Reklāmfoto

Kad vēji pūš burās… 0

Misiņa bibliotēkā Rīgā līdz 10. septembrim atvērta grafiķu un mazo tēlniecības formu meistaru darbu izstāde, veltīta jūrai, jūrniecībai un tās vadošiem darbiniekiem. 


Reklāma
Reklāma

 

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
Lasīt citas ziņas

Grafiku pārstāv galvenokārt ex-libris autori. Izstādes piedāvājums nav sevišķi liels, kaut gan telpa atļautu izstādīt daudz vairāk darbu. Lielāko daļu darbu ir iespaidīgi ar labu izdomu un arī mēģinājumi lietot medaļām netradicionālus materiālus.

Ieejot zālē, nevar nepamanīt Elitas Viliamas darbu planšetes. Šī grafiķe ar lielo burtu ir unikāla personība starp grafiķiem. Kā gan viņas darbu planšetēs nav? Bāku skati, veco jūrnieku portreti, tai skaitā arī pirātu, jūrniecības darbinieku, arī jaunu zemju atklājēju. Pastmarkas, ex-libri, aplokšņu noformējumi u. c. – viss veltīts tikai jūrai, jūrniecībai. Spriežot pēc redzamā, māksliniecei jūrniecība nav sveša. Bez jau minētās mākslinieces ir tikai pāris grafiķu, kuriem ir iespaidīgs darbu klāsts. Tie ir Imants Ozoliņš un Andrejs Māris Eizāns. Pēdējais no viņiem izstādes apmeklētājus pārsteidz ar ex-libriem, kuri veidoti kā krāsains linogriezums. Ne sevišķi bieži mēs šādus darbus redzam, jo to izpildījums ir darbietilpīgs un prasa lielu precizitāti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skatītāju uzmanību varētu piesaistīt grafiķes Elzas Stalidzānes darbu noformējums. Ja citiem grafikas darbi ir ierāmēti zem stikla, tad minētai māksliniecei darba ierāmējumu veido bambusa koka rāmis bez stikla. Šis bambuss varētu būt ņemts no slēpju nūjām. Ļoti oriģināli un neredzēti.

Izstādē var iepazīties ar mazāk zināmā žurnāla “Jūrnieks” vāku noformējumu, ko veicis karikatūrists Dainis Breikšs. Viņa zīmējumos ir labsirdīgs humors, oriģināli interpretēti reālā jūrnieka dzīvē rasti sižeti. Žēl, ka zem visiem grafikas darbiem nav autora apzīmējuma un darbu nosaukuma. Izņemot Ozoliņa darbus, kur tie pielikti ļoti pieticīgi. Kam par to jāpateicas? Ir vēl daži grafiķi, bet tie pārstāvēti vienskaitlīgi.

Medaļu māksla ir pārstāvēta bagātāk. Gribam vai negribam vadošu lomu arī jūrniecības attēlojumā devuši Jānis Strupulis un Ģirts Burvis. Parasti medaļas darina bronzā, bet Ģ. Burvis šoreiz medaļu mākslā pamēģinājis jaunu materiālu – tēraudu. Tā darinātas vairākas medaļas, vienai dots tālredzīgs nosaukums “Regate piestāj Rīgā 2013”. Viena no izstādes medaļām veltīta literāram tēlam Dullajam Daukam – tās autors Bruno Strautiņš. Savu bērnību atceras Antra Urtāne, kas radījusi medaļu “Mūsu bērnības sapņi”, kur attēlota papīra laiviņa, kādu kādreiz visi bērni ir laiduši ūdenī. Medaļu, kurai vidū ir iemontēts stikls, kas atgādina dzintaru, ir Anatolija Vasiļjeva darbs. Šādu medaļu, ja tai piemontētu adatu, var izmantot kā saktu. Nevar neievērot medaļu mākslas vecmeistares Valentīnas Zeiles darbus. Gleznotājs Jānis Anmanis skatītāju vērtējumam nodevis darbu, kas klāts ar gleznieciski zaļganu patinu un ir no keramofiksa. Izstādē piedalās ap 12 medaļnieku. Tas gan nav sevišķi daudz no mūsu lielās medaļnieku saimes. Savdabīgi darbi ir arī citiem: Dzintarei, Dumpei, Mickevičai un pārējiem.

Reklāma
Reklāma

Izstādi kuplina fotomākslinieces Inas Intas Liniņas-Ozoliņas fotogrāfijas. Tās nenoliedzami bagātina un papildina grafiķa Imanta Ozoliņa darbu izvietojumu. Savus darbus eksponējis arī fotogrāfs Arturs Kiršfelds, sevi pārstāvot ar kuģiem un prāmjiem.

Apskatot šo izstādi, pie reizes varat iepazīties arī ar mūsu Dziesmu svētkiem veltīto izstādi.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.