×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
6. maijs, 2013
Drukāt

KNAB nekonstatē nelikumības deputāta Zaķa rīcībā

Foto-LETAFoto-LETA

Dzintars Zaķis.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav konstatējis nelikumības Saeimas deputāta, partijas “Vienotība” frakcijas vadītāja Dzintara Zaķa rīcībā saistībā ar automašīnas iegādi.

KNAB pārstāve Inta Šaboha aģentūrai LETA pastāstīja, ka nesen birojs savas kompetences ietvaros pabeidza izvērtēt saņemto iesniegumu par Zaķa kā valsts amatpersonas iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar vieglās automašīnas iegādi. KNAB nekonstatēja faktus, kas liecinātu par Zaķa valsts amatpersonas amata pienākumu pildīšanu interešu konflikta situācijā un likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” noteikto ierobežojumu un aizliegumu pārkāpšanu.

KNAB atgādina, informāciju par Zaķa iespējamo izvairīšanos no nodokļu un nodevu nomaksas, izdevumu neatbilstību ienākumiem un valsts amatpersonas deklarācijas aizpildīšanas kārtības neievērošanu KNAB pēc piekritības pārsūtīja Valsts ieņēmumu dienestam.

Pagājušā gada jūnijā portāla “Pietiek.com” rīcībā nonākušie dokumenti liecināja, ka Zaķis gadu mijā ticis pie jaunas automašīnas “Volvo XC60”, nenomaksājot valstij aptuveni 8800 eiro (6160 latu) pievienotās vērtības nodoklī (PVN). Publicētajā deputāta e-pasta vēstuļu sarakstē ar “Mūsa Motors Rīga” saistībā ar šo lietu tiek apspriesta nepieciešamība kādam starpniekuzņēmumam Lietuvā maksāt 1000 eiro (700 latus), lai varētu tikt īstenota nodokļa apiešanas shēma.

Vēlāk Zaķis no sava uzņēmuma automašīnu pārpirka, un, veicot šo darījumu, PVN esot nomaksāts. Zaķis augustā aģentūrai LETA apgalvoja, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir pabeidzis viņam noteiktos nodokļu kontroles pasākumus un atzinis, ka viņa deklarētie ienākumi atbilst izdevumiem. Nekādi pārkāpumi neesot konstatēti, līdz ar to, pēc VID pieejamās informācijas, Zaķim nav nodokļu parādu.

Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu izskatīšanas komisijas deputāti, vērtējot Zaķa automašīnas iegādes gadījumu, atzina, ka ir pārkāpts ētikas kodekss, un nolēma piemērot viņam Saeimas Kārtības rullī paredzēto augstāko iespējamo soda mēru – izteikt viņam rakstveida brīdinājumu, paziņot par to Saeimas sēdē un publicēt komisijas lēmumu laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.

Politiķa rīcību, iegādājoties automašīnu, nosodīja arī “Vienotības” Ētikas komisija. Tā arī atzina, ka Zaķa reakcijas uz notikušo bija novēlota, kā arī savā vārdā lūdz piedošanu par notikušo Latvijas sabiedrībai. Komisija bija nolēmusi izteikt nosodījumu un publisku brīdinājumu Zaķim, ievērojot izteikto nožēlu un atvainošanos sabiedrībai.

Zaķis Saeimas sēdē sacīja, ka “rīkojoties kā uzņēmējs ir pārkāpis tās ētikas normas, kas viņam būtu jātur augstā cieņā kā politiķim”. Viņš arī atvainojās deputātiem, ka, šādi rīkojoties, neveicinājis Saeimas prestižu. Tāpat politiķis aicināja arī parējos deputātus, veicot finanšu darījumus, vispirms “padomāt par ētiku un tikai tad domāt par izdevīgumu”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+