×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
1. novembris, 2012
Drukāt

Kažoka: “nepilsoņu referenduma” jautājums no darba kārtības nepazudīs

Foto - LETAFoto - LETA

No sabiedriskā viedokļa ir žēl par Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) lēmumu nesākt otro parakstu vākšanas kārtu par vēlētāju ierosināto likumprojektu, kas paredz automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem, jo tagad šis jautājums no politiskās darba kārtības nepazudīs, aģentūrai BNS sacīja sabiedriskās politikas centra “Providus” pētniece Iveta Kažoka.

Viņa pauda nožēlu, ka nebūs otrās parakstu vākšanas kārtas, jo tas nedos iespējas pārliecināties, vai idejai par pilsonības piešķiršanu ir desmitās daļas iedzīvotāju atbalsts.

“Man intuitīvi šķiet, ka tāda atbalsta nebūtu bijis un līdz ar to tas jautājums būtu izsīcis. Paslaik tas līdz ar CVK lēmumu no darba kārtības nepazudīs,” teica politoloģe.

Viņa uzskata, ka ar šādu lēmumu tiks sūtīts signāls arī citiem tautas iniciatīvu ierosinātājiem, ka viņu savāktie paraksti var iestrēgt CVK. “Neesmu pārliecināta, ka kāds no nākamajiem parakstu vācējiem jutīsies drošs, kad būs jau savākti 10 tūkstoši parakstu, ka šī iniciatīva netiks atsviesta atpakaļ,” norādīja Kažoka.

Vienlaikus pētniece pagaidām atturējās vērtēt CVK lēmuma juridiskos aspektus, jo vēl nav zināms, uz kādiem argumentiem CVK locekļi lēmuma pieņemšanā balstījušies. “Tas ir svarīgi, jo juristu atzinumi, ko CVK saņēma, bija ļoti pretrunīgi,” viņa paskaidroja.

Jau vēstīts, ka CVK ceturtdien balsojot nolēma nesākt parakstu vākšanu par likumprojektu, kas paredz automātisku pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem.

Uz CVK sēdi tika sagatavoti divi lēmumprojekti – par vai pret otrās parakstu vākšanas kārtas sākšanu. Vispirms bija jābalso par lēmumprojektu – pret parakstu vākšanas sākšanu. Pret parakstu vākšanu nobalsoja seši, bet par bija divi, tādējādi lēmums tika pieņemts. CVK vadītājs Arnis Cimdars šajā balsojumā atturējās. Otrais lēmumprojekts netika nodots balsošanai, jo par pirmo nobalsoja vismaz pieci cilvēki, tādējādi lēmums tika pieņemts.

Šā jautājuma izlemšana CVK prasīja ilgāku laiku, jo tika pieprasīti vairāku ekspertu atzinumi par to, vai pilsonības nulles variants atbilst Satversmei un varētu tikt nodots tautas nobalsošanai.

“Viennozīmīgas atbildes, par ko būtu vienojušies visi eksperti, es neatradu. Neatradu arī viennozīmīgu atbildi, kāpēc nevarētu nodot tautas izlemšanai. Ja ekspertiem, nevis vienam vai diviem, bet rindai nav vienprātības par to, ka likumprojekts tādā aspektā ir neizstrādāts, es esmu pārliecināts, ka šis lēmums ir jāatdod izlemšanai tautai. Balsošu, ka tas ir virzāms uz otro kārtu,” sēdē pavēstīja Cimdars.

CVK lēmumu var apstrīdēt administratīvajā tiesā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+