Ekonomika
Pasaulē

Itālijā attaisno Šveices miljardieri, kura rūpnīcās no azbesta mira 3000 cilvēki 16


epa04495926 The families of the victims react after the Supreme Court annulled the sentence of the Swiss tycoon Stephan Schmidheiny in the Eternit trial, in Rome, Italy, 19 November 2014.  Swiss Stephan Schmidheiny, the former owner of Eternit, a Swiss construction firm, was sentenced to 16 years in prison in 2013 in connection with the asbestos-poisoning deaths of hundreds of people in the 1970s and 80s.  EPA/RICCARDO ANTIMIANI
epa04495926 The families of the victims react after the Supreme Court annulled the sentence of the Swiss tycoon Stephan Schmidheiny in the Eternit trial, in Rome, Italy, 19 November 2014. Swiss Stephan Schmidheiny, the former owner of Eternit, a Swiss construction firm, was sentenced to 16 years in prison in 2013 in connection with the asbestos-poisoning deaths of hundreds of people in the 1970s and 80s. EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Foto: LETA/EPA

Itālijas augstākā tiesa trešdienas vakarā attaisnoja Šveices miljardieri Štefanu Šmidheiniju, kurš bija notiesāts par 3000 nāves gadījumu izraisīšanu saistībā ar azbesta izmantošanu viņa fabrikās, un atcēla viņam piespriestu 18 gadu cietumsodu, vēstīja Itālijas ziņu aģentūra ANSA.

Augstākā tiesa nolēma, ka pierādījumi, uz kuru pamata Šmidheinijs tika notiesāts, tagad ir novecojuši.

Šmidheinija lieta bija lielākā, kas ierosināta pret kādu multinacionālu korporāciju par nāves gadījumiem, kas saistīti ar azbestu.

Šmidheinijs ir bijušais Itālijas kompānijas “Eternit” īpašnieks. Šī kompānija septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados ražoja būvmateriālus, izmantojot azbestu.

Bijušo “Eternit” darbinieku grupa iesūdzēja Šmidheiniju tiesā. 2012.gada viņam aizmuguriski tika piespriests 16 gadu cietumsods, bet apelāciju tiesa 2013.gadā palielināja šo sodu līdz 18 gadiem.

Miljardierim arī tika piespriests samaksāt kompensācijas vairāku desmitu miljonu eiro apmērā vietējām pašvaldībām un upuru ģimenēm. Starp azbesta upuriem bija fabriku strādnieki un iedzīvotāji, kas dzīvoja netālu no trim “Eternit” fabrikām Itālijas ziemeļos, centrālajā daļā un dienvidos.

Augstākās tiesas prokurors Frančesko Mauro Jakovello trešdien paziņoja, ka Šmidheinija notiesāšanu jāuzskata par spēkā neesošu, jo noilgums “Eternit” lietā iestājies jau 1998.gadā – 12 gadus pēc šīs firmas bankrota.

Žurnāls “Forbes” savulaik bija dēvējis Šmidheiniju par “Šveices Bilu Geitsu” viņa filantropiskās darbības dēļ, tomēr apelāciju tiesa nolēma, ka viņš izraisījis “pastāvīgu veselības un vides katastrofu”. Miljardiera advokāti uzsvēra, ka viņš nebija tieši atbildīgs par “Eternit” Itālijas uzņēmuma vadību.

Azbests agrāk tika plaši izmantots kā būvju izolācijas materiāls tā tehnisko īpašību dēļ.

Vēlāk kļuva zināms, ka azbesta sīkās, trauslās šķiedras var nonākt organismā caur ādu un izraisīt tā saucamās “azbesta kārpas”. Dzerot ūdeni, kas bijis kontaktā ar azbestu, kuņģī nonākušās šķiedras spēj izkļūt cauri tā sieniņai un nonākt asinīs un pēc tam citos orgānos. Tomēr visbīstamākā ir azbesta putekļu ieelpošana, jo tie rada plaušu azbestozi un ilgākā laikā var izraisīt ļaundabīgus audzējus.

Azbestoze paaugstina saslimšanas ar tuberkulozi risku. Ilgstošs kontakts ar azbestu paaugstina plaušu vēža un citu orgānu ļaundabīgu audzēju attīstības risku. Azbests veicina reta, ārkārtīgi ļaundabīga audzēja mezoteliomas attīstību.

Azbests 2005.gadā tika aizliegts Eiropā, bet vēl arvien tiek plaši izmantots jaunattīstības valstīs.

LA.lv