekle.

LA.lv