Latvijā
Sabiedrība

Katrai valstij savas īpatnības: Latvijā vasaras brīvdienās visvairāk tērē dārzam0

Foto – Shutterstock

Latvijas iedzīvotāji vasaras brīvdienās visvairāk tērēs dārza darbiem, secināts “Ferratum Group” veiktajā brīvdienu barometra pētījumā.

Kopumā Latvijas iedzīvotāji brīvdienu pirkumiem plāno atvēlēt vidēji 33% no viena mēneša mājsaimniecības ienākumiem jeb 313 eiro.

Salīdzinot ar pārējo Baltijas valstu iedzīvotāju paradumiem, igauņi brīvdienu izdevumiem plāno atvēlēt ap 43% jeb 458 eiro uz vienu mājsaimniecību, savukārt Lietuvas iedzīvotāji vasaras brīvdienu pirkumiem plāno tērēt ap 44% no viena mēneša mājsaimniecības ienākumiem.

Šajā vasarā visvairāk brīvdienu tēriņiem, attiecībā pret mājsaimniecības ienākumiem, plāno atvēlēt vācieši – 71% jeb aptuveni 925 eiro. Tam seko bulgāri, paredzot 65% jeb 391 eiro un francūži, kas brīvdienu periodam plāno atvēlēt 60% jeb ap 870 eiro no saviem ienākumiem.

Pētījuma dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji vasaras brīvdienās visvairāk paredz tērēt dārza darbiem (18,4%), ceļošanai pa Latviju (16,4%), kā arī apģērba iegādei un iepērkoties (14,0%).

Salīdzinot brīvdienām paredzētos tēriņus visu Baltijas valstu vidū, Lietuvas iedzīvotāji lielākoties plāno tērēt ceļošanai pa Lietuvu (23,2%), dažādu svinību apmeklēšanai (13,2%) un apģērba iegādei un citiem iepirkumiem (12,9%). Igaunijas iedzīvotāji, līdzīgi kā lietuvieši, visvairāk plāno tērēt iekšzemes tūrismā, pievēršoties Igaunijas apceļošanai (17,7%), kam seko apģērba iegāde un iepirkšanās (11,5%), kā arī dažādu svinību apmeklēšana (11,4%).

Latvieši, atšķirībā no lietuviešiem un igauņiem, kā vienu no prioritārajiem brīvdienu tēriņiem norādījuši arī sabiedriskās aktivitātes kā klubu, restorānu un teātru apmeklēšanu, kam paredzēts atvēlēt 9,1% no ienākumiem. Lietuvieši, atšķirībā no kaimiņvalstu iedzīvotājiem, kā vienu no “Top 5” brīvdienu izdevumiem norādījuši dalības maksas bērnu vasaras aktivitātēm. Igauņi savukārt plāno aktīvāk apmeklēt un līdz ar to tērēt vairāk vasaras festivālos, paredzot tam 10,8% no ienākumiem, ko kā galvenos šīs vasaras brīvdienu tēriņus nenorāda pārējo Baltijas valstu iedzīvotāji.

Salīdzinot Baltijas valstu iedzīvotāju paradumus ar citām Eiropas valstīm, secināts, ka gandrīz visas aptaujā piedalījušās valstis brīvdienu izdevumu “Top 5” norādījušas savas valsts apceļošanu, kas norāda uz vienotu vietējā tūrisma popularitāti visā Eiropā un Kanādā. Valstis kā Vācija, Francija, Dānija, Skandināvijas valstis, kur vidējie mājsaimniecības izdevumi ir augstāki nekā citās Eiropas valstīs, vairāk norāda izdevumus, kas paredzēti ceļojumiem uz ārzemēm.

“Ferratum Group” brīvdienu barometra pētījums 2016.gadā veikts 19 valstīs. Pētījumā piedalījās uzņēmuma klienti – 17 631 mājsaimniecību, kuru vidējie neto ienākumi ir robežās no 624 līdz 4200 eiro mēnesī. “Ferratum Group” ir kreditēšanas kompānija.

LA.lv