×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
2. janvāris, 2014
Drukāt

Lauksaimniecības zemes iegādes programmā atlikuši 2,13 miljoni eiro

Foto - Līga VasiļūnaFoto - Līga Vasiļūna

Pusotra gada laikā, kopš sākusi darboties lauksaimniecības zemes kreditēšanas programma, VAS “Lauku attīstības fonds” lauksaimniekiem piešķīris 250 aizdevumus par 12,1 miljonu eiro no kopumā programmā pieejamajiem 14,23 miljoniem eiro (10 miljoniem latu).

Kā biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Zemkopības ministrijas pārstāvji, par decembrī apstiprināto aizdevumu summu plānots iegādāties 6971 hektāru lauksaimniecības zemes, kas galvenokārt ir līdz šim nomātās platības.

Vienlaikus joprojām turpinās iepriekšējos mēnešos novērotā zemes tirgus vērtības pieauguma tendence. Ja augustā zemes vidējā tirgus cena bija 1622 eiro (1140 lati) par vienu hektāru, septembrī šis rādītājs bija 1688 eiro (1187 lati), oktobrī – 1714 eiro (1205 lati), novembrī – 1730 eiro (1216 lati) par vienu hektāru, bet decembrī – 1743 eiro (1225 lati) par vienu hektāru.

Decembrī Zemgalē piešķirts 81 aizdevums, Kurzemē – 76 aizdevumi, Vidzemē – 42 aizdevumi, Latgalē – 24 aizdevumi un Rīgas reģionā – 27 aizdevumi.
Apstiprināto aizdevumu summas ir no 2846 eiro līdz 295 104 eiro. Pieprasītākās aizdevuma summas ir līdz 35 000 eiro.

Apstiprināto aizdevumu termiņi ir robežās no trim līdz 20 gadiem, savukārt vidējais aizdevumu termiņš ir 15,6 gadi.

Aizdevumiem galvenokārt piesakās nelielas saimniecības, kuras atbilstoši mazo un vidējo uzņēmumu definīcijai ir mikrosaimniecības. No 221 saimniecības 184 saimniecībās strādā no viena līdz trim darbiniekiem, kuri ir ģimenes locekļi. Tikai deviņas saimniecības ir tādas, kurās darbinieku skaits pārsniedz desmit un gada apgrozījums ir lielāks par diviem miljoniem eiro, un tās uzskatāmas par mazo uzņēmumu.

Ņemot vērā, ka no programmai kopumā pieejamajiem 14,2 miljoniem eiro patlaban rezervēts 12,1 miljons eiro, lauksaimnieki aicināti savlaikus iesniegt nepieciešamos dokumentus, lai saņemtu šās programmas aizdevumu un iegādātos savā īpašumā lauksaimniecībā izmantojamo zemi, norāda ministrijā.

Kā ziņots, zemes kreditēšanas programma sākusi darboties 2012.gada jūlijā. Kreditēšanu administrē “Lauku attīstības fonds” sadarbībā ar VAS “Latvijas Hipotēku un zemes banka”. Sākotnēji tiks plānots, ka aizdevumus izsniegs līdz 2013.gada 31.decembrim, taču programma tika pagarināta.

Tāpat zemkopības ministre Laimdota Straujuma vairākkārt apliecinājusi, ka vērsīsies valdībā ar aicinājumu piešķirt programmai papildu līdzekļus, ja lauksaimnieku interese būs pietiekami liela.

Atbalsta programma nepieciešama, jo no 2010.gada zemei, kas netiek apstrādāta, tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme 1,5% apmērā no zemes kadastrālās vērtības. Tāpēc tie zemju īpašnieki, kas neražo lauksaimniecības produkciju un nespēj nodrošināt savu īpašumu uzturēšanu, varētu
pārdot zemi tiem lauksaimniekiem, kas ir ieinteresēti to iegādāties ražošanai.

Tāpat no lauksaimnieku apstrādātās zemes liela daļa joprojām ir nomāto zemju platības, un daudziem rodas problēmas ar saistību izpildi un jāatmaksā saņemtais Eiropas Savienības atbalsts, ja patiesais zemes īpašnieks izlemj priekšlaikus lauzt nomas līgumu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+