×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
11. augusts, 2016
Drukāt

Šovasar vairāk pieprasa vīriešu linu kreklus kopā ar sieviešu kleitām (5)

Foto - Andris OzoliņšFoto - Andris Ozoliņš
VĒRTĒJUMS

Julgī Stalte, mūziķe un lībiešu savienības aktīviste: "Kur meži sastopas ar jūru (Ziemeļkurzemes līvu krasts), kur pļavai pārlīst pāri debesu zilgme, kur strauts čalo ap akmeni, rodas "LIIV" brīnišķās lietas ar līviem raksturīgu atturīgu eleganci un cieņu pret šīs zemes dievībām. Šajā lina kleitā var rasu tvert un zieda galvu noglāstīt, tajā tu kļūsti par dabas daļu. Atlaidies sapņu pļavā lina palagos un sajūti dabu sevī. Un tu esi līdzsvarots un gaišs."

Staigājot pa Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja gadatirgu, redzi daudzus brīnišķīgus darbus, kuru autoriem piemīt laba stila izjūta un neatlaidība. Visi viņi palīdz uzturēt to, ko sauc par nacionālo identitāti, un veido mūsu kultūras kanonu. Latviešiem iedzimtā atturīgā gaume palīdz radīt tādus vienkāršus un reizē izsmalcinātus darbus kā lina apģērbu sērija, ko veido Māra Ančupāne, lina apģērbu zīmola “LIIV” radītāja.

Skaistums vienkāršībā

“To, ka esmu arī lībiete, sāku tā pa īstam aptvert tikai pirms dažiem gadiem. Sākām pētīt dzimtas saknes, atradām cilvēkus, kas zināja stāstīt par maniem vecvecākiem, kas bijuši lībieši un dzīvojuši Vaidē. Atradām dzimtas mājas, un spēcīgi sajutu, ka tās ir būtiska daļa no manis. Pirms tam ieguvu Latvijas Kultūras akadēmijā maģistra grādu kultūras menedžmenta programmā. Nodarbojos ar pasākumu organizēšanu, biroja darbiem, žurnāla izdošanu un vēl visu ko. Katra lieta, ko tu dari, kaut ko dod, iemāca un veido pieredzi. Sākoties krīzei, sapratu, ka gribu darīt kaut ko savu. Kad pamēģini un iesāc, atpakaļceļa vairs nav,” skaidro Māra Ančupāne.

“Apģērba radīšana sākās ar savu tautastērpu. Mana iekšējā sajūta un izpratne par to, kā tam jāizskatās, atšķiras no vispārpieņemtā priekšstata. Izveidoju pirmo lina kleitu kā savu tautastērpa versiju. Aizvien vairāk cilvēku nāca man klāt un jautāja, vai varu arī viņiem ko tādu uzradīt. Tā arī viss sākās… Nekad neesmu īsti saukusi sev par dizaineri, es vienkārši radu lēnas, vienkāršas un spītīgas lietas spītīgiem cilvēkiem. Mūsu zīmola stāsts ir par lībieti un zilo kazu. Kādēļ zilā kaza? Kā zināms, līvi bija tie, kas ieveda Latvijā zilās govis, tā nu mūsu lībietis, atvedis zilo govi, pēc atmuitošanas Ventspils ostā ieraudzīja, ka pāri palikusi zila kaza. Tas ir stāsts par mūsdienu 21. gadsimta lībieti, viņa pasaules uztveri, senatnes saikni un esošo pasauli. Man ir gluži vienalga, kādas ir aktuālās modes, krāsu un stila tendences, ko valkā dažādas slavenības. Domāju, man ir līviem raksturīgā stūrgalvība, kas nevienu neklausa un nevienam neseko. Radu tikai to, ko jūtu par labu esam, atturīgas, absolūti vienkāršas lietas, atmetot visu lieko. Tā līvu sajūta ir visur, arī krāsās (zilie un pelēkie toņi), lietu konstrukcijā, senajās zīmēs un to kombinācijās, ko izmantojam (bieži lietojam putniņu, zirdziņu, Ūsiņa u. c. zīmes), lietām ir arī līvu vārdi, piemēram, kleita “LIINA”, “Lelu” (tulkojumā no lībiešu valodas nozīmē – ziemeļu dziesma) utt.,” stāsta lina dizainere.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Kolosālā Ančupānu ģimene! Veiksmi Jums!

  2. Latgaļu i līvu kūpeigajā savīneibā ir spāks – saguojuši breineigi krakli i cytis lītys.

Draugiem Facebook Twitter Google+