×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. janvāris, 2015
Drukāt

Gada inflācija decembrī – 0,2%, mēneša griezumā 0,6% deflācija

Foto - LETAFoto - LETA

Vidējais patēriņa cenu līmenis pērn decembrī, salīdzinot ar atbilstošu periodu 2013. gadā, palielinājās par 0,2%. Savukārt mēneša griezumā, salīdzinot cenas decembrī ar cenām novembrī, vērojama deflācija – 0,6% apmērā.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati, cenas precēm 2014. gada decembrī salīdzinājumā ar 2013. gada decembri samazinājās par 0,9%, bet pakalpojumiem pieauga par 3,3%.

Salīdzinājumam 2013. gadā patēriņa cenas samazinājās par 0,4%.

Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni 2014. gada decembrī, salīdzinot ar 2013. gada decembri, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Pārtikas cenu vidējais līmenis 2014. gada decembrī, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo mēnesi, līdzīgi kā 2013. gada decembrī, samazinājās (-0,8%). Būtiskākā ietekme uz cenu samazinājumu bija pienam un tā produktiem. Cenu kritums novērots arī dārzeņiem un kartupeļiem, gaļai un gaļas izstrādājumiem, savukārt cenu kāpums bija zivīm un zivju izstrādājumiem, tējai un kafijai, saldumiem un medum, sieram, kā arī maizei un graudaugu izstrādājumiem.

Tabakas izstrādājumiem cenas pieauga par 8,7%. Alkoholisko dzērienu vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,2%.

Gada laikā vidējais cenu līmenis ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem pieauga par 1,3%. Sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, ūdens piegāde, kanalizācijas pakalpojumi, mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi, dzīvokļu īres maksa, savukārt lētāka kļuva atkritumu apsaimniekošana.

Transporta grupā cenas samazinājās par 5,2%, ko būtiski ietekmēja cenu kritums degvielai par 12,3%. Cenas samazinājās arī automašīnu rezerves daļām un piederumiem. Cenu kāpums novērots transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru jūras un gaisa transporta pakalpojumiem.

Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada decembri, pieauga par 4,4%. Kafejnīcās un restorānos cenas palielinājās par 4,6%, ēdnīcās – par 4,5%.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu sadārdzinājums bija kultūras pakalpojumiem, īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm, apģērbiem un zobārstniecības pakalpojumiem, savukārt cenu samazinājums – apaviem.

Administratīvi uzraugāmās un regulējamās cenas 2014. gadā samazinājās par 0,1%, bet neregulējamās cenas palielinājās par 0,2%.

Savukārt salīdzinot cenas pērn decembrī ar cenām mēnesi iepriekš, patēriņa cenas samazinājās par 0,6%. Precēm cenas saruka par 1%, bet pakalpojumiem palielinājās par 0,3%.

Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām decembrī bija cenu kritumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, apģērbiem un apaviem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem.

Salīdzinot ar 2014. gada novembri, pārtikas cenas decembrī samazinājās par 0,1%, ko noteica sezonālais cenu kritums augļiem (-2,4%), dārzeņiem un kartupeļiem (-1,5%), kā arī lētāki atspirdzinošie dzērieni, tēja un kafija. Cenu kritums novērots arī cukuram, saldumiem un medum. Salīdzinājumā ar novembri sadārdzinājās piens un tā produkti, gaļa un gaļas izstrādājumi, kā arī zivis un zivju izstrādājumi.

Lētāki kļuva alkoholiskie dzērieni (-1,1%), ko ietekmēja akcijas alum un stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem. Vīnam cenas palielinājās par 1,2%. Tabakas izstrādājumiem novērots cenu kritums par 0,4%.

Sezonas atlaižu un izpārdošanu ietekmē apaviem cenas samazinājās par 7,2%, apģērbiem – par 1,8%.

Samazinoties dabasgāzes tirdzniecības cenai, decembrī siltumenerģijas tarifi pazeminājās par 1,1%. Cenu kritums novērots mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumiem, materiāliem mājokļa uzturēšanai un remontam. Pieauga kļuva dzīvokļu īres maksa.

Būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa pārmaiņām transporta grupā bija degvielas cenu kritumam par 6,5%. Dārgāki kļuva pasažieru jūras transporta pakalpojumi un pasažieru gaisa transporta pakalpojumi.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums novērots personīgās aprūpes precēm. Cenas paaugstinājās kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem.

12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, palielinājies par 0,6%. 2013. gadā 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis saglabājās nemainīgs.

Vidējā patēriņa cenu līmeņa tendence Baltijas valstīm bija līdzīga ar izteiktu lejupslīdi kopš 2012. gada sākuma. Tomēr 2014. gadā Latvijā, pretēji pārējām Baltijas valstīm, bija vērojama augšupejoša tendence.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+