Pasaulē
Vēsture

Kulta aktierim Džeimsam Dīnam – 85. 13 lietas, kuras par viņu nezinājāt 16

Foto: Wikipedia.org

Džeimss Bairons Dīns (8.02.1931-30.09.1955) bija ASV aktieris, kulta figūra, kaut arī nodzīvoja tikai 24 gadus un faktiski piedalījās tikai trīs filmās.

Viņš piedzima zobārsta ģimenē un zaudēja māti – pēc aktiera pazinēju vārdiem, vienīgo cilvēku, kas spēja viņu saprast – deviņu gadu vecumā.

Divi aktiera priekšzobi bija mākslīgi – īstos viņš jau bērnībā pazaudēja neveiksmīgā akrobātikas vingrinājumā vecāku šķūnī. Kad bija pieaudzis, viņš mēdza izņemt tiltiņu un ielikt to citu cilvēku ūdensglāzēs, lai viņus izjokotu.

Slavenais aktieris, sava laika seksa simbols, bija ļoti tuvredzīgs un bez brillēm tikpat kā neredzēja.

Vidusskolā nākamais aktieris bija izcils basketbola spēlētājs.

Pirms kļuva slavens, Dīns nereti gulēja mašīnā, ja nevarēja samaksāt īri, un ļāva, lai pusmūža homoseksuāļi viņam izmaksā maltītes.

Dīna mīļākā grāmata bija Antuāna de Sent Ekziperī “Mazais princis”. Viņš to glabāja uz sava naktsgaldiņa un bieži pārlasīja.

Elizabete Teilore Dīnam uzdāvināja Siāmas šķirnes kaķēnu, kuru viņš nosauca par Markusu – par godu tēvocim, pie kura viņš bērnībā lielākoties dzīvoja un kurš ierīkoja apgaismojumu pie dīķa, kur puišeļi mēdza spēlēt hokeju.

Taču abu aktieru iepazīšanās bija dramatiska: Dīns kopā ar Teilori filmējās kinolentē “Milzis”, un pirms pirmās ainas viņš uzņemšanas laukumā novilka bikses un pačurāja visu acu priekšā. Kad viņam vēlāk lūdza izskaidrot tik dīvainu uzvedību, jaunais aktieris teica: “Es zināju: ja varēšu to izdarīt, spēšu arī darīt ar Teilori kameras priekšā pilnīgi visu.”

Kad uz ekrāniem parādījās filmas “Milzis” reklāmas, meitenes visas kā viena sāka sajūsmā spiegt.

Dīns bija pārliecināts, ka nepiedzīvos 30. dzimšanas dienu. Kādam draugam viņš esot teicis, ka nav labākas nāves par bojāeju autoavārijā: “Tas ir ātri, tīri, un tu aizej slavas mirdzumā.”

Tomēr neilgi pirms savas nāves Dīns piedalījās sociālajā reklāmā par satiksmes drošību. Viņš tajā teica: “Brauciet prātīgi. Dzīvība, ko izglābsiet, var būt manējā.”

Dīns nomira satiksmes negadījumā mēnesi pirms savas slavenākās filmas pirmizrādes, turklāt tikai divas stundas pirms negadījuma viņam izrakstīja sodu par ātruma pārkāpšanu.

Dīns bija pirmais aktieris, kurš nominēts nozīmīgai kinobalvai pēc nāves, turklāt divas reizes – viņu izvirzīja “Oskara” nominācijai kā labāko aktieri par lomu “Austrumos no Ēdenes” un 1957. gadā – par lomu filmā “Milzis”.

LA.lv