×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
28. septembris, 2015
Drukāt

Kultūras pieminekļu saglabāšanai Rīgā 2016. gadam atvēl 300 000 eiro

Foto: LETAFoto: LETA

Lidostas "Spilve" centrālā ēka ir viens no 5277 valsts kultūras pieminekļiem Rīgā.

Nākamgad kultūras pieminekļu saglabāšanai Rīgā plānots atvēlēt 300 000 eiro, šodien vienojās Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas deputāti.

Šo summu domes Īpašuma departamenta pārstāvji iestrādājuši 2016. gada departamenta budžeta projektā. Tas ir 2016. gadā plānotais līdzfinansējums kultūras pieminekļu restaurācijai Rīgā.

Tāpat departaments nākamgad 35 535 eiro plāno atvēlēt divām jaunām štata vietām – projektu vadītājiem, kas būs nepieciešamas, lai izpildītu saistošos noteikumus “Par Rīgas pilsētas pašvaldības līdzekļu piešķiršanu kultūras pieminekļu saglabāšanai”, kuri stāsies spēkā no nākamā gada. Plānots, ka šo projektu vadītāju ikmēneša atalgojums būs 1198 eiro, kas kopsummā gada laikā veido minētos 35 535 eiro.

Departamentā skaidro, ka līdz ar minēto saistošo noteikumu spēkā stāšanos palielināsies departamenta Būvju sakārtošanas pārvaldes veicamo darbu apjoms – būs jānodrošina objektīva, kvalitatīva un arī savlaicīga līdzfinansējuma piešķiršanas procedūras administrēšana. Ievērojot līdzfinansējuma piešķiršanas procedūru, būs jāizvērtē arī attiecīgā konkursa pretendenta iesniegtais būvniecības izmaksu aprēķins, kas prasa papildu štata vietu arī Būvniecības pārvaldē, skaidro departamentā.

Departamenta 2016. gada budžeta projektu vēl skatīs Finanšu un administrācijas lietu komiteja, tas vēl var tikt koriģēts. Par nākamā gada pašvaldības budžeta pieņemšanu lems Rīgas dome.

Jau ziņots, ka Rīgas pašvaldība finansiāli palīdzēs restaurēt pilsētas kultūras pieminekļus, augusta beigās lēma Rīgas dome, pieņemot saistošos noteikumus “Par Rīgas pilsētas pašvaldības līdzekļu piešķiršanu kultūras pieminekļu saglabāšanai”. Tie stāsies spēkā 2016. gada 1. janvārī.

Noteikumi regulēs kārtību, kādā pašvaldība piešķir līdzekļus kultūras pieminekļu saglabāšanai. Saskaņā ar noteikumiem pašvaldība varēs segt konkrēta projekta attiecināmās izmaksas, piešķirt līdzfinansējumu 50% apmērā no kopējā kultūras pieminekļa saglabāšanai nepieciešamā budžeta, bet ne vairāk kā 14 000 eiro kultūras pieminekļu restaurācijai, konservācijai un ne vairāk kā 5000 eiro izstrādājumu restaurācijai.

Noteikumi arī regulēs pieteikumu iesniegšanas un vērtēšanas kārtību, kā arī lēmuma pieņemšanas un apstrīdēšanas kārtību. Par līdzfinansējuma piešķiršanu, izskatot pieteikumus, lems Rīgas domes Vidi degradējošu būvju komisija, bet līdzfinansējuma piešķiršanu administrēs domes Īpašuma departaments.

Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs (GKR) jau iepriekš skaidroja, ka sākotnēji departaments šim mērķim varētu atvēlēt ap 300 000 eiro. Līdzekļi tikšot atvēlēti no paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumiem, ko pašvaldībai maksā nesakārtoto būvju īpašnieki.

Plānots, ka ik gadu tiks rīkots konkurss, kurā interesenti varēs iesniegt pieteikumus līdzfinansējuma saņemšanai. Konkursa nolikums pašvaldībā varētu tikt apstiprināts šogad, bet pirmais konkurss varētu tikt izsludināts janvārī. Pirmkārt, līdzfinansējumu varēs saņemt īpašnieki, kuru objekti atrodas Rīgas pilsētas vēsturiskajā centrā, Mežaparkā, Kalnciema ielas koka apbūves zonā un atsevišķās vietās Pārdaugavā, taču ar laiku, izvērtējot interesi no īpašniekiem, teritoriju saraksts varētu tikt papildināts, pastāstīja Burovs.

Līdzfinansējuma saņēmēji būs valsts un vietējās nozīmes kultūras pieminekļu (ēku) īpašnieki, kuri atbilst šajos noteikumos izvirzītajām prasībām.

Rīgā ir 5277 valsts kultūras pieminekļi, no kuriem 1291 ir arhitektūras piemineklis, un 3488 vietējās nozīmes kultūras pieminekļi, no kuriem 2150 ir arhitektūras pieminekļi, liecina Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas dati. Kultūras pieminekļu saglabāšana ir konkrēto objektu īpašnieku pienākums sabiedrības interesēs. Valsts nozīmes kultūras pieminekļu īpašniekiem, pamatojoties uz likumu “Par kultūras pieminekļu aizsardzību”, ir iespēja saņemt finansējumu no valsts, taču kultūras pieminekļu saglabāšana prasa regulārus un lielus finansiālos ieguldījumus, bet valsts paredzētais finansiālais atbalsts šim mērķim ir nepietiekams, skaidro domē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+