×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.0°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
25. jūnijs, 2012
Drukāt

Kibernoziedznieki darbojas, galvenokārt mantisku interešu vadīti

Foto - LETAFoto - LETA

Kibernoziedznieki pašlaik galvenokārt darbojas, lai gūtu mantisku labumu, nevis lai sevi apliecinātu, intervijā aģentūrai BNS pastāstīja Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gatis Gudermanis.

“Kibernoziedzība ir viena no tām sfērām, kur mūsu rezultāti ir tieši atkarīgi no mūsu kapacitātes un ieguldītā darba, jo kibervide zināmā mērā ir cita pasaule, kas dzīvo pēc saviem likumiem. Jau pirms vairākiem gadiem ir parādījusies tendence, ka visi šie noziedzīgie nodarījumi ir mantiska rakstura un galvenais ir mantiskā interese. Ja agrāk personām bija interese sevi kaut kā apliecināt, uzlaužot mājaslapu, tad pašlaik galvenais ir materiāla interese – tiek iegūti personas dati,” viņš sacīja.

Pēc ekonomikas policijas šefa teiktā, personas datu tirdzniecība internetā ir diezgan izplatīta lieta. “Tas attiecas tieši uz maksājumu kartēm – jūs varat nopirkt maksājumu karšu datus no ārvalstu bankām, pēc tam šeit izmantot, tas ir diezgan izplatīti. Tiek iegūtas arī datubāzes un pēc tam mēģināts tās pārdot. Tomēr katrā gadījumā būtība ir gūt peļņu. Visbiežāk šie noziedzīgie nodarījumi ir latenti, mēs iespēju robežās monitorējam interneta vidi, bet tur ir savas nianses, jo ļoti liela daļa resursu ir izvietoti ārvalstu serveros, līdz ar to tas ir starptautiskās sadarbības jautājums,” klāstīja Gudermanis.

Attiecībā uz dažādu personas datu izmantošanu pastāv arī nerakstīts likums Latvijā nozagtos personas datus šeit neizmantot – tie tiek izmantoti ārvalstīs, savukārt ārvalstu klientu banku nozagtie dati tiek izmantoti Latvijā. Lai būtu apgrūtināta izmeklēšana, naudas līdzekļi tiek izņemti citā valstī, pastāstīja ekonomikas policijas priekšnieks.

“Šeit nedaudz varam runāt arī par saistību ar kredītkaršu noziedzīgajiem nodarījumiem – tiek mēģināts izņemt skaidru naudu no bankomāta, izmantojot šīs kredītkartes. Tiek arī mēģināts iegūt personu datus pārsvarā ar skimingu. Paldies Dievam, tā vairs nav ļoti aktuāla problēma, jo mums bija palikusi tikai viena banka, kura savas kredītkartes izmantoja tikai ar magnētisko lentu, tagad visām ir čipi, arī pēdējā no kredītiestādēm izlēma, ka tās izdotajām kredītkartēm būs čipi, līdz ar to tehniskais progress spēlē mums par labu. Pārsvarā par skimingu esam aizturējuši personas no Bulgārijas, Rumānijas, Moldovas – tie ir iebraucēji, kuri mēģina šeit saņemt personu datus,” informēja Gudermanis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+