Uncategorized

Mali islāmisti iznīcina Timbuktu svētvietas 0

Foto-LETA/AFP

Mali ziemeļos varu sagrābušā islāma radikāļu grupējuma kaujinieki svētdien, 1.jūlijā, turpināja iznīcināt svētvietas Timbuktu pilsētā, ignorējot starptautiskos lūgumus pasargāt kultūras mantojumu.

Vietējie žurnālisti ziņo, ka desmitiem islāmistu iebrukuši kapsētā Džingerejberā, kas atrodas uz dienvidiem no Timbuktu, un graujot musulmaņu svēto kapenes un mauzolejus. “Viņi izkliedza: “Dievs ir dižens” un sacīja, ka iznīcinās kapenes,” vēstīja žurnālisti. Džingerejberas kapsētā atrodas vismaz trīs senas kapvietas.

Radikālie islāmisti sestdien, 30.jūnijā, slavenajā Timbuktu pilsētā sarīkoja grautiņu, uzbrūkot senām musulmaņu svēto kapenēm un mauzolejiem un draudot iznīcināt visus reliģiskos objektus pilsētā.

Islāmisti no “Ansar Dine” jau iznīcinājuši 15.gadsimta musulmaņu svētā Sidi Mahmuda mauzoleju un uzbrukums noticis tikai dažas dienas pēc tam, kad Timbuktu tika iekļauta UNESCO pasaules apdraudēto kultūras mantojuma vietu sarakstā.

“Ansar Dine” paziņoja, ka neviens reliģisks objekts Timbuktu nav drošībā. “”Ansar Dine” šodien iznīcinās visus mauzolejus pilsētās. Visus bez izņēmuma,” aģentūrai AFP ar tulka starpniecību no pilsētas pavēstīja grupējuma pārstāvis Sanda Ulds Bumama. Viņš paziņoja, ka svētvietu iznīcināšana ir atriebība par UNESCO soli.

“Dievs ir unikāls. Viss šis ir “haram” (islāmā aizliegts). Mēs visi esam musulmaņi. Kas ir UNESCO?” pavēstīja grupējuma pārstāvis, paziņojot, ka “Ansar Dine “rīkojas “Dieva vārdā”.

Par “333 svēto pilsētu” dēvētā Timbuktu ir mājvieta vēsturiskām mošejām, 16 kapenēm un mauzolejiem. Tajā ģimeņu mājās un privātās bibliotēkās glabājas arī teju 100 000 senu manuskriptu, no kuriem daži ir datēti ar 12.gadsimtu.

Timbuktu ceturtdien tika iekļauta UNESCO pasaules apdraudēto kultūras mantojuma vietu sarakstā. UNESCO sestdien pauda šausmas par svētnīcu iznīcināšanu un aicināja apturēt postīšanu. “Tās ir traģiskas ziņas visiem mums,” sacīja UNESCO pārstāve. “Es aicinu visus konfliktā Timbuktu iesaistītos būt atbildīgiem.”

Jau ziņots, ka 22.martā Mali notika valsts apvērsums.

Pučisti pārmeta iepriekšējai valsts vadībai, ka tā nespēj tikt galā ar tuaregu dumpi, tomēr, izmantojot pēc apvērsuma valstī radušos haosu, tuaregu un islāmistu nemiernieki pārņēma kontrolē valsts ziemeļu pusi, faktiski panākot valsts sadalīšanu.

Mali politiskā elite, kas pēc apvērsuma nodarbināta ar pārejas valdības veidošanu, vēl nav spējusi pievērsties krīzes risināšanai valsts ziemeļos. Mali valdības karavīri nekontrolē šo valsts daļu, kas pēc teritorijas pārspēj Franciju, un pieaug bažas, ka šis reģions varētu kļūt par jauno patvēruma vietu starptautiskajam teroristu tīklam “Al Qaeda”.

Tiek uzskatīts, ka islāmistu grupējums “Ansar Dine” ir saistīts ar “Al Qaeda” Ziemeļāfrikas atzaru un saņem tā atbalstu.

LA.lv