×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
4. augusts, 2015
Drukāt

Festivālu spēka spēles pasaulē un Latvijā. Uz kurieni vēl var paspēt?

Vasara ir laiks, kad mūziķi pamet pilsētu koncertzāles, lai muzicētu lielākam skatītāju skaitam. Tūkstošiem jauniešu mūzikas festivāli “Bestival”, “Sziget”, “Insomnia”, “Tomorrowland”, tāpat kā Latvijā “Positivus”, jau kļuvuši par pašsaprotamu galapunktu.

Neizpaliek arī klasiskās un džeza mūzikas piekritēju festivāli – Lucernas festivāls (no 14. augusta līdz 13. septembrim), Zalcburgas festivāls (līdz 30. augustam), Baireitas festivāls (līdz 28. augustam) – kas tradīciju ziņā krietni vien pārspēj iepriekšminētos. Šie nemainīgie vasaras kultūras notikumi Eiropā arī šogad apliecina savu spēku, vienuviet pulcinot pasaules labākos mūziķus.

Viens no lielākajiem un zināmākajiem festivāliem, kas nu jau izvērsies par multikulturālu notikumu un notiks no 10. līdz 17. augustam, ir košais visnotaļ pozitīvas mūzikas festivāls “Sziget” Ungārijā. Šogad tas pulcēs “Kings of Leon”, “Florence and the Machine”, “Ellie Goulding, Alt-J”, “The Maccabees” un citus, apmierinot dažādas muzikālās gaumes. Pozitīvu enerģijas lādiņu atlikušajam gadam sniegs košais krāsu labirints (“Luminarium”), kas ik gadu atceļo no Lielbritānijas, neskaitāmas cirka izrādes un akrobātikas demonstrējumi.

Lietuvā no 28. līdz 30. augustam notiks Baltu kultūras festivāls “Menuo Juodaragis”, kura laikā uz salas ezera vidū pulcēsies postfolka un alternatīvās mūzikas cienītāji.

Līdzīgu pieredzi varēs gūt arī Latvijā – 22. augustā Vestienas pagastā festivālā/koncertā “Ezera skaņas” skatuve atradīsies Kāla ezera vidū, mūziķi sāks spēlēt līdz ar saules ausmu, bet klausītāji varēs ļauties līganajiem ezera viļņiem un apkārtējās vides burvībai.

Rudens pilnbriedā vasaras festivālu noskaņa turpināsies Eiropas ziemeļos – no 23. līdz 25. oktobrim starp sniegotām kalnu virsotnēm Norvēģijas pilsētā Trumsē notiks radošais un iedvesmojošais elektroniskās mūzikas festivāls “Insomnia”, kas cenšas radoši savienot tehnoloģijas, mākslu un mūziku. Spilgts piemērs tam ir Bjorkas projekts “Biopilia”, ar kuru viņa festivālā uzstājās 2014. gadā.

Nu jau aizritošais jūlijs tradicionāli ir džeza mūzikas cienītāju mēnesis. Edinburgas džeza un blūza festivāls šogad pulcēja līdz šim lielāko mūziķu skaitu, sniedzot 25 neaizmirstamus koncertus – no klasiskā Misisipi džeza līdz džezrokam. Uzstājās labākā blūza albuma titula ieguvējs 2014. gadā Lurijs Bels, arī – Megija Bela, Tims Eliots, “Royal Southern Brotherhood” un citi. Ziemeļu džeza festivālā (“North­ Jazz Festival”) – Eiropā 
lielākajā džeza forumā, kurš šogad notika jau 40. reizi – uz 13 skatuvēm kāpa ap 150 dažādu paaudžu pasaules džeza mākslinieku.

Vasaras izskaņā viens pēc otra notiks klasiskās mūzikas festivāli, kam, šķiet, dabas pilnbrieds un rēnie, vasarīgi rudenīgie vakari piestāv labāk nekā jūlija tveice. Nelielajā Šveices pilsētiņā Lucernā jau vairākus gadu desmitus pulcēsies nozīmīgākie mūsdienu mūziķi, orķestri un diriģenti. Šoreiz programmas priekšplānā būs Dmitrija Šostakoviča, Gustava Mālera, Sergeja Prokofjeva, Igora Stravinska un citu mūziķu dzīvespriecīgās melodiju spēles. Varēs dzirdēt Gustava Mālera 5. simfoniju un Jozefa Haidna G-Dur simfoniju, Riharda Štrausa simfoniju “Ein Heldenleben”, op. 35 “Don Quixote”, Dmitrija Šostakoviča 10. simfoniju un “Brett Dean” koncertu trompetei ar orķestri “Dramatis Personae”. Pie diriģenta pults stāsies tādas mūzikas izcilības kā Andris Nelsons (19. un 20. augustā), Daniels Barenboims, Saimons Retls, Kristians Tīlemans, Semjons Bič­kovs, Jurijs Temirkanovs, Bernards Haitinks.

Klasiskās mūzikas gard­ēžus līdz 12. septembrim apmeklēt Londonu ar dažādiem koncertiem vilinās klasiskās mūzikas koncertu programma “BBC Prom”. Tās gaitā suminās šī gada jubilārus – Janu Sibeliusu, Pjēru Bulēzu, Karlu Nīlsenu, Aleksandru Skrjabinu, bet pasaules pirmatskaņojumus sniegs izcili mūziķi. Populārs galapunkts būs Zalcburgas festivāls, kas norisināsies līdz 30. augustam, piedāvājot gan klasiskās mūzikas koncertus, gan operas un teātra izrādes – arī jauniešiem un bērniem. Liela uzmanība tiks veltīta arī Edinburgas starptautiskajam festivālam (“Edinburgh International Festival”, no 7. līdz 31. augustam), kura vadību nupat pārņēmis jauns direktors Ferguss Linehans.

Daži citi aktuālie mūzikas festivāli pasaulē

“Øyafestivalen” (no 11. līdz 15. augustam Oslo, Norvēģijā).

Monterejas džeza festivāls (no 18. līdz 20. septembrim Kalifornijā ASV).

“Bestival” (no 10. līdz 13. septembrim Vaita salā Apvienotajā Karalistē).

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+