×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
2. septembris, 2013
Drukāt

Demogrāfijas problēmu risināšanai rosina ieviest brīvpusdienas līdz 9.klasei (papildināts)

LETALETA

Labklājības ministrija (LM) piedāvā trīs risinājumus demogrāfijas problēmu risināšanai, arī pabalstu skolas gaitu uzsākšanai 30 vai 50 latu apmērā un brīvpusdienas līdz 9.klasei, informēja labklājības ministres padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Marta Krivade.

 

Viens no tiem ir nodrošināt, ka brīvpusdienas skolās ir pieejamas ne tikai 1. un 2. klasē, bet līdz pat 9.klasei. Tas būtu atvieglojums ne tikai topošajām māmiņām, bet ļoti daudziem Latvijas bērnu vecākiem, norāda ministrija.

Otrais ir ieviest ikgadēju pabalstu vecākiem, skolas gaitu uzsākšanai bērniem 30 vai 50 latu apmērā. Tas nozīmētu, ka visu Latvijas skolas bērnu vecāki ik gadu saņemtu atbalstu, lai iegādātu lietas, kas nepieciešamas skolai Patlaban ir vecāki, kas savus bērnus gluži vienkārši nevar atļauties apgādāt ar nepieciešamo skolai un valsts nedrīkstētu pieļaut, ka bērni no tā cieš, norāda ministre.

Trešais ierosinājums ir palielināt bērna piedzimšanas pabalstu – summu, ko ģimene saņem vienreiz, bērniņam piedzimstot. LM piedāvā par otro un katru nākamo bērnu izmaksāt ģimenēm papildu piemaksu 50 līdz 100 latu apmērā. Praktiski šāds solis nozīmētu pakāpeniski sākt stimulēt to, lai ģimenes pieņem lēmumu laist pasaulē divus un vairāk bērnus, jo, kā demogrāfijas eksperti pareizi ir norādījuši, Latvijas problēma ir tā, ka daudzas ģimenes neizvēlas kļūt par divu, vēl retāk – vairāk bērnu ģimenēm. Vienlaikus šāds solis neietekmētu sieviešu atgriešanos darba tirgū.

“Saprātīga un izsvērta demogrāfijas politika man ir svarīga un es turpināšu iebilst pret tās nonivelēšanu līdz priekšvēlēšanu saukļiem,” uzsver ministre Ilze Viņķele (“Vienotība”).

Nacionālās apvienības (NA) pārstāvis Imants Parādnieks sacīja, ka labklājības ministres Ilzes Viņķeles (“Vienotība”) nosauktie trīs risinājumi demogrāfijas uzlabošanai ir labs papildinājums NA priekšlikumiem, tomēr tie nerisina pamatproblēmas.

“Viennozīmīgi tie ir atbalstāmi kā papildu priekšlikumi, bet tie nevar būt prioritātes, jo mēs tādus pašus rezultātus varam sasniegt, paceļot atvieglojumus par apgādībā esošu bērnu. Viss ir darāms, bet vispirms ir jāatbalsta jaunās māmiņas,” ministres piedāvājumu komentēja Parādnieks.

Parādnieks, kas NA iestājas par demogrāfijas jautājumiem, norāda, ka LM priekšlikumi ir labs papildinājums NA iniciatīvām.

“Ceru, ka nākamajā budžetā varēs atvēlēt līdzekļus brīvpusdienām vismaz līdz 3.klasei, un katru gadu vismaz pa divām klasēm likt klāt. Tāpat arī pielikums pie bērna dzimšanas pabalsta būtu nepieciešams, ja ne 2014.gadā, tad 2015.gadā. Un arī mācību literatūrai atvēlētie līdzekļi augustam būtu vajadzīgi, bet tie nesakārto pašus pamatus,” vērtē Parādnieks.

Bet viņš uzskata, ka svarīgākais šobrīd ir nodrošināt stabilus ienākumus jaunajiem vecākiem, kuru bērni ir vecumā no gada līdz pusotram gadam. NA iestājas par tā saucamo māmiņalgu apmēra un izmaksu perioda palielināšanu, demogrāfijas fonda izveidošanu un pirmā mājokļa iegādes atbalsta programmu ģimenēm. 

Jau ziņots, ka koalīcijā sarunas par atbalstu ģimenēm ar bērniem nākamgad joprojām turpinās.

Reformu partija un NA izplatījušas kopīgu paziņojumu, kurā norāda četrus uzdevumus, kas valdībai jāpaveic, veidojot valsts budžetu 2014. gadam. Tostarp abi politiskie spēki uzsver, ka jāīsteno valsts atbalsta programma dzimstības veicināšanai, ietverot māmiņalgu apmēra un izmaksu perioda palielināšanu, izveidojot demogrāfijas fondu un īstenojot pirmā mājokļa iegādes atbalsta programmu ģimenēm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+