×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
29. janvāris, 2016
Drukāt

Latvijā tikpat kā neredzēts: atklās scenogrāfa Osvalda Rožkalna izstādi

Foto: E. Smiļģa Teātra muzejsFoto: E. Smiļģa Teātra muzejs

No 5. februāra līdz 5. maijam izstādē “Trešā atgriešanās” Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā varēs apskatīt scenogrāfa un gleznotāja Osvalda Rožkalna (1910 – 1989) darbus, LA.lv pavēstīja izstādes kuratore Ingrīda Burāne.

Osvalds Rožkalns ir Latvijā tikpat kā nezināms mākslinieks, jo viņa dzīves lielākā daļa pagājusi Vācijā, kur viņš vadījis dienas, esot Vircburgas teātra izrāžu mākslinieciskā ietērpa autors (1962 – 1972) un izkopjot savu rokrakstu glezniecībā, zīmējumā.

“Katra mākslinieka dzīves epizode uzbur veselu Latvijas kultūrvēstures ainu: Pirmais pasaules karš un tikšanās ar jaunajiem latviešu māksliniekiem Penzā, sākuma vingrinājumi mākslā pie brālēna Jāņa Roberta Tilberga un dekorāciju gleznotāja gadi Operā, īstenojot Jāņa Kugas, Eduarda Vītola, Niklāva Strunkes ieceres, darbošanās mākslinieku apvienībā “Zaļā Vārna” un draudzība ar trīsdesmito gadu Rīgas “zelta jaunatni”, īpaši ar dzīvē un mākslā mutuļojošo Oskaru Norīti,” stāsta Burāne.

Kad nodibināta ģimene ar skaisto Ceļojošā teātra aktrisi Austru Rozenbergu un piedzimuši abi dēli, dzīve šķiet apsolījumu pilna, taču sākas Otrais pasaules karš, kas būtiski maina simtu un tūkstošu latviešu likteņus.

Osvalds Rožkalns kļūst par leģiona karavīru un nonāk Kolbergas ielenkumā, britu gūstā Putlosā un 169. barakā Cēdelheimas nometnē. Latviešu māksliniekus Noru Drapči, Margaritu Stīpnieci, Pēteri Ērmani, Jāni Siliņu, Stefanu Bercu, Zigfrīdu Jurševski jau sastop Vircburgas pārvietoto personu nometnē, kur tajā laikā ir ap 4 tūkstošiem latviešu. Kad sākas lielā izceļošana, Osvalds Rožkalns ar vēlāko dzīvesbiedri Maiju Kalnieti-Klēbahu paliek Vircburgā.

Mākslinieks mērķtiecīgi meklē savu izteiksmi, atklāsmi, piepildījumu. Osvalda Rožkalna uzmanības lokā aizvien ir El Greko, Pikasso, seno japāņu akvarelis, citas vērtības. Viņš studē vecmeistarus un seko mākslas novitātēm, strādā regulāri un paliekoši, bet… ļoti reti dod savus darbus atklātībā, dzīves laikā nesarīko nevienu personālizstādi.

Burāne teic, ka izstādes nosaukums, kas paredzēts arī kā topošās grāmatas par Osvaldu Rožkalnu virsraksts, ietver domu, ka mākslinieks visu dzīvi tiecās atpakaļ uz dzimteni: “Pirmo reizi atgriešanās notika pēc sirdstriekas 1989. gadā, kad pelnu urnu Rīgas Meža kapos svētīja mācītājs Juris Rubenis. Otru reizi Osvalds Rožkalns atgriezās Rīgā ar nelielu darbu skaitu 2013. gada februārī Berga bazāra galerijā “Arte”. Jācer, ka “Trešā atgriešanās” LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejā dos daudz jaunatklāsmes ne tikai mākslas interesentiem, glezniecības un teātra speciālistiem, bet nu jau uz laiku laikiem ierakstīs kādu gauži mazzināmu vārdu Latvijas mākslas vēstures tīstokļos.”

Izstādes kuratori: Ingrīda Burāne un Māris Brancis, mākslinieks – Ivars Noviks.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+