Kultūra
Kultūrpolitika

Labas lietas priekam un iedvesmai Adventā iesaka Vija Beinerte0

Dzīves gudrība

Ciet, nes, glāb, saudzē, piedod, bet – pāri visam – mīli!

Lavaters

Grāmata

Jau pēc pirmās Galbraita grāmatas radās sajūta, ka viņa Kormorans Straiks varētu ieņemt vietu līdzās Šerlokam Holmsam un Erkilam Puaro. Sērijas otrā grāmata šo sajūtu apstiprināja. Tagad uz mana galda ir trešā – “Ļaunuma raža” –, tumšākā un spēcīgākā no pirmajām trim. Meistarīgi savērpta krimināla intriga, kur pat šķietami nejauši sižeta pavedieni finālā saliekas nevainojamā musturā, bet galvenais – psiholoģiski precīzi izzīmēti personāži, kas apveltīti ar asu prātu un lielisku humora izjūtu. Turklāt tagad mani vairāk par to, kurš kuru un kāpēc ir noslepkavojis, sāk interesēt attiecības, kas veidojas starp abiem galvenajiem varoņiem – Kormoranu un viņa asistenti Robinu. Robers Galbraits – pseidonīms, ar kādu šajā sērijā parakstās Džoanna Roulinga, – aizrauj un pārsteidz. Tulkojusi Silvija Brice. Labāk sākt piektdienas pavakarē, jo nolikt malā būs gandrīz neiespējams.

Izstāde

Ojāra Vācieša muzejā visu decembri skatāma dzejnieka rokrakstu izstāde “Dzeja izgudro mani”. Jau kuro reizi apbrīnā un klusā priekā uzlūkoju Vācieša rokrakstus – gan zīmītes, rakstītas Ludmilai, gan dzejas pierakstus. Pirmo gadu burtnīcās vēl var atrast dažus svītrojumus, pēdējo gadu manuskriptos – neviena labojuma. Viss uzreiz tīrrakstā. Ojārs reiz telefona sarunā teica: “Tas iznāk tik dabiski, ka es ar loģiku negribu neko labot. Es to daru, kā nātre aug.”

Filma

Pagājušā gadsimta 50. gadi. Polija, Austrumberlīne, Dienvidslāvija, Parīze. Melanholisks vientuļnieks, kas virtuozi spēlē Šopenu, un nevaldāma blondīne ar valdzinošu balss tembru. Viņu satikšanās ir zvaigznēs ierakstīta. Taču aukstais karš aiz loga un sirdīs salauž un sagrauj sapņus un likteņus.

Poļu izcelsmes režisors Pavels Pavlikovskis (“Oskara” balva par filmu “Ida”) šogad Kannās par filmu “Aukstais karš” saņēmis balvu kā labākais režisors. Galvenajās lomās Joanna Kuliga un Tomašs Kots. Eiropas Kinoakadēmija šo darbu nominējusi piecās kategorijās: labākā filma, režisors, scenārijs, aktrise un aktieris.

Notikums

Decembrī Rīga kļūst par prieka un brīnumu galvaspilsētu, jo tieši šeit pirms piecsimt gadiem tika rotāta pirmā Ziemsvētku egle. Dodies uz Vecrīgu, izstaigā Ziemsvētku egļu ceļu, kas vijas cauri visai pilsētai, atrodi skaistāko egli, tomēr neaizmirsti, ka tuvojas nevis egļu, bet Kristus dzimšanas svētki! Un kas zina – varbūt arī tu sadzirdēsi eņģeļus dziedam par klusu nakti un arī tavā sirdī atspīdēs Bētlemes zvaigzne, viešot cerību un stiprinot paļāvību.

Koncerts

Otrdien, 11. decembrī, pulksten 19 Rīgas Domā muzicēs Latvijas Radio koris Sigvarda Kļavas vadībā. Koncerta “Nakts lūgšana” programmā Rahmaņinovs, Sviridovs, Selickis.

Turneja

Trīs lieliski mākslinieki – Zigfrīds Muktupāvels, Jānis Lūsēns un Mārtiņš Vilsons – ir radījuši svētku programmu visai ģimenei “Trīs vīri Ziemassvētkos”, kur Zigfrīds dzied Jāņa dziesmas, bet Mārtiņš runā Kārļa Skalbes dzeju un pasakas, kā arī citu autoru skaistākos Ziemassvētku stāstus, no 14. līdz 25. decembrim uzburot svētku un mājas sajūtu Aizputes, Ventspils, Mārupes, Baložu, Jēkabpils, Kandavas, Skrīveru, Priekuļu un Krimuldas tautas namos un kultūras centros.

Pasaules plašumos

Kalnu paradīze un ziemas brīnumzeme – tā dēvē Kitili, kas atrodas Lapzemē, simt piecdesmit kilometrus no Ziemeļu polārā loka. Te ir ierīkots Somijā populārākais kalnu slēpošanas centrs “Levi”. Taču arī distanču slēpotājiem un dabas skatu kolekcionāriem Kitilē ir ko darīt, jo te tiek piedāvāti izbraukumi kamanās ar suņu pajūgiem un pastaigas sniega kurpēs. Turklāt te ir iespējams izbaudīt mieru un gandrīz vai pirmatnēju klusumu.

Tepat, Latvijā

Ik gadu es savus mīļos mudinu doties uz Alūksnes pusi, kur var apskatīt Drusku pilskalnu, kas ir viens no augstākajiem Latvijā, pabūt Opekalna baznīcā, izvizināties ar bānīti, izstaigāties pa Veclaicenes ainavu parku un aplūkot dabas liegumus – Avotu mežu, Dēliņkalnu, Grūbes dolomīta atsegumu un Ziemeru ozolu aleju. Tikai jāgādā, lai kājas siltas un ausis nesalst!

Jaunums

Mums tik ļoti gribas brīnuma – kā bērnībā, kā sapnī. Aromāti – maigi un kaislīgi, nevaldāmi, pavedīgi un noslēpumaini – spēj uzburt šo brīnuma sajūtu, ļauj ietīties prieka mākonī, lidot uz iedvesmas spārniem.

Parfimērs Paolo Terenci ir īpašs, viens no pasaulē pieprasītākajiem. Viņa jaunākā aromātu līnija “V Canto” ir veltījums Dantes “Dievišķās komēdijas” piektajai nodaļai, kur aprakstīts viens no slavenākajiem skūpstiem. Citi šo skūpstu ir ietvēruši dziesmās un gleznās, Paolo – parfīmu sērijā. Mans favorīts ir “Ricina” – ziedu un koksnes aromāts, kur maigums mijas ar kaisli, jasmīns, peonija un īriss – ar sandalu, pačūliju un sūnām, kas uz ozola mizas. Flakonā notverts brīnums. Neparasts, noturīgs, personisks.

 

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
“Atklāšanas fanfaras”: koncertzāles “Latvija” atklāšanas koncertus translēs LTV
4 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Baltu rotas” svinēs jubileju ar “Latvian Voices” koncertu un zobencīņu paraugdemonstrējumiem
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Festivālu “Summertime – aicina Inese Galante” atklās franču džeza karaliene Mina Agosi
6 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Policijai vēl nav izdevies notvert advokāta Bērziņa slepkavas
37 minūtes
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā”
21 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Pasaulē
VIDEO. Ugunsgrēkā vasaras nometnē Krievijā gājuši bojā 4 bērni
2 stundas