×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2015
Drukāt

Zemniekiem neskaidrības par papildu piena kvotu ieguves iespējām (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“LA” redakcija saņēma satrauktu zvanu no kādas Vidzemes zemnieku saimniecības par piena kvotu sistēmu, kas beigšoties jau 1. februārī. Šāda informācija lauksaimniekiem sniegta Lauksaimniecības datu centra (LDC) Valmieras filiālē, un tas esot “rīkojums no augšas”. Kvotas izpildījušie zemnieki ir neizpratnē, ko darīt – vai nu vēl var pagūt iegādāties papildu kvotas, vai arī šai iecerei jāpārvelk pāri svītra.

LDC direktora vietniece Erna Galvanovska sarunā ar “LA” norādīja, ka šajā gadījumā kāds būs kaut ko sajaucis vai pārpratis, jo nekas nav mainījies – kvotu sistēma beigsies šā gada 31. martā, kā jau tas daudzkārt ziņots. Piena kvotu sistēmu likvidēs visās ES dalībvalstīs, tostarp Latvijā, un tas nozīmē, ka turpmāk zemnieki varēs strauji kāpināt piena ražošanas apjomus. Tiesa, Latvija savu kvotu varētu pārsniegt, kas nozīmē maksāt lielas soda naudas. Pēc jaunākajām provizoriskajām aplēsēm, kvotas izpilde var būt 101%, un tas nozīmē vismaz divu miljonu eiro soda naudu. Erna Galvanovska atzina, ka viss būs atkarīgs no tā, cik piena būs saražots šā gada martā, jo šajā mēnesī jau tradicionāli piena ražošana aug straujāk. “Diemžēl jau tagad skaidrs, ka par vienu procentu kopējā kvota būs pārsniegta. Viss būs atkarīgs no tā, cik piena kilogramu veidosies katram ražotājam,” klāsta LDC direktora vietniece.

“Tie, kuri interesējas, zina, bet tie, kuri neinteresējas, neko nezina un skatās lielām acīm, kāpēc jāmaksā soda naudas par saražoto pienu,” tā situāciju raksturo Latvijas Piena ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Alpa-Eizenberga. Viņa atgādina, ka LDC jau sūtījis zemniekiem informāciju un brīdinājumus par pārsniegtajām kvotām. Ja kādam vēl ir neskaidrības, visu informāciju var uzzināt internetā, pagastos pie Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālistiem, kā arī lauksaimnieku sabiedriskajās organizācijās.

Jau ziņots, ka kvotu sistēma tiks atcelta šogad un no 1. aprīļa piena nozarē valdīs brīvais tirgus. Kā lēsts iepriekš, šogad pirmo reizi kvotu sistēmas vēsturē Latvija varētu pārsniegt savu kvotu, kas draud ar bargām soda naudām. Pērn kvota tika izpildīta par 99,10%, bet šā gada 1. janvārī tās izpilde jau bija 78,43% un paredzams, ka līdz 31. martam to pārpildīs. Cik liels varētu būt pārpildes lielums, laiks rādīs. Pagājušā gada decembra sākumā LDC direktors Ivans Vorslovs prognozēja, ka valsts savu kvotu var pārsniegt vismaz par 2,3% un tas soda naudās var izmaksāt ne mazāk par 4,9 miljoniem eiro. Pēc “LA” aplēsēm, kvotas pārsniegums var sasniegt 5%, un tad soda naudās būs jāšķiras no 10 miljoniem eiro. ES regulā noteiktā soda nauda ir 27,83 eiro par piena kg, un tā ir lielāka, nekā šobrīd zemnieki vidēji saņem par pienu. Pēc LPCS datiem, decembrī vidējā piena iepirkuma cena bija 24,25 eirocenti/kg. 
No janvāra gan daļa piena pārstrādātāju pazeminājuši piena iepirkuma cenas vēl par 10%. Jau šobrīd piena iepircējiem atļauts iekasēt soda naudas no tām saimniecībām, kas kvotu pārsniegušas, bet ne vairāk kā 50% no piena iepirkuma līgumcenas. Līdz šim piena kvotu jau pārpildījuši ap 800 piena ražotāju.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Labāk uzrakstiet, kad piena ražotāji saņems solītos ES 7 miljonus eiro par tiem zaudējumiem, kas radušies Krievijas embargo dēļ. Valdībai ka tik sankcijas, ka tik izskatīties citu valstu acīs lecīgākai, bet kas domās par tautu, par tiem nabaga zemniekiem, kas vēl palikuši laukos un slauc govis? Vai viņiem jācieš zaudējumi valdības untumu dēļ? Ja ministriem samazinātu algas par tiem 30% kā samazinājās piena cena (līdz ar to ienākumi lauksaimniekiem), tad viņi domātu un darītu citādi, bet kamēr paša maku tas neskar, tad var sprēgāt, veidot melnos sarakstus un vēl sazin ko, lai tikai kādam ieriebtu. Beigās sanāk, ka ierieba tautai. Lauku iedzīvotājiem. Sak, brauciet arī jūs, palikušie, prom uz ārzemēm, tur būs iespēja uz cilvēka cienīgu dzīvi. Latvijā šī iespēja dota tikai ministriem, deputātiem, vadītājiem un dažiem miljonāriem, kuri prata saraust naudas kaudzes. Tā mēs iznīksim un neviens gailis pakaļ nedziedās… Jo nebūs jau lauku iedzīvotāju, kas tos gaiļus un vistas baro!

  2. Mēs pērkam pienu no viena piensaimnieka ģimenes vajadzībām.Vakar viņš teica, ka lies grāvīpienu.Piedāvāja skolas bērtniem, bet tur PVD un visas tās regulas neļauj dot kaut vai ar velti.
    Nu stulbums un nejēdzība.

  3. Ja Latvijai “ES regulā noteiktā soda nauda ir 27,83 eiro par piena kg, un tā ir lielāka, nekā šobrīd zemnieki vidēji saņem par pienu. Pēc LPCS datiem, decembrī vidējā piena iepirkuma cena bija 24,25 eirocenti/kg”, tad uz Ginnesa rekordu droši var pretendēt, – kā nekā soda apmērs vairāk kā 114 reizes pārsniedz nodarīto kaitējumu.

  4. Publikācijā minēts …” ES regulā noteiktā soda nauda ir 27,83 eiro par piena kg, un tā ir lielāka, nekā šobrīd zemnieki vidēji saņem par pienu. Pēc LPCS datiem, decembrī vidējā piena iepirkuma cena bija 24,25 eirocenti/kg”. Nespēju ticēt, ka par 1 kg kvotas pārpildi ir jāsamasā tik cik var saņemt pārdodot 114,8 kg piena. Autoram gluži vienalga vai cents vai eiro, kilogtams vai centners. Iepriekšējos LA numuros par piena kvotu pārsniegumu arī tādi brīnumi – iespējamā 1% vietā raksta 101%. Kāda starpība viens vai simtu viens? LŪDZU DOMĀJIET AR GALVU!

Draugiem Facebook Twitter Google+