×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
22. maijs, 2013
Drukāt

Īsāki termiņi būvatļaujas apstrīdēšanai

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Jau 1. jūnijā stājas spēkā grozījumi “Būvniecības likumā”, kas nosaka īsākus termiņus būvatļaujas apstrīdēšanai. Paredzētas izmaiņas arī sabiedrības informēšanas kārtībā.

 

Turpmāk visos gadījumos būvatļaujas apstrīdēšanas termiņš būs viens mēnesis. Likuma grozījumi kā speciālo regulējumu būvniecībā noteic, ka papildu izvērtējuma gadījumos iestāde termiņu varēs pagarināt, taču nepārsniedzot kopējo izskatīšanas termiņu − divus mēnešus. Paredzēts, ka personai būs pienākums apstrīdēšanas vai pārsūdzēšanas iesniegumā norādīt arī būvatļaujas prettiesiskuma pamatojumu.

Ja persona, pārsūdzot būvatļauju, tiesai nelūgs būvatļaujas darbību apturēt, tā atjaunosies ar dienu, kad būvnieks par to saņems paziņojumu.

Savukārt, ja tiesa saņems šādu lūgumu, tai vienlaikus ar lietas ierosināšanu būs jāvērtē, vai būvatļaujas darbību nepieciešams apturēt. Būvatļauja paliks spēkā, ja tiesa noraidīs personas lūgumu apturēt tās darbību.

Likuma grozījumi nosaka regulējumu būvatļaujai, kas izdota būvniecībai Baltijas jūras un Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjoslā vai pludmalē, virszemes ūdensobjektu aizsargjoslā, īpaši aizsargājamā dabas teritorijā vai mikroliegumos. Proti, ja iestāde nolems atstāt spēkā apstrīdēto būvatļauju, tā būs spēkā, ja netiks pārsūdzēta tiesā.

Iepriekš būvniecības procesā izdotu administratīvo aktu likumā noteiktajā kārtībā varēja apstrīdēt, iesniedzot iesniegumu iestādē, vai pārsūdzēt, iesniedzot pieteikumu tiesā. Praksē apstrīdēšanas gadījumus izskatīja laika periodā no viena mēneša līdz pat vienam gadam un vēl ilgāk, bet tas ļoti iekavēja darbus.

Grozījumi likumā paredz arī izmaiņas sabiedrības informēšanas kārtībā, nosakot, ka būvniecības pasūtītājam turpmāk par saņemto būvatļauju trīs darba dienu laikā būs jāinformē tie nekustamo īpašumu īpašnieki, kuru īpašumi robežojas ar būvniecībai plānoto zemes gabalu, nosūtot paziņojumu ierakstītā pasta sūtījumā uz deklarēto dzīvesvietas vai juridisko adresi, kā arī izvietojot zemes gabalā informējošu būvtāfeli.

Tāpat jaunajā regulējumā pašvaldībai būs pienākums trīs darba dienu laikā publicēt savā mājaslapā informāciju par saņemto būvniecības iesniegumu. Līdz šim tā bija jāpublicē vismaz reizi mēnesī savā mājaslapā vai vietējā laikrakstā. Turklāt līdz šim ikviens iedzīvotājs būvatļauju varēja apstrīdēt ar vienu iesniegumu, un tā automātiski tika apturēta bez tiesas lēmuma, kas nebija pareizi, jo apstrīdēšanas process bija pārāk ilgs un investoriem radīja tiesisku nenoteiktību.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+