Kultūra
Teātris un kino

Filmu parāde “Lielajā Kristapā” 1

Foto – Edijs Pālens/LETA

Viss jaunākais un vērtīgākais Latvijas kino, kopumā vairāk nekā 50 filmu un to vidū neparasti daudz – 15 – pirmizrādes. Visu šo pašmāju kino krāšņumu visplašākajā žanru spektrā piedāvās Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps”, kas šogad svin 40. dzimšanas dienu, no 9. līdz 14. novembrim norisinoties kinoteātros “Splendid Palace” un “Kino Bize”.

Protams, festivāla lielākā intriga būs, kurš no trim nominētajiem darbiem uzvarēs kategorijā “Labākā pilnmetrāžas spēlfilma” – Viestura Kairiša “Melānijas hronika”, Aika Karapetjana “Pirmdzimtais” vai Vara Braslas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”. Taču festivāls piedāvās arī pēdējos gados reti pieredzētu prieku – piektdien, 10. novembrī, nacionālajā kinofestivālā pirmizrādi piedzīvos spēlfilma – Berlīnes kinofestivāla laureāta Jāņa Norda pēc amerikāņu scenārista Meta Goseta darba “Origin of Species” motīviem veidotais attiecību trilleris “Ar putām uz lūpām” (Latvijas, Lietuvas un Polijas kopražojums), kurā galvenajās lomās Ieva Puķe un Vilis Daudziņš.

Svētdien, 12. novembrī, “Splendid Palace” Lielajā zālē notiks piecas pirmizrādes LTV īsfilmu konkursa “Latvijas kods” ietvarā. Matīsa Spailes “Mūsējie” būs stāsts par piederības sajūtu Latvijai. Didža Eglīša “Meklētāji” – piedāvājums paraudzīties uz to, ko nozīmē pienākuma apziņa Latvijā. Ivara Zviedra un Ineses Kļavas filmas “Rezidenti” galvenie varoņi par visu vairāk vēlas palikt Latvijā un strādāt savā profesijā. Taču kā viņiem izdosies palikt lojāliem Latvijas medicīnas sistēmai? Vara Piņķa debija dokumentālajā kino – filma “Ģimene” atainos vienu no “gaismas punktiem” Latvijas kartē – Bruknas Kalna svētības kopienu. Bet Tomasa Beķera debijas filma “Izkrāsotie” – stāsts par latviskās identitātes saglabāšanu. Festivālā pirmizrādi piedzīvos režisores Dzintras Gekas-Vaskas dokumentālā filma “Meklējot Tisē” par slaveno latviešu izcelsmes operatoru Eduardu Tisē (pirmizrāde 11. novembrī), Renāra Vimbas “Ziemeļu gaisma. Komponista dienasgrāmata”, kas aicina ieklausīties Ērika Ešenvalda radošajā pasaulē (14. novembrī), Daces Pūces “Annija”, kurā galvenās varones ikdiena apvieno dažādas vides un lomas (14. novembrī), arī – kategorijā “Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma” nominētā Andreja Verhoustinska “Lidija” – par disidenti Lidiju Doroņinu-Lasmani (11. novembrī).

Jaunajiem skatītājiem būs iespēja noskatīties gan Vara Braslas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, gan Ēvalda Lāča animācijas filmas “Kurmis un bullis” pirmizrādi (11. novembrī), gan arī Edmunda Jansona “Bizi un neguļu”, Reiņa Kalnaeļļa “Dziedošo gaili Hugo un viņa neticamos piedzīvojumus”, Nila Skapāna animāciju “Mūsu ome rullē”, kā arī, protams, vēlreiz satikties ar animācijas lielmeistaru, “Lielā Kristapa” Mūža balvas laureātu Rozes Stieb­ras un Anša Bērziņa radītajiem varoņiem.

 

UZZIŅA

Nacionālā kino balva “Lielais Kristaps 2017”

* Svinīgā atklāšanas ceremonija līdz ar Mūža balvas laureātu – režisoru Rozes Stiebras un Anša Bērziņa – godināšanu notiks ceturtdien, 9. novembrī, plkst. 18 k/t “Splendid Palace” Lielajā zālē, tad arī sekos plaša abu meistaru darbu retrospekcija (“Zaķīšu pirtiņa” 1979, “Fantodroms. Sāls” 1985, “Pelīte brauca” 1997, “Spēlēju dancoju 2007, u. c.).

* Bērnu rīts paredzēts 11. un 12. novembrī no plkst. 11.30.

* Svinīgā balvu pasniegšanas ceremonija – pirmdien, 13. novembrī, plkst. 19 k/t “Splendid Palace” Lielajā zālē. To vadīs aktieris Egons Dombrovskis.

* Nominētās filmas vērtēs īpaša starptautiskā žūrija, tradicionāli festivāla ietvarā notiek arī Studentu filmu konkurss, kuram šogad eksperti Liene Laviņa-Kalnaella, Zane Peneze un Māris Prombergs izvirzījuši 14 filmas.

Vairāk sk. www.lielaiskristaps.lv

LA.lv