Foto – no privātā arhīva

Slavenākā šalle Latvijā apvieno seno un moderno, atklāj tās radītāja Ilze Edžiņa 6

Lelles un banka

VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Lasīt citas ziņas

“Mana mamma modelēja un šuva kleitas. Es zīmēju princeses, kleitas un mājas sadzīves ainiņas. Adīšana man no mazām dienām bija sirdslieta. Piecu gadu vecumā mamma ierādīja, kā jā­ada zeķe, nācās krietni noņemties, līdz izdevās papēdis. Tad tapa pirmās leļļu sērijas – kleitas, segas un spilveni,” atceras Mg.fin. Ilze Edžiņa, adītāja, uzņēmēja un dizaina zīmola “ADI-HAI” radītāja.

Latvijas Universitātē Ilze ieguva maģistra grādu finansēs, bet jau studiju laikā viņā sāka piestrādāt vīra mammas dziju veikalā, kur rokas tā vien niezēja kaut ko noadīt. Apadīti tika visi radu radi. Pirmie viņas klienti bija draugi, kas, ieraudzījuši skaistos adījumus, lūdza, lai noada kaut ko arī viņiem. Ar laiku gribētāju saradās aizvien vairāk. Ilze nopirka adāmmašīnu un “Burdas” mašīnadītāju kursos ieguva profesionāla adītāja diplomu. Toreiz, strādājot “Parex bankā” pie lieliem investīciju projektiem, viņai pat prātā neienāca, ka adīšana kļūs par pamatnodarbi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šalles gadatirgos

Par nostāšanos uz profesionālas adītājas takas Ilze saka paldies savai vīra mammai Intai, kas vedeklu iedrošināja. Pa ziemu adījumi iekrājās. Vasarā kopā ar vīramāti varēja noīrēt Vec­rīgā tirdzniecības stendu. Pirmais produkts bija šalles un pircēji – galvenokārt ārzemnieki, kuriem cenu līmenis neradīja problēmas. Ilze labi nopelnīja. Ko pa ziemu saadīja, nākamajā vasarā pārdeva stendā. Trešajā vasarā viņa kopā ar vīramāti piedalījās Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja gadatirgū un sāka īrēt tirdzniecības stendu visu gadu. Krievu tūristi neskopojās un labprāt pirka šalles, džemperus, cepures, zeķes un apmetņus. Slodze pieauga.

“Lai sasniegtu panākumus, vissvarīgākā ir paša attieksme pret darbu, cilvēkiem un savu zemi. Esmu mācīta – tiecoties pēc rezultāta, saglabāt savu cilvēcību, būt atvērtai un gaišai. Domāju, ne jau nauda taisa biznesu. To veido attiecības starp cilvēkiem. Lai lietas notiktu, vajadzīga neatlaidība un mērķtiecība. Ja vienas durvis neatveras, jā­klauvē pie nākamajām, līdz atrod tās, kas atveras,” pārliecināta Ilze.

Foto – no privātā arhīva

Adīšana un atpūta

Kad pasūtījumu skaits palielinājās, Ilzei mājās kļuva par šauru un viņa saprata, ka jāveido savs uzņēmums. Un tad Rīgā tapa “ADI’HAI knitwear” darbnīca. Pirmajā gadā firma izstrādāja vairākus produktu paraugus un piedāvāja veikaliem. Drīz Ilze ieguva atpazīstamību, viņu meklēja jau paši tirgotāji. Šobrīd firma piedāvā adītas jakas, džemperus, vestes, šalles, cimdus, cepures un zeķes. Tā kā apģērba valkāšanas īpašības ir ļoti atkarīgas no izejmateriālu kvalitātes, uzņēmums izmanto vislabākās kvalitātes linu, kokvilnu, dabisko zīdu, Merino vilnu, kašmiru un kazlēna mohēru.

Pagājušajā gadā firmai izveidojās laba sadarbība ar korporatīvajiem klientiem, kas pasūta dāvanas saviem darbiniekiem un partneriem. Savu produktu Ilze individualizē ar stilā izturētām birkām, logo, nosaukumu un iepakojumu. Tagad jau ir atvērts interneta veikals www.adi-hai.lv. Firmai ir pastāvīga tirdzniecības vieta amatnieku tirdziņā “Egle” Vecrīgā un vairāk nekā 15 sadarbības veikalos var nopirkt Ilzes darinājumus.

“”ADI-HAI” nosaukums cēlās no darbības vārda adi un HAI – ģimenes (Harijs, Anrijs, Ilze) iniciāļiem. Nu jau vārds apaudzis ar teiksmām. Daži tur saskata līdzību vārdam “atpūsties” krievu valodā (“otdihai”), ķīniešiem “hai” nozīmējot jā. Līdzīgi “hai” izrunā pirmo vārdā High Tech (augstās tehnoloģijas), arī labi,” smaida Ilze.

Meistarstiķis un ozoliņi

“Mans moto ir – eleganti, dabiski un ērti. Strādāju divos galvenajos virzienos. Ar latvisko ornamentu līniju bagātinu klasiskos adījumus. Vēl gatavoju tīras konstrukcijas daudzfunkcionālus adījumus, kurus šobrīd eksportēju arī uz Zviedriju. Tos var izmantot gan vasarā, gan ziemā. No viena adījuma sanāk apmetnis, bolero jaka, jaka ar jostu vai kapuce. No cita adījuma sanāk tunika, veste, šalle vai jaka.

Visvairāk pirktais, tātad arī vispopulārākais, darbs man ir šalles ar Lielvārdes un ozoliņa rakstu. Patīkami, ka tās kļuvušas par savdabīgu starptautisku latviešu atpazīšanas zīmi. Nezinu, cik tās kopumā esmu uzadījusi, jo pēc pirmā tūkstoša pārtraucu skaitīt…

Man pats mīļākais adījums ir balta sedziņa, ko pirmoreiz uzadīju brāļa meitai. Tā izgatavota no glāsmainas Merino vilnas, kas nekairina bērna ādu. Sedziņas apmali veido 15 cm plata, dekoratīva josla ar visspēcīgāko no senlatviešu rakstu zīmēm – ozoliņu. Uz malā piestiprināta bronzas kuloniņa izgrebtas septiņas aizsargzīmes – Saule, Jumis, Ūsiņš, Ozoliņš, Zalktis, Māras krusts un Laimes slota. Man šī sedziņa ir ļoti īpaša un, kad to adu, vienmēr esmu labā garastāvoklī. Dekoratīvā sedziņa ir īpaši efektīga svinīgos gadījumos. Kad bērns ir izaudzis, sedziņu var salocīt un ielikt pūriņā nākamajam bērniņam vai arī izmantot kā skaistu pledu,” stāsta Ilze.

“Manu nākamo dizaina sēriju iedvesmo jūra. Es katru sestdienu braucu uz Saulkrastiem un tur, jūras krastā, man galvā jau vējo fantāzijas par jūras tēmu – lins, kleitas, kokvilna, topi, svārki… ” aizdomājas Ilze.

Vērtējums
Renāte Andersone, sabiedrisko attiecību eksperte: “Ilzes Edžiņas radītais dizaina paraugs ir unikāls, jo ļoti veiksmīgi iekļāvies mūsdienu modernajā kultūrā, atgādinot par senajām vērtībām. Varētu teikt, ka ar Ilzes palīdzību pagātnes mantojums ir atausis jaunā veidolā, jo viņas radītās šalles bija aizsākums latviešu ornamentu izmantošanā ikdienas modernajā dizainā. Sakarā ar to, ka produkts jau sākotnēji bija unikāls, tam nebija vajadzības pēc liela ieguldījuma mārketingā, tas runāja pats par sevi. Ir iespējams tikai mācīties no tā, kā “ADI’HAI knitwear”, izmantojot neuzbāzīgu komunikācijas stratēģiju, pratis iepazīstināt ar saviem produktiem Latvijas sabiedrību, kā arī kalpojis kā iedvesma citiem mājražotājiem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Lasīt citas ziņas
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Pēc 31 gada dienestā izdienas pensijā nolēmis doties VUGD priekšnieks Āboliņš 12
Jaunzeme atklāj, kāpēc nepieņēma darbu, kuru viņai piedāvāja, bet atgriezās VID ģenerāldirektores amatā
“Nacionāļi saudzē savu ietekmīgo biedru,” neizsakās par Helmaņa tikšanos ar ES sankcijām pakļauto krievu oligarhu Avenu
“Mūs jau sadzird Ramšteinā!” Egila Līcīša sauna ar Aizsardzības ministri Ināru Mūrnieci
Nepietiekamā finansējuma dēļ onkoloģijas pacienti var nesaņemt adekvātu pretvēža terapiju 37
Nav zināms, vai ugunsgrēks dronu ražotnē ietekmēs piegādes Latvijas armijai, bet darbs ir atsākts
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Kerli Vares: Spēja pielāgoties ietekmēs tālāko attīstību. “Euribor” celšana ir zāles pret augsto inflāciju
Dzīvokļu īpašniekiem jāpasūta padziļinātā tehniskā apsekošana visām mājām, kas celtas pirms 50 un vairāk gadiem
Policistam par 200 eiro kukuļa izspiešanu no šofera piespriež 4,5 gadu cietumsodu
VIDEO. Sirsnīgs stāsts – no automašīnu riepu diskiem lietuviešu brīvprātīgie ražo krāsniņas ukraiņiem
VIDEO. Iesprostots zem zemestrīces gruvešiem, zēns ieraksta sirdi plosošu ziņu 1
VIDEO. “Esam kļuvuši par vilku izšaušanas lielvalsti, tas ir kauns!” Dzīvnieku aizstāvji cenšas panākt medību kvotu samazināšanu
“Ēdiens vīrietim uz 3 dienām? Un tas ir viss? ” Fotogrāfa Aleksandra Sokolova ēdienkarte daudziem rada patiesu izbrīnu
VIDEO. “Man vairāk patīk tas temperaments!” Estrādes zvaigzne Žoržs Siksna atklāj, kāpēc ir precējies ar krievu tautības sievieti
VIDEO. “Alus vēderiņi, neglīti džemperi – ne skata, ne stājas!” Sabiedrības dāma Elita Drāke skarbi izsakās par pašmāju vīriešiem 113
Aizsardzības ministrija pārdomā un no jauna paziņo, kurus jauniešus iesauks valsts aizsardzības dienestā 4
VIDEO. NBS majoram Slaidiņam rokaspulkstenis vienmēr rāda nepareizu laiku, un tā nav nejaušība 12
pareizi sagatavot augsni dārzeņu audzēšanai? Iesaka agronome
Februāra mēnesis būs izšķirošs: uzbrukuma smailē varētu atrasties Krievijas armijas elites vienības