Ekonomika
Bizness

Krievija rūpīgāk pārbaudīs Latvijas šprotes 16

Foto – Dainis Bušmanis

Krievijas pārtikas uzraugi šonedēļ it kā neapmierinošās zivju konservu kvalitātes dēļ vērsās pret diviem Latvijas ražotājiem. Kaimiņvalsts federālais veterinārās un fitosanitārās uzraudzības dienests “Rosseļhoznadzor” Rojas uzņēmuma “Rānda” ražotajās šprotēs uz valsts robežas esot atklājis pārāk lielu kancerogēnā benzpirēna saturu, bet Krievijas federālais patērētāju tiesību aizsardzības dienests “Rospotrebnadzor” Maskavā un Maskavas apgabalā aizliedzis Latvijas zivju pārstrādes uzņēmuma “Kolumbija Ltd.” 
24 000 zivju konservu kārbu pārdošanu nepieļaujami lielā ogļūdeņražu un tauku īpatsvara dēļ. Gan Latvijas Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), gan arī konservu ražotāji oficiālus dokumentus par sankcijām vēl gaida, tāpēc nekāda rīcība neseko. Krievijas pārtikas produktu uzraugi “Rāndas” produktus turpmāk uz robežas pastiprināti uzraudzīšot.

Pēdējo mēnešu laikā Krievija līdzīgā veidā ir vērsusies arī pret Igaunijas un Lietuvas uzņēmējiem. Krievijas iestādes savu rīcību skaidro ar kvalitātes apsvērumiem, tomēr Baltijas valstīs šajos pasākumos saskata politisku motivāciju.

Zivju pārstrādes uzņēmuma “Karavela” līdzīpašnieks Andris Bite man teic, ka saceltā ažiotāža nav nekas labs, un piebilst: “Katrs eksportējošais uzņēmums veic noteiktas procedūras, kuru laikā atrod arī neatbilstības. Neuzskatu, ka diviem uzņēmumiem konstatētās neatbilstības ir kaut kas ārkārtējs.” Viņš atgādina – aizvadītā gada rudenī problēma ar benzpirēnu līdzīgi kā “Rāndai” bija arī uzņēmumam “Roja Ltd.” Uzņēmumam sešus mēnešus piemēroja stingrāku uzraudzību nekā agrāk. Savukārt “Kolumbija Ltd.” gadījumā noprotams, ka pārkāpums esot administratīva rakstura, proti, runa ir par nepareizu marķējumu.

“Eiropas Savienībā ir izveidota ātrās reaģēšanas RAPID sistēma, kas par nopietniem pārkāpumiem informē visas dalībvalstis. Arī mūsu PVD ir konstatējis dažādus pārkāpumus, tomēr plaši to nav reklamējis. Krievijā visus pārkāpumus publicē oficiālajās uzraugošo iestāžu mājas vietnēs tīmeklī, un tad jau no žurnālistiem ir atkarīgs, cik lielu uzmanību pārkāpumiem pievērš,” saka A. Bite

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis teic, ka dienests gaidīs oficiālu informāciju par “Kolumbija Ltd.” pārbaudītās produkcijas partijas numuru un produkcijas veidu, kurā konstatētas neatbilstības.

Tāpat līdz oficiālas  informācijas saņemšanai PVD aicinās uzņēmumu sniegt skaidrojumu par radušos situāciju. Krievijas uzraudzības dienesta paziņojums neietekmē uzņēmuma produkcijas eksportu.

Latvijas Zivrūpnieku savienības izpilddirektors Imants Cīrulis uzsver – pārbaudīt zivju konservu paraugus ir Krievijas puses tiesības. “Mums patlaban nepietiek informācijas. Zinām, ka ir paņemti paraugi analīzēm. Ja diviem uzņēmumiem sekos arī trešais, ceturtais un, iespējams, vēl citi ražotāji, tad varēsim izteikt pieņēmumus,” tā I. Cīrulis. Viņš piebilst – regulāras pārbaudes zivju pārstrādes uzņēmumos veic PVD.

VIEDOKLIS


Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs: “Esmu runājis ar zemkopības ministri Laimdotu Straujumu par šo jautājumu. Viņa tiksies ar Krievijas lauksaimniecības ministru, un vispirms mēs jautājumu par konkrēto šprotu izņemšanu no tirdzniecības Krievijā risināsim saimnieciskajā līmenī. Pašlaik notiekošajā neredzu politisku sastāvu no Krievijas puses. Informācija par notikušo ir svaiga, un tā ir jāpārbauda kompetentajām iestādēm – Zemkopības ministrijai un Pārtikas un veterinārajam dienestam. Pašlaik esam informācijas apzināšanas fāzē.”

Sagatavojis ĢIRTS VIKMANIS

LA.lv