×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

ECT lēmums sanikno pretpirātisma aktīvistus (2)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Autors – Inga Prūse

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) decembra sākumā nāca klajā ar spriedumu, kas daudziem šķiet absurds. Tiesa lika Francijai izmaksāt tūkstošiem eiro kompensācijās deviņiem somāļu pirātiem, jo viņi uzreiz pēc aizturēšanas neesot vesti pie tiesneša.

Šāds ECT lēmums saniknojis pretpirātisma aktīvistus – viņi nodēvējuši to par nepieņemamu, neticamu un pat pretīgu. Kompensāciju summas ir iespaidīgas. No 2000 līdz 5000 eiro saņēmis katrs pirāts par morālo kaitējumu un 3000 līdz 9000 eiro tiesu izdevumu segšanai.

Pirāti tika aizturēti 2008. gadā par diviem uzbrukumiem Francijas kuģiem. ECT norādīja, ka varasiestādēm vajadzēja nekavējoties nogādāt pirātus tiesā, tiklīdz viņi pēc aizturēšanas jūrā tika aizvesti uz Franciju. Tiesa gan atzina, ka abos gadījumos bijuši izņēmuma apstākļi, kas attaisno garo aizturēšanu, jo aresti notika vairāk nekā 6000 kilometru no Francijas krastiem. Tomēr pēc pirātu nogādāšanas Francijā varasiestādes esot rīkojušās nepareizi, uzreiz nevedot viņus pie tiesneša, bet vēl 48 stundas turot policijas iecirknī. “Nekas neattaisno šādu papildu kavēšanos,” norādīts ECT spriedumā.

Neticams spriedums

“Šis spriedums būtu neticams, ja to nebūtu pieņēmusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa,” portāls “theloadstar.co.uk” citē Jūras pirātisma humanitārās reaģēšanas programmas (MPHRP) direktoru Roju Polu. Viņš uzskata – apgalvojums, ka kavēšanās ar vešanu pie tiesneša ir “brīvības un drošības pārkāpums”, ir apvainojums visiem jūrniekiem un jūras braucējiem, kuriem pirāti ir uzbrukuši. “Un pavisam noteikti tas ir jūrnieku tiesību uz brīvību un drošību pārkāpums,” pauž MPHRP šefs.

“Šie pirāti, manuprāt, ir zaudējuši jebkādas tiesības, kad viņi dodas savos sirojumos, lai uzbruktu nevainīgiem jūrniekiem, kuri vienkārši dara savu ikdienas darbu,” teica Rojs Pols.

“Es ceru, ka Eiropas Savienības valstis šo precedentu izvērtēs ļoti nopietni un tas tiks mainīts, jo tas ir apvainojums visiem, kas darbojas jūrniecības nozarē,” secina pretpirātisma organizācijas MPHRP vadītājs.

Notikumu hronoloģija

2008. gada aprīlī Somālijas pirāti sagrāba Francijas kruīza kuģi “Ponant”, saņemot par ķīlniekiem 30 apkalpes locekļus un 20 pasažierus. Nedēļu vēlāk ķīlnieki tika atbrīvoti pret 2,15 miljonu dolāru izpirkuma naudu, kad speciālā vienība notvēra sešus pirātus pie pirātu ostas Garasadas, kur kuģis bija pietauvots. Pēc sešām dienām pirāti tika nogādāti Francijā. Vēlāk viņi iesniedza tiesā prasību, ka viņu aizturēšana pasaulē bīstamākās valsts Somālijas teritorijā bijusi nelikumīga. Šī prasība Parīzē tika noraidīta, jo Somālijas valdība ir devusi Francijai tiesības darboties šajā teritorijā.

Tā paša gada jūnijā pirāti sagrāba jahtu “Carre d’Asand” un saņēma divus ķīlniekus, pieprasot divu miljonu dolāru izpirkuma maksu. Notikuma vietā ieradās Francijas fregate un divas nedēļas pēc nolaupīšanas tika sākta glābšanas operācija, kuras laikā tika notverti un aizturēti seši pirāti. Pirmais stājās tiesas priekšā pēc deviņām dienām. Pirātu advokāti iesniedza Parīzē apelācijas sūdzību, kas tika noraidīta. Pēc tam sūdzība nonāca ECT.

Pirātu uzbrukumi iet mazumā

Pateicoties starptautiskām patruļām Adenas līcī un Indijas okeānā, pirātu uzbrukumi pie Somālijas krastiem ir ievērojami samazinājušies. Somālijas pirātiem jau vairākus gadus nav izdevies nolaupīt gandrīz nevienu kuģi, un tas izskaidrojams ar efektīvu cīņu pret pirātismu un pastiprinātu kuģu apsardzi, vēsta ziņu aģentūra “Associated Press”. Taču pirāti turpina darboties lielā Indijas okeāna daļā, kā arī Sarkanajā jūrā un Adenas līcī.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Sen jau laiks to cilcektiesibu kantori slegt.jo visadiem noziedzniekiem esot fiwsibas.nu nav un nedeikst but slepkavam nekadu tisibu

  2. Sen jau laiks to cilcektiesibu kantori slegt.jo visadiem noziedzniekiem esot fiwsibas.nu nav un nedeikst but slepkavam nekadu tisibu

Draugiem Facebook Twitter Google+