×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
11. februāris, 2016
Drukāt

Franks Gordons: Kur demokrātijai nav izredžu (20)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

“International New York Times” ir elitārs laikraksts, un tā lasītāju loks ir zināmā mērā izmeklēts. Ņemot to vērā, mani tomēr sakaitināja šajā avīzē publicētais paziņojums: no 14. līdz 18. septembrim (!) Grieķijas galvaspilsētā notikšot “Atēnu demokrātijas forums”, ko organizēs šis cienījamais laikraksts, un tas saistīts ar ANO Starptautisko demokrātijas dienu. Foruma ietvaros – konference ar pazīstamā ekonomista Pola Krugmana piedalīšanos; “The New York Times” apskatnieka Rodžera Koena vadītā “globālā saruna”, kas risināsies “antīkajā Agorā”; notikšot studentu debates vecajā Grieķijas parlamenta ēkā, un šā pasākuma dalībnieki un viesi baudīšot pastaigu – kur tad citur – Akropoles pavēnī. Gads vēl tikai pa īstam sākas, bet te jau aicinājums interesentiem gatavoties lielajai diskusijai un pastaigai zem zilajām Hellādas debesīm septembra vidū! Kas tad viss vēl varētu notikt līdz rudenim… Protams, pirms 2500 gadiem tur kārts demokrātijas šūpulis, bet tas viss, manuprāt, atgādina traģifarsu – “bla–bla” bez gala. Sekulāra svētulība un gudras pļāpas par demokrātiju, kas līdz septembrim, baidos, cietīs ne vienu vien sakāvi.

Eiropa joprojām raustās krampjos, ko izraisījuši bēgļu plūdi, un ne tikai nelaimīgā Sīrija, bet arī Āfrika kopumā – ieskaitot to, kas dienvidos no Sahāras, – demokrātijai ir zudusi. Protams, patlaban notiek Rietumu civilizācijas un radikālā islāma pretstāve, bet šajos plašumos demokrātijai nav izredžu ne tikai musulmaņu arhaiskā dzīves veida dēļ.

2011. gada sākumā Ēģiptes galvaspilsētas Kairas Tahrira laukumā “viļņojās ļaužu jūra” un vērsās plašumā tā dēvētais “arābu pavasaris”. Rietumzemju vērotāji nopriecājās: jaunieši, bruņojušies ar pirmajiem viedtālruņiem, sacēlušies pret despotu Mubaraku un beidzot panāks, ka tiks rīkotas īstas velēšanas, bez niķiem un stiķiem. Mubaraks gāzts, vēlēšanas notika, islāmists Mursi guva pārsvaru pār “liberālo jaunatni” un pats kļuva par despotu, kurš savas “Musulmaņu brālības” vārdā ieviesa tumsonīgos šariata likumus. Sākās asiņainas sadursmes starp Mursi piekritējiem un pretiniekiem, kamēr ar virsniecības atbalstu varu uzurpēja ģenerālis Sisi. Tagad Mursi cietumā, viņa piekritējus vajā bez žēlastības, un Ēģiptē atkal valda dzelžaina, brutāla kārtība – tā kārtība, kas tagad ASV prezidentam Barakam Obamam pa prātam, jo Sisi apņēmies iznīdēt teroru gan Nīlas ielejā, gan Sīnaja pussalā.

Demokrātijai šajā telpā nav kur likties. Un Lībijā, kur tāpat 2011. gadā tika gāzts despotiskais un ekscentriskais Muamars Kadafi, tagad savā starpā plēšas divas valdības, katra ar saviem kaujiniekiem, jo šī zeme faktiski sastāv no trim vēsturiskajām provincēm – Tripolitānijas, Kirēnaikas un Fezanas –, un katrā no tām ir savas ciltis, klani, feodālas dzimtas.

Cik aizpērn un pērn jau skaidrots, nav tādas sīriešu nācijas, nav tādas irākiešu tautas. Antante – Anglija un Francija – 1916. gadā novilka līnijas uz papīra, sadalot Osmaņu impērijas atlūzas. Sīrijas asiņainais pilsoņu karš, kas padarīja par bēgļiem miljonus tās iedzīvotāju, ne ar kādu demokrātisku iznākumu nebeigsies, jo pretišķības starp alavītiem, sunnītiem, druziem, kurdiem nav pārvaramas.

Un ko Bušs juniors panāca Irākā, upurējot 4000 amerikāņu karavīru dzīvības? Līdz Pirmajam pasaules karam šajā Divupju zemē bija trīs Otomanu impērijas provinces – Mosulas, Bagdādes un Basras. Ziemeļos kurdi, vidienē sunnīti, dienvidos šiīti. Varbūt katrā no šīm daļām varētu iznākt daudzmaz demokrātisks valstiskums, bet Bušam junioram nepietika drosmes…

Haosam lemtā Afganistāna: pirms 150 gadiem tur lauza sprandu briti, necik sen Kremlis desmit gadus no vietas veltīgi mēģināja pakļaut šo zemi savam iespaidam, un prezidents Obama nu spiests atzīt, ka Buša juniora ekspedīcija Afganistānā tāpat izrādījusies veltīga: turienes ciltis nav savaldāmas, parlamentārai demokrātijai tur nebūt.

Tikpat mazas, šķiet, ir demokrātijas izredzes nostiprināties tā sauktajā Melnajā Āfrikā pat neatkarīgi no islāmticīgo un kristiešu konfliktiem. Kas galu galā ir Zambija, Zimbabve, Benina, Burkina Faso, Mali, Uganda, Tanzānija, Malavi? Tās ir “afrikāniski pārdēvētās” bijušās Anglijas un Francijas kolonijas, kuru robežas 19. gadsimta beigās tika ar lineālu uz papīra nospraustas, ignorējot daudzo cilšu etnisko areālu, dialektus, īpatnības. Tikpat kā nevienā no šīm pēc Otrā pasaules kara nodibinātajām jaunvalstīm demokrātija nav iesakņojusies. Apvērsumi seko apvērsumiem, prezidenti lido uz Londonu un Parīzi iepirkties Oksfordstrītā un Elizejas laukos, kamēr cilšu virsaiši rīko savus kariņus.

Arī tas ir kaut kāds lāsts, kamēr tiek sūtīti ielūgumi gudrām pārrunām par demokrātiju Akropoles pavēnī…

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. Un par kadu demokrātiju viņš runā, ja e.S. valstīm tiek uzspiesti antidemokrātiksi lēmumi ar šantāžu.
  E.S. tiek pārvaldīta totalitari un antidemokrātiski. Un kurš tad ir izveidojis so projektu e.s.? Kurš lobē masu imigraciju????? Kuri spēki stāv aiz šī birokrātiskā monstra?
  Kas domā sapratīs paralēles starp vaimanāsanu par nelūgtu demokratiju musulmaņu zemēs kā aizsegu iznīcinošam atriebes un pakļaušanas karam un demokrātijas apzinātu ignorēšanu e.s. pārvaldē.
  __
  To dara vieni un tie paši spēki.

 2. Raksts pilns ar meliem un tēlošanu. Sāksim ar to vai musulmaņi lūdza viņiem nest demokrātiju.
  tā ir vienkārsi Izraelas sakūdīšana nīcināt savus mūzsenos ienaidniekus musulmaņu kaimiņus, ar kuriem nevar kā nākas sadzīvot un graut viņu valstis.

 3. Lielisks raksts, paldies!

 4. Gordona negatīvais scenārijs par demokrātiju paceļ jautājumu, ko tagad? Āfrikā paredz ka būs vairāk nekā 2 miljardu iedzīvotāji 2050. gadā. Ja šie miljardi attīstīs spējas savas valstīs attīstīt un veidot Eiropai un pārējai pasaulei būs cerība uz mieru un pastāvēšanu.
  Kaddafi bija tālredzīgs valdnieks, kas dibināja Āfrikas Savienību un piešķīra Āfrikas Savienības Komisijai pirmos līdzekļus. AS varētu palīdzēt savām dalībvalstīm attīstīt savas politiskās un ekonomikas attīstības spējas. ES un AS ir sadarbības programma. Prioritāte patlaban ir pilnveidot augstāko izglītību Āfrikā. Izglītota publika var veidot demokrātisku valsts, ja pat valsts teritorijā ir vairākas ciltis. Demokrātija sākās ar izglītību. Latvijā jau tagad studē savs skaits ar studentiem no Āfrikas. Šo skaitu varētu nozīmīgi paplašināt un ar to arī stiprinot augstāko izglītību Latvijā jo ārzemju studenti par savām studijām maksā.
  Āfrikas zinātnieki var piedalīties ES Horizonta 2020 pētniecības programmas. Latvijas institūti un pētniecības bāzētie uzņēmumiem ir nesamērāmas iespējas Āfrikā.

 5. Lībijā dzīve bija tāda kādu latvietis vēl nav baudījis, visa tā padarīšana ar demokratizēšanu ir tikai un vienīgi cīņa par dabas resursu kontroli. Nu cik var di%st sausu par to ka mums rūp tās austrumu tautas un tāpec redz ejam glābt viņus no tiem ļaunajiem diktatoriem, iznīcinam veselas pilsētas, bumbojam, miljonus atstājam bez mājām, simtiem tūkstošu mirst izraisīta haosa rezultātā. Jebkurš kurš tic ka tie ir bijuši tikai neveiksmīgi pūliņi labprātīgai demokratizācijai ir vienkārši nespējīgs spriest par lietām.
  Ā un jā Propagandas pie mums arī nav, tikai stratēģiskā komunikācija!

  • Šodien eksperti pūlās noskaidrot, kurš vairāk ir nozadzis savai valstij Kadafi vai Putins. Runa iet par summam no 40 līdz 100 miljardiem zaļo. Iespējams ka vairāk. Visos, uzskaitītajos rakstā, konfjiktos tā vai citādi ir iejaukta ar savām interesēm PSRS un Krievija. Atstāt to visu pašplūsmai nevarēja. Šodien, pa piemēru, tās islama valsts karaspēki lielā mērā sastāv no bijušas Huseina armijas draudzīgiem Putinam karaspēkiem. Tāpēc tik grūti tikt ar viniem galā. Tos visus vajadzēja sagūstīt un izolēt, vai kādā citādā veidā neitralizēt. Tu, dabīgi, man nepiekritīsi, bet es uzskatu, ka viss, kas darīts lai mazinātu Krievijas ekspansiju ir darīts pareizi. Dabīgi, ka arī reliģiskais fanatisms ir liels, alkatība arī ir, dekolonizācija veikta nepareizi, bet ja ielaist Krieviju Vidus jūras reģionos – neko trakāku nevar iedomāties. Mēli, viltība, cietsirdība, nacisms, nabadzība.

   • Labais I.V., nez vai tā būs, jo:
    1) kas maksā (vai pie kā strādā) šie visuviedie anonīmie “eksperti” – ja tie nav svētie, bet PB utt. maizes ēdāji, KĀDS PAMATS tiem uzticēties?? Nekāds;
    2) “Kadafi un Putins nozaga 40 -100 miljardus”, ha! Un, ja pie viņiem būtu ielaistas t.s. “Rietumu banku sistēma”, tā naudiņa tiktu izdalīta tautai – bērniem, slimnīcām utt.? NĒ….. Tie MILJARDI visādu pārgudru “brīvā tirgus ekonomikas” mahināciju un “investīciju” rezultātā tā mierīgi, lēni… nonāktu caur šīm Rietumu bankām – kur? ……
    Drīksti 3 reizes minēt!……. 😉
    Tā ka nevajag stāstīt mums Latvijā par brīvo tirgū un demokrātiju – mums ir VEIKSMES STĀSTS! 😛
    ….:-)

 6. Un kā ar to demokrātiju Izraēla, Gordon’ kung? Cik palestīniešu bērnu kopš 1948.g. okupētajās teritorijās gājuši bojā?

 7. nu, seksa problēmas un zagšana nav demokrātijas lietas………..kaut kur jau arābiem taisnība

 8. Patiesi gudras domas un tas gan vairāk tiem 100 grūtgalvīšiem saprašanai… ja varbūt kāds arī izprot šo lietu būtību – tam uzslava.

 9. Nav taada naacija kaa Siirija, Iraka, Liibija. Nu saprotams, saprotams. Ir tikai viena naacija Tuveejos Austrumos, Taa kuraa Gordona kungs dziivo. Miljardi araabu ir tikai un vieniigi atluuzas….

  • Nu kā latvieši var būt tik neticami aprobežoti, bezgalīgi kāpjot uz viena un tā paša grābekļa? Būtu nu palasījis Gordona kunga grāmatas un rakstus rūpīgāk, ieraudzītu, kā cilvēks ciena un atbalsta valsti, kurā dzimis, lai gan tīri vēsturiski būtu par ko aizvaidojumu turēt. Brīvam garam tas nav nepieciešams, tikai aprobežotam vainas meklētājam citos – nekad sevī.

 10. Paldies Frankam Gordonam!

 11. Šis Fr.Gordona raksts varētu kalpot par vēl vienu vadzvaigzni tiem,kas savas aprobežotības dēļ mēģināšot piejaucēt arābu slinko,bet pārtikušo vidusslāni latviešu samērā trūcīgajiem darbarūķiem.

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Gordona kungs nosauc vainīgās valstis vārdā. Tur gan nav visas, bet ir divas galvenās.
   Nepieciešams sastādīt šo kolonizētājvalstu pilnu sarakstu un, atbilstoši bēgļu izcelsmes valstij, katram uz pieres uzrakstīt “mātes” zemi un uz turieni arī viņus nosūtīt. Nevajag te iepīt Latviju, Igauniju, citas ziemeļ un austrumeiropas valstis, kuras nekad nav kolonizējušas ne arābus, ne nēģerus. Tieši vecā Eiropa izlaupīja, paverdzināja, ”demokratizēja” arābu zemes, Āziju, Ameriku un Afriku, bet maksāt rēķinu liek mums. Pieklājīgā sabiedrībā šādiem ”džentlmeņiem” parasti ievērojami pabojā fasādi!

 12. tagad Eiropas viedie varneši ir pārliecināti,ka ,pārceļot tās savstarpēji naidīgās ciltis uz Eiropu un uzsēdinot Eiropas pamatiedzīvotājiem uz kakla,tās uzreiz atzīs demokrātiskās vērtības,nomierināsies un izbeigs savstarpējos ķīviņus.Nekā nebūs.Viss tas pats turpināsies,tikai tagad jau Eiropā un arī mēs būsim spiesti to visu pieredzēt,jo āfrikāņu un arābu iebrucēji ir tikuši iecelti svēto kārtā.

 13. Gudrs cilvēks tas Gordons. Prieks izlasīt kaut ko jēdzīgu iepretim pašmāju ozoliņu, līcīšu, ījābu gaisa jaukšanai. Atceros savu pirmo kursa darbu pirms gadiem piecpadsmit, kad nevarēdama izšķirties par tematiku un būdama naiva muļķe, paķēru pasniedzēja piedāvājumu rakstīt par tā saucamo trešās pasaules valstu demokratizēšanos, par ko runāt tolaik bija populāri arī Latvijas situācijā. Izlasot kaudzīti literatūras angļu valodā no Eiropas bibliotēkām (latviešu valodā nebija un domāju, ka arī tagad nav nekā), darbu gan uzrakstīju, bet sapratu, ka šo tematiku noteikti neturpināšu, jo visos gadījumos Rietumu demokrātijas ieviešamas mēģinājumi cietuši fiasko, vai arī panākumi bijuši īslaicīgi.

 14. Kā var būt demokrātija ja Islams neietver DEMOKRĀTIJAS normas …autokrātija diktāts ,-diktatūra komufašisms.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+