Foto: Soprintendenza Archeologia dell’Umbria

Jaunatrastas etrusku kapenes savus noslēpumus neatklāj 0

Umbrijas reģionā netālu no Perudžas kāds itāliešu fermeris, aparot lauku, nejauši atklājis seno etrusku kapenes, kas arheologu skatījumā uzskatāms par vienu no pēdējā laika sensacionālākajiem atklājumiem, vēsta “Discovery News”.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā
Lasīt citas ziņas

Paplašinot aršanas laikā parādījušos zemes iebrukumu, pavērās ieeja neskartās, pēc visas spriežot, dižciltīga etruska kapenēs ar sarkofāgiem, pilnu kapu piedevu komplektu un arī kādu noslēpumainu marmora galva.

Pirmsromiešu laika Itālijas sentautas etrusku kapenes ārkārtīgi reti izdodas atrast vēl senatnē neizlaupītas, tāpēc zinātnieki saista ļoti lielas cerības, ka šis atklājums ļaus uzzināt ko vairāk par noslēpumaino etrusku kultūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zināms, ka tā bijusi saimnieciski un kulturāli ļoti radoša tauta. Pateicoties etruskiem Francijā aizsākās vīnkopība, bet romieši no etruskiem iemācījās būvēt savus slavenos ceļus. Ar etrusku gādību Eiropā sāka ieviesties rakstība. Etrusku ziedus laikus datē ar aptuveni 900 gadiem p. m. ē. Piecus gadsimtus viņu kultūra Itālijā dominēja, bet kādus 300 gadus p.m.ē. sāka iezīmēties pagrimums līdz aptuveni 100 gadu p. m. ē. etruski kā patstāvīga tauta pazuda, dodot vietu romiešiem.

Konkrētais apbedījums datēts aptuveni ar 4. gs. p. m. ē.. No etrusku laikiem nav saglabājušies nekādi dokumenti vai rakstu avoti, tāpēc šo tautu uzskata par vienu no antīkās pasaules mīklām. Vienīgās liecības, kas zinātniekiem palīdz izzināt zudušo pasauli, ir etrusku kapenes un tajās atrodamais.

Umbrijas reģiona arheoloģijas pārvaldes pārstāvei Klaritai Natalīni un viņas kolēģiem atverot rūpīgi aizzīmogoto kapeņu durvis, izrādījās, ka tālāk atrodas neliela četrstūra telpa ar diviem sarkofāgiem, četrām marmora urnām un dažādām kapu piedevām. Uz viena no akmens sarkofāgiem redzams garš teksts. Pagaidām no tā izdevies atšifrēt tikai vārdu “Laris”. Tas ir tolaik visai izplatīts etrusku vīriešu vārds. Sarkofāgā atradās vīrieša skelets. Natalīni presei norādījusi, ka pārējais teksts varētu slēpt šī cilvēka dzimtas un viņa vecāku vārdus, iespējams, miršanas vecumu.

Teksts konstatēts arī uz otra sarkofāga, diemžēl vāka pārklājums ar rotājumiem jau senatnē sašķīdis daudzos gabalos zemes iegruvuma dēļ. Tomēr pats vāks nav cietis. Šo 3 tonnas smago un divarpus metru garo sarkofāgu zinātnieki vēl nav atvēruši.

Arheologus ieintriģējusi no marmora izgatavotā jauna vīrieša galva līdzās apbedījumam. Skaidri redzams, ka tā no kaut kā nodauzīta kakla līmenī. “Mēs nezinām, ko tas nozīmē. Droši vien tā bija daļa no statujas, kas godināja kādu no aizgājējiem,” minēja Natalīni. Pārējās mirušajiem līdzdotās lietas ir keramikas izstrādājumi – vāzes un citi trauki. Savukārt četrās urnās ir pelni. Trijām no urnām vāki veidoti kā skulptūras. Tas ir puskails aizgājējs ar ziedu vītni ap kaklu, atstutējies pusguļus uz spilvena itin kā dzīrēs. Viņa rokās ir patera – sekls antīkā laikmeta rituālu upurtrauks. Speciālistu ieskatā, kapenes varētu būt piederējušais kādai aristokrātiskai dzimtai no netālā etrusku cietokšņa, kura vietā mūsdienās atrodas Kjuzi pilsēta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.