LETA

Latvijā augļkoki beiguši aktīvi ziedēt; ražas solās būt labas 0

Latvijā ir beidzies aktīvais augļkoku ziedēšanas periods, un augļkopji cerīgi skatās uz gaidāmo ražu – lai gan prognozes ir dažādas, kopumā nav bažu, ka raža būs slikta.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā!
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 20
“Es pat nespēju iedomāties, ka pieaugušai sievietei var kaut ko tādu teikt” – sieviete vilcienā piedzīvojusi nepatīkamu izturēšanos no diviem pusaudžiem
Lasīt citas ziņas

Latvijas Valsts augļkopības institūta (LVAI) galvenā pētniece Māra Skrīvele aģentūrai BNS pastāstīja, ka augļkoku aktīvais ziedēšanas laiks Latvijā ir beidzies, bet ražas apmērs saimniecībās būs atšķirīgs – atkarībā no tā, cik labi noritēja ziedu apputeksnēšanās. “Ražas apmērs būs kā kurā vietā. Tur, kur bija sliktāki apputeksnēšanās apstākļi, varētu būt sliktāka raža,” atzīmēja Skrīvele.

Viņa norādīja, ka augļkoku ziedēšanas periods Latvijā šogad salīdzinājumā ar citiem gadiem bija samērā īss, līdz ar to ne visi ziedi paspēja apputeksnēties. Ziedēšanas periodā sākotnēji bija karsts un augi izdzina ziedus, taču strauji sekoja lietaini laikapstākļi un ziedēšana beidzās ātrāk nekā paredzēts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skrīvele pastāstīja, ka ābeļu ražas apmēri saimniecībās šogad būs atkarīgi arī no tā, vai augļkoki ir labi migloti, nodrošinot aizsardzību pret ābeļu ziedu smecernieka uzbrukumiem. Viņa norādīja, ka šis kukainis ābelēm nodara postījumus, jo ziedēšanas periodā ābeļu ziedpumpuros sadēj olas un tos sabojā. Pēc laika izšķiļas kāpuri, iekūņojas ziedpumpurā, zieds kļūst brūns un potenciālā raža aiziet bojā.

Savukārt ķiršu ražas apmērs saimniecībās būs atkarīgs no tā, vai augļkokiem postījumus nenodarīja ķiršu mēris, kas parasti aktivizējas lietainajā periodā, teica Skrīvele un atgādināja – lai aizsargātu kokus pret šo slimību, būtiski ir to miglot.

Arī Latvijas Augļkopju asociācijas (LAA) valdes priekšsēdētāja Māra Rudzāte aģentūrai BNS sacīja, ka augļkoku ziedēšana katrā saimniecībā atkarībā no reģiona un laikapstākļiem noritēja atšķirīgi, tomēr pagaidām nav būtisku iemeslu, kas liecinātu par sliktu gaidāmajai ražai.

Savukārt “Pūres” Dārzkopības pētījumu centra pētniece Inese Drudze aģentūrai BNS sacīja, ka pēc augļkoku ziedēšanas “Pūres” dārzos ir iespējams novērtēt, kā augļkoki ir pārziemojuši – “Pūres” dārzos ābelēm un bumbierēm ziemā nodarīto postījumu apmērs ir niecīgs.

Viņa pastāstīja, ka Rietumeiropas izcelsmes ābeļu un bumbieru šķirnēm ar viduvēju un zemu ziemcietību ziedi ir nobiruši nedaudz vairāk nekā vietējās izcelsmes augļkokiem, taču kopumā gaidāma laba raža.

Drudze sacīja, ka “Pūrē” ir labi pārziemojuši arī saldie ķirši. “Saldajiem ķiršiem ziedi bija labi, patlaban ir aizmetušās mazliet ogas un raža būs laba,” sacīja Drudze.

“Pūres” dārzkopības pētījumu centra pētniece atzina, ka savukārt skābo ķiršu raža būs atkarīga no tā, cik lielā mērā saimniecība rūpējas par augļkokiem, jo šogad līdz ar siltajiem un mitrajiem laikapstākļiem daudzviet, kur ziemā apsala ķiršu dzinumi, izplatījies ķiršu mēris. Tas bojā ķiršu zarus un, ja netiek savlaicīgi pamanīts, var izplatīties un pakļaut bojāejas riskam visu koku. Līdz ar to augļkokus ir būtiski miglot un kopt, lai novērstu saslimšanas risku.

Reklāma
Reklāma

Viņa pastāstīja, ka krūmogu – jāņogu un upeņu raža “Pūres” dārzos būs šogad būs laba. Turpretī tas, kāda šogad būs plūmju raža, ir atkarīgs no šķirnes – diploīdās šķirnes, kas iegūtas selekcijas rezultātā, piemēram, komercdārzos izplatītā “Komēta”, dos labāku ražu. “”Pūres” dārzos šogad neražos “Viktorija”, jo augļi aizmetās un nobira,” pastāstīja Drudze.

Aģentūra BNS jau rakstīja, ka bažas augļkopjiem radīja garā ziema.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.