×
Mobilā versija
+12.8°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
15. janvāris, 2015
Drukāt

Juriste Satversmes tiesā apstrīd likumu prasības par Latvijas karoga pacelšanu (39)

Solvita Olsena. Foto - Karīna MiezājaSolvita Olsena. Foto - Karīna Miezāja

“Likumā uzliktais pienākums obligāti izkārt karogu noteiktās svētku un atceres dienās pārkāpj valsts pamatlikumā garantētās tiesības uz vārda brīvību,” tā uzskata juriste un LU Medicīnas fakultātes docente Solvita Olsena. Tādēļ viņa vērsusies Satversmes tiesā, pieprasot Latvijas Valsts karoga likuma attiecīgo normu atzīšanu par antikonstitucionālām.

Ballēties vai sērot?

Iesnieguma autore 2013. gada 14. jūnijā rīkojusi radiem un draugiem viesības savā privātmājā Pār­daugavā, tādēļ nav izkārusi sēru karogu. Pašvaldības policija piefiksējusi šo pārkāpumu un Rīgas domes Administratīvā komisija noteikusi viņai administratīvo sodu – brīdinājumu. Olsena to pārsūdzējusi Rīgas pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesā un pēc tam apelācijas kārtībā – arī Rīgas apgabaltiesā, bet tās abas sodu atstājušas spēkā. Tādēļ viņa vērsusies Satversmes tiesā, apstrīdot Karoga likuma prasības pēc būtības.

Solvita Olsena. Foto – Karīna Miezāja

“Šajā datumā svinēju ģimenes svētkus un uzņēmu ciemiņus no vairākām Eiropas valstīm. Sēru karogs pie manas mājas man traucētu to darīt, jo tas uzliek pienākumu sērot, bet tas nav iespējams, vienlaikus priecājoties par tikšanos ar draugiem un radiniekiem. Svētku svinēšana vienlaikus ar sēru simbolu lietošanu, manuprāt, būtu liekulīga. Tāpēc es izvēlējos sēras nepaust un karogu nelietot, par ko arī saņēmu sodu,” paskaidroja juriste.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Tad jau himnas laikā arī nebūs jāceļas kājās.

 2. Viens no NORMĀLIEM CILVĒKIEM izgaismots 🙂

 3. vajag kādu fondu organizet Atbildēt

  lai finansiāli palidzetu tantai, tiesāšanās nav lēts prieks, bet tādai lietai nav žēl. tas ” obligātais” izrādāmais patriotisms ir tikai tracināšana. protams kam tas nav aktuāli tas var bļaustities par patriotisma trūkumu utt, bet 99% o tiem kam tas ir pienākums to uztver kā apgrūtinājumu no valsts puses nevis patriotisku rīcibu

  • Vēl kaut kā atminjā uzpeldēja – rīta agrumā tie nabaga cilvēcinji ( kas kroņa mājas apkalpo ) – vandās pa ielām ar savām trepēm un uz kātiem lupatu buntēm … –
   bērniem skolpartidjotizma stundās vajadzētu atrādīt priekš parķioķizma vairošanas .

 4. Varbūt piedāvāsiet vēsturi pavisam aizmirst? Viesi arī būtu tikai ieguvēji, ja šo karoga izkāršanas nozīmi būtu paskaidrojusi, tas tikai radītu vēl lielāku cieņu pret Jums!

 5. Esmu pārsteigts, ka kāda persona valstī neatzīst mūsu sēru dienu. Vai bērni rīkotu mājā rautu ar balli, kamēr kaprači aizber viņu tēva vai mātes kapu? Nākošreiz viesības rīkos 18. novembrī? Absolūta neizpratne un vienaldzība

  • “Absolūta neizpratne un vienaldzība”
   —————————————–
   Bet ne tikai…! Tā ir arī apzināta savas valsts nicināšanas izpausme, kas normālā un jau sen okupāciju likvidējušā valstī nenotiktu un nebūtu arī pieļaujama. Bet vai mēs varam to nepieļaut (arvien vēl mums naidīgām) okupācijas paliekām, kuras nav – nedz izraidītas, ne integrētas un kuras pat neatzīst okupācijas faktu un savu saistību ar to; kuri noliedz Latvijas vēsturi.
   Domāju, ka bez okupācijas fakta atzīšanas visās politiskajās partijās (vismaz), kā arī bez okupācijas seku konsekventas likvidēšanas – nekāds pilsoņu patriotisms tādā valstī nav iespējams.

 6. Nu tad beidzot viena enerģiska sieviete ķērusies pie šīs lietas!!! Domāju, ka, ja lieta nonāks līdz ECT, tad Olsenai uzvara prāvā garantēta. Piekrītu pilnīgi visiem viņas argumentiem! Man tagad šis jautājums vairs nav aktuāls, taču, kad dzīvoju privātmājā, tā obligātā karoga izkāršana burtiski tracināja. Ne jau kaut kādu principu pēc, taču, ja “karogotās dienas” iekrita brīvdienās un gribēju kaut kur aizbraukt, tad vienmēr bija jārisina dilemma, kas labāk – samaksāt sodu par neizkārtu karogu vai izkārt un noņemt to pirms/pēc noteiktā laika, kas zagļiem bija kā garantija, ka mājās neviena nav un var darboties droši. Arī mana kaimiņiene, kura savā privātmājā dzīvoja tikai vasarās, bija ļoti pikta par pastāvīgo nepieciešamību braukāt no Rīgas tikai tāpēc, lai izkārtu un pēc tam noņemtu karogu. Un tādu cilvēku, kuriem šis likums sagādā nopietnas, pie tam, galīgi nevajadzīgas, neērtības ir gana daudz!!! Tas viss ļoooooti tracināja un patriotisma jūtas pilnīgi noteikti nevairoja!!! Pie sabiedriskām ēkam – jā, taču pie privātmājām un arī daudzdzivokļu mājām obligātā karoga izkāršanu Tāpat arī daudzās sēru dienas) varu vērtēt tikai kā padomju domāšanas palieku. Redzams, ka daudzie padomijā nodzīvotie gadi nav palikuši bez sekām. Lai veicas Olsenas kundzei un, ja nepieciešams, būšu viņas atbalstītāju pirmajās rindās, kaut pašlaik mani šis jautājums vairs neapgrūtina, jo tagad dzīvoju dzīvoklī.

 7. piekrītu šim komentāram:

  Jā, Olsenas kundzes ballītes ir svarīgākas par vēsturisko piemiņu. Citiem atkal valsts himnas vārdi nepatīk. Tā, pamazām pilinot, no tautas pašapziņas nekas nepaliks.

  Slims un graujošs ir rietumu pasaules pārspīlētais individuālisms :(( Kļūst aizvien pārspīlētāks un pārspīlētāks.

 8. Nemaz nelasīju rakstu līdz galam.
  Pilnīgi nepiekrītu, ka tas, ka tev ir mājās ballīte ir attaisnojums.

  Tad tāda lieta kā karogi svētkos un sēru dienās pie privātmājām ne-būs!!
  Jautājums vai mēs gribam tos karogus vai nē.

 9. Kas nesaprot brivibu var uzstadit obligatu piespiedu patriotismu. Ludzu nosaukt tas parejas valstis kuras icivilistiem jarada karogam sadu piespiedu kartas “cienu”.

 10. domāju, ka tad 90% gadījumos karogs netiks izkārts.

 11. Labs sākums -”Juriste Satversmes tiesā apstrīd likumu prasības par Latvijas karoga pacelšanu”. Pie arī laba iznākuma varēs uz šī precendenta pamata apstrīdēt Latvijas valsts pastāvēšanu…
  Ko nevarēja veikt SC ar valodu referendumu un pat klusu Bērziņa svārtību, to…

 12. Jā, Olsenas kundzes ballītes ir svarīgākas par vēsturisko piemiņu. Citiem atkal valsts himnas vārdi nepatīk. Tā, pamazām pilinot, no tautas pašapziņas nekas nepaliks

 13. Sēru dienā dzimušais Atbildēt

  Kā likumā izpaužas, ka bez karoga izkāršanas arī “jāsēro”? Likumā privāti svētki tak nav aizliegti? Tad es varu izdomāt, ka man vēl traucē kas valstisks, sabiedrisks, un to pasludināt par manu “brīvību ierobežojošu”. Pašam arī iznāk svētki vienā no sēru dienām. Neredzu problēmu – paspēju gan aizvestos pieminēt, gan draugus saaicināt. Tā kā esam patriotiski, valstiski noskaņoti (tas nenozīmē, ka ne kritiski pret šo valsti), tad tas mūs netraucē. Sanākuši mēdzam pārrunāt arī tos senos notikumus, kālab sēru diena: tad saku: redziet, mūsu tautai šajā dienā notika tāda nelaime, bet arī kaut kas labs: piedzima apsveicamais!.. Domāju, ka, ja Solvita Olsena saviem draugiem un ārzemju viesiem būtu paskaidrojusi, kādēļ izkārts karogs sēru apdarē, tad būtu izdarīts labs darbs. Domāju, ka samērīgums ir ievērots: karogus izkaram, bet privātus svētkus neviens neierobežo. Turklāt karogs, manuprāt, vairāk domāts publiskai videi, gaŗāmgājiem un braucējiem – par atgādinājumu, ne obligāti personīgai sērošanai, ko, kā jau teicu, nevar likumā noteikt, nevar “izmērīt” – tas ir ētikas, ne likuma jautājums.

 14. Manas privātmājas pilsētā reti, kad plīvo Latvijas karogs attiecīgajās dienās, labi ja 12 mājām no 70. Un man patīk izkārt karogu, tas ir gods un prieks, kas sajūsmina arī bērnus, un ir vienalga – melnā lente jāsien klāt, vai nav. Es noteikti piekrītu Edvīna Šnores komentāram. Bet atbalstītu arī soda apmēra samazināšanos, jo ne vienmēr esam mājās, kad ir karoga izkāršanas dienas.
  Mums jāņem piemērs no cittautiešiem, kuri ir daudz lojālāki savai ģenētiskajai dzimtenei.

 15. Malacis,Olsena!Valsts varai būtu jādomā par iedzīvotāju sociālo labklājību,nevis uzspiest karogu vicināšanu un dziesmu dziedāšanu.Patriotu būtu pārpārēm!

 16. Starp citu,tas pats attiecas uz karogu izlikšanu arī svētku dienās.Vai jums ir kādreiz ienācis prātā,cik mātēm tajā dienā ir miruši bērni,cik tuvinieki ir aizgājuši viņsaulē?Un tajās dienās piespiedu kārtā ir jāizliek karogs,piespiedu kārtā nopirkts pašam par savu naudu,un jātēlo ka viņam ir svētki,ka nu ir ļoti priecīgi.

 17. mūsmāju sirmais sētnieks reiz to sēru lenti piesēja tik cieši, ka nevarēja nesagriežot nost dabūt – vai arī tas, ka mitrumā tā samirkusi, sabriedusi pie vainas bija. Beigās nospļāvās un atstāja valsts svētkos, kā ir – galu galā tūlīt nākošā sēru diena būs, un tās melnās lentes nemaz tā mūsdienās vairs nevar atrast nopirkt…

 18. Nedomāju ka vispār piespiedu kārtā būtu jāizkar karogi ar sēru lentēm.Tajā dienā visi domā tikai vienu,kaut nu neaizmirstu uzlikt karogu,savādāk sods jāmaksā,nevis,kaut nu neaizmirstu genocīda upurus.Un varat te lieki neizlikties,ka esat nu ļoti pareizie.Tā ir gluži lieka tēlošana.Tie komentētāji,kam patīk nolikt jebkuru,ar krievu vārdu,vai uzvārdu,ar savu intelekta līmeni vien jau norāda,ka viņiem nav ne jausmas,kas vispār ir tie par datumiem,kad sienama sēru lente.Un galu galā,mums ir brīvība,Vārda brīvība.Katram ir tiesības savus uzskatus paust gan vārdos,gan darbos!

 19. Un latvijā, savā dzimtenē ir arī tāda juriste?Atradusies patiesības meklētāja!

 20. varbut beidzot marazmms ar karogiem beigsies Atbildēt

  sv;etki vai piemiņa ir pašu cilveku darišana. jā valsts pašvaldibas iestādes lai karina, varbut ari firmām veikaliem var noteikt, bet privātmājām jau nu noteikti nevajadzetu tādu ” ar likumu noteiktu patriotismu” ja cilvēks grib tad karina karog, ja negrib,nav mājās,, slims, karogs beidzies… tad nekarina.

 21. Olsena iztulkota cilvēku valodā Atbildēt

  “Šajā datumā svinēju ģimenes svētkus un uzņēmu ciemiņus no vairākām Eiropas valstīm. Latvijas vēsture, maita tāda, man traucēja to darīt. Tiesāšos pret Latvijas vēsturi.”

 22. Cieni valsti,kurā dzīvo,Olsena!!!!

  • mani kā latvijas pilsoni besī šī PIESPIEDU jeb OBLIGĀTĀ karoga izkāršana.Es priecājos vai sēroju par to ko uzkatu par cienīgu sērot vai priecāties.Apnikusi jau tā biežā karogu vicināšana

   • Dace,
    ja kas nepatīk, brauc prom. Te ir Latvija, sava vēsture, sava kultūra, savi likumi, kuri jāievēro. Pieņem dzīvo. Pasaule ir plaša, ja necieni vietējo.
    Vai tad rokas nolūzīs, ja 3 x gadā piekārsi karogu pie mājas? Mūsdienās nenormālīgi slinki cilvēki palikušu un plus vēl degradējušies.

  • Tieši tā!

  • kā var jelko cienit Atbildēt

   piespiedu kārtā? tas tikai rada nepatiku nevis cieņu

   • Karogu vajadzētu izlikt,kad pats vēlies,nevis piespiedu kārtā unkur nu vel sodīt. Mana kaimiņiene -patriote karogu iesprauž zemē !

Draugiem Facebook Twitter Google+