Foto – Timurs Subhankulovs

LOSP: Turpinām darbu vietējo ražotāju aizstāvībai 0

Šodien, 24.aprīlī notika Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) dārzkopības grupas sēde, kurā kopīgi ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID), Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) un Rīgas Centrāltirgus atbildīgajām personām lauksaimnieki diskutēja par esošo situāciju un kontrolēm tirgos, par importa un vietējās produkcijas īpatsvaru, kases aparātu lietošanas ievērošanu un priekšlikumiem tālākajai rīcībai.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā 55
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Kā norāda LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs, kā būtiska problēma tika definēta ielu tirdzniecība. Sezonas laikā ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā attīstās zemeņu un citu sezonas ogu vai augļu tirdzniecība, uzdodot to par pašu saražoto. Tāpat raksturīga pārtikas aprites noteikumu neievērošana, cenas norādīšana bez PVN un kases aparātu neizmantošana.

“Ar šādiem gadījumiem cīnāmies jau gadiem, bet, tā kā šādas ielu tirdzniecības atļaujas izsniedz konkrētā pašvaldība, LOSP aicina arī pašvaldības izvērtēt un pārbaudīt konkrētā tirgotāja saistību ar tirgošanai paredzēto produkciju. Tāpat būtiska problēma, ko jau aktualizējam ilgu laiku ir realizētās, ievestās un vietējās produkcijas starpību nesakritība, līdz ar to redzam, cik liela daļa produkcijas tiek ievesta bez nodokļiem. Tāpēc LOSP joprojām pastāv uz elektronisko pavadzīmju sistēmas ieviešanu Latvijā,” norāda Treibergs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt LOSP dārzkopības grupas vadītājas vietnieks, biedrības “Latvijas Dārznieks” valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš atgādina, ka LOSP aprīļa sanāksmē dzirdēts, ka ieviestais samazinātais pievienotās vērtības nodoklis (PVN) radījis pozitīvus rezultātus, bet svarīgs uzdevums ir arī pelēkā tirgus samazināšana.

“Lauksaimnieki visā tirgus daļā veido tikai mazāko daļu, lielākā daļa ir tirgotāji. Ja ar mazumtirdzniecības ķēdēm viss ir kārtībā, tad no tirgiem nāk signāli, ka tur tiek tirgota importa produkcija bez kases aparātiem. Tā kā tūlīt sāksies Latvijas zemeņu sezona, kopīgiem spēkiem jāsaprot, ko visas iesaistītas puses darīs, lai par visu realizēto produkciju, kā arī par nodarbinātajiem tiktu samaksāti nodokļi. Jāizstrādā kopīga stratēģija, lai mazinātu pelēko tirgu,” norāda Bērziņš.

Arī LOSP dārzkopības grupas pārstāvis, Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš akcentē – lauksaimnieka darbs primāri ir produkcijas ražošana, tādēļ dārzkopības grupa aicina VID, PVD un tirgus vadību, kas ir valsts kontrolējošās iestādes un atbildīgās puses, pastiprināti iedarbināt importa produkcijas kontroli, lai cīnītos ar neorganizēto tirdzniecību. “Mums ļoti rūp nozares prestižs un uzdodot importu par vietējo produktu, tiek maldināts patērētājs un grauta Latvijas produkcijas labā vērtība.”

Uzrunājot Rīgas Centrāltirgus atbildīgās personas, LOSP pārstāvji ieteica piešķirt kādu speciālu vietu tikai Latvijas zemniekiem, kā arī vēlreiz atgādināt visiem tirgotājiem, ka tagad PVN likme augļiem un dārzeņiem ir 5%, nevis 21%, ja nu kāds vēl neesot pamanījis. LOSP arī aicina visas iesaistītās puses iespēju robežās veikt pārbaudes, lai veicinātu Latvijā audzētās produkcijas noietu, godīgu konkurenci un iziešanu no pelēkās zonas.

LOSP apvieno 60 lauksaimniecības nozaru un daudznozaru valsts līmeņa nevalstiskās organizācijas un kopumā pārstāv vairāk kā 14 200 ražojošo lauksaimnieku.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.