Kultūra
Māksla

LNMM aicina apmeklēt pasaules mēroga izstādes uz lielā ekrāna0

Publicitātes foto

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs un tā Ārzemju mākslas departaments Mākslas muzejs “Rīgas birža” jau astoto sezonu sadarbībā ar kinoteātri “Kino Citadele” cikla “Izstādes uz kino ekrāna” ietvaros piedāvā mākslas mīļotājiem un kino cienītājiem iespēju uz lielā ekrāna redzēt pasaules mēroga izstādes un mākslas kolekcijas.

Šajā sezonā apmeklētāji tiksies ar itāļu renesanses dižgariem Tintoreto un Leonardo da Vinči, meksikāņu revolucionāri, feministiskās mākslas pionieri Frīdu Kalo un britu modernās mākslas meistaru Lisjēnu Freidu, ielūkosies pasaulslaveno muzeju – Prado un Ermitāžas – ekspozīcijās, kā arī dosies cauri laikmetiem un dažādām pasaules vietām, lai uzzinātu, kā atveidots Lieldienu stāsts mākslā.

Cikla “Izstādes uz kino ekrāna” 8. sezonu 10. septembrī plkst. 19 atklās filma “Tintoretto. A Rebel in Venice” (“Tintoreto, dumpinieks Venēcijā”, 2019).

Filma ar burvīgo Helēnas Bonemas Kārteres balsi stāstnieces lomā ir veltījums dižā itāļu renesanses mākslinieka Tintoreto (1518-1594) 500. dzimšanas dienai.

Filmā atklāta sāncensība starp visievērojamākajiem 16. gadsimta venēciešu māksliniekiem: Tintoreto, Ticiānu un Veronēzi.

Nākamās filmas “The Prado Museum. A Collection of Wonders” (2019) seanss notiks 24. septembrī plkst. 19.

Muzeja divsimtgades svinību ietvaros šī dokumentālā filma ir pirmais kinoceļojums pa viena no pasaulē visapmeklētāko muzeju zālēm, stāstiem un emocijām.

Prado muzeja krājumā esošie 8000 mākslas retumi ir fascinējošs piedzīvojums, kas ik gadu uz Madridi aizved gandrīz trīs miljonus apmeklētāju. Brīnumaini meistardarbi ļauj iepazīt Spānijas un visas Eiropas vēsturi

Oskara balvas ieguvējs aktieris Džeremijs Aironss vedīs skatītājus atklājumu pilnā ceļā, iepazīstot skaistuma un mākslas mantojumu.

22. oktobrī plkst. 19 tiks demonstrēta filma “Hermitage. The Power of Art” (2019), ļaujot iepazīt muzeja ikdienu šodien, nepārtraukti pametot “šeit un tagad”, lai atgrieztos divarpus gadsimtu senā pagātnē.

Skatītājiem atklāsies brīnišķīgs ēku komplekss ar pašu lielāko gleznu kolekciju pasaulē. Sanktpēterburga un Ermitāža vienmēr bijusi tikšanās vieta māksliniekiem, arhitektiem un intelektuāļiem no visas pasaules, vienojot tos caur mākslu un kultūru.

Muzeja vēsturē nozīmīgu vietu ieņem apgaismības ideju iedvesmotās carienes Katrīnas II ieguvumi – viņas personība, arī gadsimtiem ritot, nebeidz apburt mākslas vēsturniekus un kritiķus.

5. novembrī plkst. 19 būs iespēja noskatīties filmu “Leonardo: The Works” (2019).

Leonardo da Vinči (1452-1519) ir atzīts par slavenāko mākslinieku pasaulē. Šis neparastais ģēnijs atspoguļots daudzos TV seriālos un mākslas filmās, taču bieži vien pašam svarīgākajam elementam – viņa radošajam mantojumam – uzmanība tiek pievērsta nepietiekami.

Šoreiz vecmeistara daiļrade filmā spēlēs galveno lomu. Pirmoreiz visas Leonardo gleznas būs aplūkojamas Ultra HD kvalitātē uz lielā kinoekrāna.

Filma, kas laista klajā, godinot 500 gadus kopš mākslinieka dzimšanas, piedāvā svaigu skatu uz Leonardo dzīvi, viņa izgudrotāja garu, tēlnieka dotībām, tālredzību militārajā jomā un spēju orientēties sava laika nodevības cauraustajā politik.

Dokumentālā filma “Frida: Viva La Vida” (“Frīda: lai dzīvo dzīve!”, 2019), ko uz lielā ekrāna būs iespēja baudīt 26. novembrī plkst. 19, parādīs Frīdas Kalo (1907-1954) gara divas puses.

No vienas puses – revolucionāri un mūsdienu feministiskās mākslas pionieri, no otras – cilvēku, sava sakropļotā ķermeņa un mokpilno attiecību upuri.

Abas mākslinieces sejas atklāsies, sekojot Frīdas pašas vārdu sniegtajiem pavedieniem, kas atrasti viņas vēstulēs, dienasgrāmatās un privātās atzīšanās. Filmā intervijas mijas ar oriģināliem dokumentiem, aizraujošām rekonstrukcijām un Frīdas Kalo gleznām, kas glabājas dažādos Meksikas muzejos.

LA.lv