Pasaulē
Eiropa

Kemnicas nemieros amatpersonas vaino “viltus ziņas”0

Foto EPA/LETA

Vācijas amatpersonas nemieros, kas divas iepriekšējās dienas pārņēmušas Kemnicu, vaino “viltus ziņas” sociālajos medijos, kuras uzkurinājušas vardarbību.

“Mums jāatzīst, ka mobilizācija internetā bijusi spēcīgāka, nekā tas bijis iepriekš,” otrdien norādīja Saksijas federālās zemes premjerministrs Mihaels Krečmers.

Nekārtības Kemnicā izraidījusi kāda 35 gadus veca kubiešu izcelsmes Vācijas pilsoņa slepkavība, kas tika pastrādāta svētdien agri no rīta un kurā apsūdzēti divi patvēruma meklētāji no Irākas un Sīrijas.

Šī slepkavība izsauca vardarbīgus protestus, izplatoties ziņām, ka konfliktu izraisījusi upura iejaukšanās, lai aizstāvētu kādu sievieti, kurai uzmākušies patvēruma meklētāji.

Policija vēlāk noliegusi šīs ziņas, kuras sociālos medijos pamatā izplatīja labējo radikāļu organizācijas, tostarp galvenā pirmdienas protestu rīkotāja – apvienība “Pro Chemnitz”.

Krečmers norādīja, ka demonstrantu niknumu uzkurinājuši “ksenofobiski komentāri, nepatiesa informācija un sazvērestības teorijas”.

Policija paziņojusi, ka noslepkavotais ticis sadurts konfliktā starp divām vīriešu grupām, kurās bijuši arī abi aizdomās turētie.

Abiem aizdomās turētajiem izvirzītas apsūdzības nonāvēšanā, un viņiem piemērots pirmstiesas apcietinājums.

Protestos, kurus izraisījusi šī slepkavība, pirmdienas vakarā Kemnicā piedalījās aptuveni 6000 cilvēku. Vienlaikus notika tā dēvēto antifašistu rīkota kontrsdemonstrācija, kurā piedalījās aptuveni 100 kreiso radikāļu.

Saskaņā ar policijas izplatīto paziņojumu abu naidīgo pušu sadursmēs pirmdienas vakarā ievainojumus guvuši divi policisti un 18 abu nometņu demonstranti.

Saksijas zemes iekšlietu ministrs Rolands Vellers norādījis, ka protestus organizējušas galēji labējās organizācijas sadarbībā ar futbola huligāniem un ka daudzi demonstrācijas dalībnieki bija ieradušies no citām Vācijas zemēm.

Tajā pašā laikā Saksijas policija otrdien izpelnījusies kritiku par nespēju savaldīt abu naidīgo nometņu demonstrantus.

Policijas pārstāvis jau pirmdienas vakarā atzina, ka ar 591 policistu, kam bija uzticēta kārtības uzturēšana Kemnicā, nav bijis pietiekami, lai nošķirtu abas naidīgās nometnes.

Tikmēr policistu arodbiedrības GdP vadītājs Olivers Malhovs intervijā laikrakstam “Neue Osnabrücker Zeitung” norādījis, ka policijas nespējā savaldīt pūli vainojama tiesībsargāšanas iestāžu štatu samazināšana, kas veikta pēdējo gadu laikā.

“Iekšējās drošības jautājumā valsts cietusi neveiksmi, jo tā veikusi masīvu štatu samazināšanu,” uzsvēris Malhovs, piebilstot, ka situācijas uzlabošanai policijā nepieciešami 20 000 jaunu štata vietu.

Viņš arī norādījis uz pieaugošo tendenci pilsoņiem pašiem uzņemties atbildību par savu drošību.

“Kad tiek uzskatīts, ka valsts vairs nespēj pilsoņus aizsargāt, pilsoņi likumu ņem savās rokās un sāk paļauties uz pašaizsardzības vienībām,” atzinis policistu arodbiedrības vadītājs.

Svētdien un pirmdien notikušo protestu laikā pieredzēti arī uzbrukumi imigrantiem, kurus asi nosodījusi Vācijas kanclere Angela Merkele.

“Mums ir videoieraksti, kas demonstrē, ka notika [cilvēku] medības, (..) ka ielās valdīja naids, kas ir pretrunā ar likuma varu mūsu valstī,” uzsvēra Merkele.

LA.lv