Kultūra
Mūzika

Latvijas ērģelnieki piedāvā ērģeļmūzikas koncertu ciklu “Latvijas simtgade ērģeļu balsīs”0

Foto – Leta

Latvijas valsts simtgadē Latvijas ērģelnieki sadarbībā ar VKKF piedāvā latviešu ērģeļmūzikas koncertu ciklu “Latvijas simtgade ērģeļu balsīs”. Cikla piektā programma “Himna manai dzimtajai zemei” izskanēs 1. septembrī pl. 18.00 Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā. Koncertā muzicēs ērģelniece Ilze Reine.

Himna dzimtajai zemei šajā koncertu ciklā ieskanēsies ne vien ar ērģeļu balsīm Ilzes Reines sniegumā, bet arī ar Jāņa Porieša trompetes un flīgelhorna spožā un kantilēnā priekšnesumā. Šis ir viens no cikla visdemokrātiskākajiem koncertiem, tā atskaņošanas datums – 1. septembris, kas tik daudziem asociējas ar atgriešanos skolas solā no vasaras brīvdienām, ietekmējis programmas koncepciju – tā veidota no nelielām, krāsainām miniatūrām, iekļaujot dažas plaši atpazīstamas latviešu mūzikas kompozīcijas.

Romualda Kalsona “Aiz ezera augsti kalni” ar trompetes solo ievadīs Latvijas ainavu valstībā, šīs noskaņas turpinās Helmera Pavasara “Intermeco” un Alfrēda Kalniņa simfoniskā idille “Mana dzimtene” – to ērģeļu duetam meistarīgi pārlicis Aigars Reinis, viņš arī piedalīsies dueta atskaņojumā. Jaunās komponistes Renātes Stivriņas pirmatskaņojums trompetei un ērģelēm “Gaviles” sola gaišu, aktīvu noskaņu, tāpat spraigs un asprātīgs būs Ilzes Arnes “Koncertmūzikas fināls”. Ērģeļu spēks un krāsainība atklāsies Romualda Jermaka “Laudatio organi”, liriskās epizodes dominēs Alvila Altmaņam Georga Pelēča, Ilzes Reines darbu lappusēs. Par latviskās mūzikas esenci noteikti varētu saukt Emīla Dārziņa “Melanholisko valsi”, kura melodisms lieliski piestāv flīgelhorna samtainajam tembram, un Alfrēda Kalniņa “Himnu manai dzimtajai zemei”, tās ērģeļu versija ir Tālivalža Dekšņa veidota.

Ieeja par ziedojumiem

LA.lv