×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
22. jūlijs, 2013
Drukāt

Kā aizbaidīt putnus no dārza?

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Kā cīnīties ar putniem (meža strazdiem, sīļiem un citiem), kas lielā skaitā uzklūp dārzam? Dažā vasarā to ir tik daudz, ka apēd visas ogas – ķiršus, zemenes, jāņogas, pat upenes un zaļas vīnogas… Ultraskaņas ģenerators ir dārgs un, cik dzirdēts, nelabvēlīgi ietekmē mājdzīvniekus. Ko vēl varat ieteikt?
 Roberts Lielvārdē

 

Sīļi un meža strazdi gan nav tie lielākie ražas postītāji, jo pamatā barojas mežā. Lielākos zaudējumus augļu dārzos nodara mājas strazdi, ko reizēm nepareizi sauc par pelēkajiem. Barības meklējumos vecie putni parasti pulcējas baros kopā ar jaunajiem strazdulēniem, kam raksturīgs pelēcīgi brūns apspalvojums.

Tie strazdi, kas noēd ogas dārzā, nav perējuši saimnieka izkārtajos būrīšos. Kaitnieki ir migrējošie mājas strazdi, tie atlido no Somijas un Krievijas un Latvijā uzturas no jūlija vidus līdz pat oktobrim. Protams, putni labprātāk izvēlas viegli pieejamu barību, tāpēc saknābā bumbierus, mīkstākus ābolus, ķiršus, aronijas un citus augļus.

Vienkāršākais veids, kā pasargāt ražu no putnu uzlidojumiem, – nosegt zemenes, jāņogas, vīnogulājus, tāpat nelielus kokus ar tīkliem. Uz laiku lidoņus var aizbaidīt ar skaļu, agresīvu mūziku.

Efektīvāk iedarbojas jebkuras putnu sugas briesmu un nāves saucienu ierakstu (var atrast internetā, piemēram, www.putni.lv) atskaņošana. Noderīgi ir arī skaņas ģeneratori, kas palaikam raida griezīgu skaņu, pie kuras strazdi tik ātri nepierod. Nopērkami dārzkopības preču vai radioelektronikas veikalos.

Kādu laiku lidoņi metīs līkumu dārziem, kur izliktas speciālas gāzes šaujamierīces ar taimeri, augļu koku vai ogu krūmu zaros iekarināti veci, saulē mirdzoši kompaktdiski, videolentes. Lai putni drīz pie tiem nepierastu, bieži jāmaina to atrašanās vieta un izskats. Visgrūtāk nosargāt bumbieru ražu liela auguma kokos. Nekustīgus putnubiedēkļus izlikt nav jēgas, jo putni pie tiem ātri pierod. Var iesiet vīstokli garas kārts galā un, tuvojoties putnu baram, mest to gaisā – putniem tas atgādinot vanaga uzbrukumu.

Iznīcināt strazdus ir kategoriski aizliegts. Turklāt ornitologi sen konstatējuši, ka šāda rīcība tikai stimulētu putnu vairošanos (nošautos drīz vien aizvietotu citi).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+