Komentāri

Rita Našeniece: Uzturēšanās atļauju tirgošanas bīstamību mēģina noklusēt 16

Foto – LETA

Biju nokļuvusi raidījuma studijā, kur manu viedokli, ka tirgot uzturēšanās atļaujas par nekustamo īpašumu ir bīstama prakse, kāda politiķe nosauca par radikālu.

Sekojot viņas loģikai, ES šobrīd ir četras neradikālas (Latvija pati neradikālākā, tad Bulgārija, Kipra un Grieķija), divas mazradikālas (Spānija, Portugāle) un pārējās – radikālas valstis. Neradikālās tātad būtu tās, kuras tirgo ekonomiskās klases (aptuveni līdz 300 000 eiro) nekustamos īpašumus, piedevām izsniedzot termiņuzturēšanās atļaujas ieceļotāja ģimenei, bet Latvijas gadījumā – arī iespēju viņiem visiem strādāt Latvijā. Latvijas gadījumā termiņuzturēšanās atļaujas par nekustamā īpašuma iegādi ir tieši saistītas ar jaunu ciematu un daudzdzīvokļu māju celšanu pārceļotājiem no Krievijas. Starp citu, būdama opozīcijas partijas deputāte, šī pati politiķe bija balsojusi pret termiņuzturēšanās atļaujām. Kas ir saprotams – valstiski domājošs politiķis nevar atbalstīt praktiski neintegrējamu kolonistu apmetņu veidošanos Latvijā, par kādu uzturēšanās atļauju process ir šobrīd izvērties dažādās vietās Rīgā, Pierīgā un Jūrmalā. Tomēr, spriežot pēc balsojumiem, viņas viedoklis polāri mainījies, nonākot pozīcijā.

17. aprīlī Ukraina ieviesusi aizliegumu iebraukt valstī krievu tautības vīriešiem vecumā no 16 līdz 60 gadiem. Krievijas sūdzību par to Eiropas Drošības un sadarbības padomes aug­stais komisārs cilvēktiesību lietās noraidīja, atzīdams Ukrainas soli par pamatotu.

Krievijas tanku kolonnas jau iegājušas Ukrainas teritorijā, sekojot Putina 1. jūlija runā izteiktajiem rupjajiem draudiem par “visu esošo līdzekļu arsenāla” izmantošanu “tautiešu aizstāvībai”, bet Latvija tirgo termiņuzturēšanās atļaujas “krieviem visdraudzīgākajā vidē”, kā Latviju reklamē internetā mudžošās iekšā raušanas industrijas spēlētāji – bankas, juridisko pakalpojumu kantori, kredītu izsniedzēji. Latvijā nerezidentiem – citvalstu pasu īpašniekiem – Latvijas bankas izsniedz kredītus. Tas ir laikā, kad latviešu jaunās ģimenes šādus kredītus nesaņem, bet ir spiestas īrēt dzīvokli tirgū, ko ir uzpūtušas termiņuzturēšanās atļaujas par nekustamo īpašumu.

Latvijā populārā retorika saukt par radikālu normālu Eiropas praksi ir murgaini mulsinoša. Patiesībā tā seko tiem pašiem melīgas propagandas principiem, ko lieto Putina režīms. Ja nav racionālu argumentu, tiek izmantoti kodi, kas mūs psiholoģiski ietekmē, bieži zemapziņas līmenī. Tāds kods ir sabiedrībā lietots termins, kas tiek ekspluatēts, lai modinātu noraidījumu par kāda cilvēka viedokli.

90. gados bija paredzēts, ka 2004. gadā visā Latvijā būs izglītība tikai latviešu valodā. 2011. gadā šis priekšlikums bija kļuvis par “radikālu” un “fašistisku”, turklāt šādu retoriku lietoja tie, kuri uzskatīja sevi par valstiski it kā domājošiem liberāļiem.

Starp citu, raidījuma laikā kļūdījos par ieceļotāju skaitu Latvijā, pielīdzinot to Valmieras iedzīvotāju skaitam. Patiesībā 2014. gada 1. janvārī, pēc PMLP mājas lapā minētajiem datiem, Latvijā ir piešķirtas 48 724 pastāvīgās un 
23 857 termiņuzturēšanās atļaujas, kas kopumā nozīmē vairāk nekā 72 tūkstošus uzturēšanās atļauju saņēmēju. Tas atbilst nedaudz mazāk kā triju Valmieras pilsētu iedzīvotāju kopskaitam, bet termiņuzturēšanās atļauju skaitu 2013. gada beigās varam pielīdzināt vienai Valmieras pilsētai. Tomēr mana kļūda bija cilvēciska. Loģiskā domāšanas sistēma nespēj pieņemt iznīcinošu procesu, kurš strauji attīstās.

Greizo spoguļu pasaulē valsts dekonstrukcija ir norma, bet Latvijas valsts pastāvēšana – radikāla.

LA.lv