×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. novembris, 2012
Drukāt

Marihuāna nav burkāns, ko prieka pēc audzēt uz palodzes

Foto - LETAFoto - LETA

Vēlme legalizēt marihuānas lietošanu ir slimu cilvēku mērķtiecīga vēlēšanās legalizēt savu atkarību – šāda iniciatīva ir nepieņemama. Marihuāna nav burkāns, ko vajadzētu prieka pēc audzēt uz palodzes, uzskata Latvijas Narkologu asociācijas pārstāve narkoloģe Ilze Maksima.

Kā ziņots, sabiedrības iniciatīvu platformā “manabalss.lv” Āris Ābele aicina atbalstīt iniciatīvu atcelt sodu par neliela daudzuma marihuānas audzēšanu, glabāšanu, nēsāšanu un smēķēšanu, kas paredzēta personiskām vajadzībām personām, kuras ir sasniegušas 18 gadu vecumu. Piektdienas rītā idejas atbalstam gan bija savākti tikai nedaudz vairāk nekā 1100 parakstu.

Maksima uzskata, ka jau šobrīd Latvijas tirgū pieejamie legālie psihoaktīvo vielu maisījumi ir pietiekami, lai radītu galvas sāpes ne tikai vienam cilvēkam vai viņa ģimenei, bet visai sabiedrībai kopumā.

Speciāliste uzsver, ka jebkura piesaiste narkotisko vielu lietošanai visbiežāk sākas ar marihuānas, hašiša vai dažādu jaunu maisījumu lietošanu, kas šķietami tiek dēvētas par vieglajām narkotikām. Marihuāna nebūt nav “viegla narkotika”, tāpēc pat daļēja tās legalizācija ir nepieņemama, norāda Maksima. “Visas narkotiskās vielas, ieskaitot alkoholu, kas ir legālā narkotika, ir smagas cilvēka veselībai,” viņa piebilst.

Narkoloģe arī asi uzsvēra, ka izmantot par piemēru citu valstu pieredzi marihuānas legalizācijā ir nepieņemami. “Viņi nav laimīgi par to, kas ar viņiem notiek,” sacīja mediķe.

Pērn Latvijā mediķu uzskaitē nonākuši 278 jauni pacienti ar narkotisko, psihotropo un toksisko vielu atkarību. Kopumā 2011.gadā Latvijā uzskaitē atradās 3390 cilvēki ar šādu atkarību, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācijas par iedzīvotāju veselību 2011.gadā.

Līdzīgi kā citviet Eiropā un pasaulē, arī Latvijā marihuāna un hašišs ir izplatītākās lietotās nelegālās vielas iedzīvotāju vidū, teikts SPKC pētījumā “Atkarību izraisošo vielu lietošanas izplatība iedzīvotāju vidū”.

Latvijā regulāro marihuānas smēķētāju skaits pērn veidoja 0,8% no iedzīvotājiem darbspējas vecumā. Visvairāk šīs narkotikas lietošana izplatīta starp jauniem vīriešiem vecumā no 15 līdz 24 gadiem.

Savukārt marihuānu vai hašišu Latvijā kopumā pērn pamēģinājuši 12,5% jeb aptuveni 174 000 iedzīvotāju. Šie rādītāji nav būtiski mainījušies jau kopš 2007.gada, kad šīs narkotikas bija pamēģinājuši 12,1% cilvēku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+