×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.9°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
12. marts, 2013
Drukāt

Lai nepaliktu bez tomātu ražas (1)

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

“Mani interesē labas, ražīgas, pret slimībām izturīgas tomātu šķirnes, kas spēj pielāgoties klimata izmaiņām, nelabvēlīgiem laika apstākļiem un normāli ražo arī vēsās, lietainās vasarās, kad maz saules. Mums ir apmēram 40 m2 siltumnīca, tur neder šķirnes ar pārmērīgi gariem, grūti apkopjamiem augiem. Protams, arī zemus krūmveida tomātus stādīt nevēlos. Ko varat ieteikt?” 
Ērika Iecavas novadā

 

– Nenoliedzami, jebkura kultūrauga ražas lielumu un kvalitāti iespaido arī laika apstākļi – tos dārznieki nespēj ietekmēt. Nav arī ideālu tomātu šķirņu, piemēram, tādu, kuras būtu pilnīgi izturīgas pret augļu brūno puvi (fitoforu). Aukstās un lietainās vasarās, arī hibrīdās tomātu šķirnes audzējot, neiztikt bez ķīmisko preparātu lietošanas, – stāsta SIA “IR” agronome Lolita Presnikova.

Droši vien jautājumā minētā 40 m2 siltumnīca nav apkurināma, tāpēc tomātu dēstus tajā stāda ne ātrāk par maiju, bet augļus novāc līdz septembra beigām.

Neizmantojot apsildi, tik īsā augšanas laikā segtajās platībās nav iespējams iegūt vairāk par 6 – 8 ķekariem no auga. Pēdējais brīdis, kad indeterminantajām šķirnēm veicama augu galotņošana, ir augusta sākums.

Augu garums, protams, atkarīgs no šķirnes, tomēr to var samazināt ne vien ar veidošanu, bet arī nodrošinot lielāku starpību starp nakts un dienas temperatūru: – Siltumnīcas pamatīgi jāvēdina. Kad augi ir pieauguši, un iestājusies vasara, siltumnīcas (neatkarīgi no laika apstākļiem) jātur vaļā gan dienu, gan nakti. Tas novērš kondensāta veidošanos, – skaidro dārzeņkope.

Neapkurināmās siltumnīcās agri no rīta (ap pulksten sešiem) ūdens tvaiki mēdz kondensēties uz plēves seguma, kā arī uz lapām un augļiem, jo, saulei lecot, gaiss siltumnīcā iesilst straujāk nekā dažādu priekšmetu un augu virsmas. Augiem tas nenāk par labu – sāk izplatīties slimības, sevišķi pelēkā puve.

Audzēšanai vienkāršās plēves seguma siltumnīcās SIA “Agri­matco Latvia” pārstāve Ieva Kamerāde iesaka izvēlēties indeterminantās šķirnes, arī sēklu un dēstu izvēle tirgū tām ir plašāka.

‘Cristal F1’ – hibrīdšķirne piemērota audzēšanai apkurināmās un neapkurināmās siltumnīcās, lielražošanā un mazdārzos. Augļi sarkani, apaļi, vidēja lieluma, līdz 140 g smagi, garšīgi. SIA “Agrimatco Latvia” veikalā (Rīgā, Tīraines ielā 5c) paciņa ar 10 sēklām nopērkama par Ls 1,04.

‘Nectar F1’ – ļoti ražīgs hibrīds ar izcili garšīgiem, sarkaniem, apaļiem, apmēram 15 g smagiem ķiršveida auglīšiem. Augi ir spēcīgi un veido garus ķekarus. Piemēroti audzēšanai plēves seguma siltumnīcās augsnē, veido ar vienu vai divām galotnēm. Fasējumā ir 3 sēklas, cena – 95 santīmi.

‘Pablo F1’ – hibrīds ar agru augļu ienākšanās laiku, labi padodas plēves siltumnīcās. Veido 150 – 170 g smagus, sarkanus, garšīgus augļus. Priekšrocība: augiem ir nelielas lapas un diezgan skrajš augums, tāpēc tie labi ventilējas. Paciņā – 10 sēklu, cena – 41 santīms.

‘Raissa F1’ – labi pacieš krasas diennakts temperatūras svārstības, izturīga pret lapu brūno pelējumu. Augļi vidēji lieli (140 – 160 g), izskatīgi, koši sarkani, spīdīgi. Pēc 10. maija šīs šķirnes stādus par 65 santīmiem gabalā varēs iegādāties SIA “IR” (Rīgā, Biķernieku ielā 121).

– Ja vēlas garšīgus augļus, par sēklu un stādu iegādi var interesēties pie tomātu audzētājiem, kuri izveidojuši lielas kolekcijas. Ja primārais ir slimību izturība, labāk izvēlēties hibrīdās šķirnes, – teic dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne.

Gadu gaitā Latvijā tomātu audzēšanas entuziasti pārbaudījuši, piejaucējuši ļoti daudz šķirņu, daļu no tām arī… pārdēvējuši.

Curato – izturīga, ar ilgu ražošanas periodu, ar vidēji lieliem, apaļiem, sarkaniem augļiem.

Orenburgas – slimībizturīga šķirne ar lieliem vai vidējiem, apaļīgiem, sarkaniem augļiem. Audzē uz diviem dzinumiem.

Tarasenko-2 – augļi vidēji lieli, stingri, sarkani. Augi veido lielus vēdekļveida ķekarus, labi apputeksnējas.

Garā Made – izturīga, strauji augoša, ražo ilgi un bagātīgi, tai ir miltaini, sarkani plūmjveida augļi.

Pasaules brīnums – augs veido ļoti lielus ķekarus, augļi dzelteni, ovāli, ar spicu galu. Piemēroti arī konservēšanai, jo neplaisā.

Ruslans – stāds 1,7 m augsts, audzē uz diviem dzinumiem, augļi ir oranži, ar maigu aromātu.

Par šīm un daudzām citām tomātu šķirņu sēklām var interesēties dārzniecībā “Neslinko” (Ķekavas novada Titurgā), bet stādus aprīļa beigās un maijā varēs nopirkt dārzniecības “Neslinko” tirdzniecības stendā Rīgas Centrāltirgū.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai sēklas citur nevar iegādāties kā vien Titurgā un pa pastu?

Draugiem Facebook Twitter Google+