Laura Silniece sevi dēvē par gidu un treneri friziermākslā. Viņa ir ne vien studijas “Košuma darbnīca” meistare, bet arī videobloga “Pati sev frizieris” autore.
Laura Silniece sevi dēvē par gidu un treneri friziermākslā. Viņa ir ne vien studijas “Košuma darbnīca” meistare, bet arī videobloga “Pati sev frizieris” autore.
Laura Silniece sevi dēvē par gidu un treneri friziermākslā. Viņa ir ne vien studijas “Košuma darbnīca” meistare, bet arī videobloga “Pati sev frizieris” autore.

Bieža mazgāšana matiem nekaitē, stipri šampūni – gan! Meistares Lauras Silnieces ieteikumi 0

Protams, neatklāšu neko jaunu, sakot, ka veselīgi un kopti mati daiļo sievieti. Lai izvēlētos tiem piemērotākos kopšanas līdzekļus, jāņem vērā, kāds ir matu tips, vai tie ir biezi vai plāni, krāsoti vai ne, vai tos žāvējat ar fēnu vai ļaujat pašiem izžūt, vai ir šķelti matu gali vai vēl kādi matu vai galvas ādas bojājumi.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Matu stāvokli ietekmē neveselīgs dzīvesveids un apkārtējās vides negatīvie faktori: piesārņots gaiss, hlorēts ūdens, karsta vasaras saule un ziemas sals, regulāra peldbaseina un saunas apmeklēšana, stress, nepareizs uzturs (trekni, saldi un asi ēdieni), nevērīga attieksme pret matu kopšanu, kad tos mazgā ar nepiemērotu šampūnu un nelieto kondicionieri.

Ar ko jāmazgā

To, kādu šampūnu, kondicionieri un citus matu kopšanas līdzekļus izraudzīties, vislabāk zinās frizieris (ar nosacījumu, ka ilgstoši izmanto viena meistara pakalpojumus). Viņš izpētīs matu struktūru un dos profesionālu padomu. – Šampūns attīra no netīrumiem ne vien matus, bet arī galvas ādu. Tāpēc būtiski zināt, kāds ir tās stāvoklis – vai āda ir pārāk sausa vai – gluži pretēji – taukaina, vai ir blaugznas, – uz svarīgu faktoru, izdarot šampūna izvēli, norāda studijas “Košuma darbnīca” vadošā meistare Laura Silniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bieža mazgāšana matiem nekaitē, taču nepiemērots, pārāk koncentrēts šampūns gan var veicināt galvas ādas attaukošanu un sausināšanu.

Ja galvas āda un mati ir veselīgi, var lietot masu produkciju, bet, ja ir kādas problēmas, tie matu un galvas ādas stāvokli neuzlabos. Tādā gadījumā jāpērk profesionālais šampūns, kas palīdz novērst matu izkrišanu, piešķir tiem apjomu un spīdumu.

Tomēr arī profesionālā matu kosmētika nav panaceja. Ja nav gaidītā rezultāta, jāvēršas pie trihologa (matu ārsta), lai noskaidrotu, kas izraisa vienu vai otru matu un galvas ādas bojājumu (blaugznas, matu izkrišana). Pēc tam aptiekā vajadzēs iegādāties ārstniecisku šampūnu.

Matu tipi

Ja vēlas noskaidrot, kādā stāvoklī ir mati, pirmām kārtām jāpārbauda galvas āda. Viens no iemesliem, kāpēc galvas rota ir sliktā stāvoklī, var būt nepietiekama matu kopšana. Tomēr tas var būt otršķirīgi, bet galvenā vaina meklējama sausajā galvas ādā. Tāpat kā sejas āda, tā var būt taukaina, sausa un normāla.

Ja galvas āda ir normāla, bet mati – biezi un veselīgi, rūpju būs mazāk. Vairāk darba un pacietības vajadzēs, ja galvas rota padevusies plāna, mati ir bojāti, trausli, lūst, matu gali šķeļas vai iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumu dēļ mati ātri taukojas.

Sausi mati parasti liecina par problemātisku galvas ādu, jo tauku dziedzeri izstrādā maz tauku. Ja trūkst dabisku taukvielu, mati zaudē elastību, spīdumu un dzīvīgumu, kļūst plāni, bet galvas āda sāk lobīties. Piemērots būs saudzējošs maigas iedarbības šampūns bojātiem matiem ar kolagēnu vai keratīnu, kas it kā salīmē bojātās mata vietas, atjauno elastību. Keratīns sakopj mata virsējo slāni, bet šampūna sastāvā esošais proteīns iedarbojas uz dziļākajiem slāņiem.

Reklāma
Reklāma

Taukainus matus gribas mazgāt katru dienu, jo tie salīp šķipsnās, zaudē spīdumu un kuplumu. Tos var mazgāt bieži, bet jāatceras, ka šādā pārslodzē tiek izjaukts skābju-sārmu līdzsvars, un galvas ādas tauku dziedzeri, lai to atjaunotu, sāk strādāt vēl intensīvāk – mati taukojas ātrāk. Šādas galvas rotas kopšanai būtu ieteicama profesionālā matu kosmētika.

Kā jāmazgā

Pirms mazgāšanas matus rūpīgi izsukā, lai no tiem atdalītu blaug­znas un pārpalikumus no matu veidošanas līdzekļiem. Tad samitrina un liek šampūnu. – Nav ieteicams pārāk karsts ūdens, jo tas pastiprina tauku dziedzeru aktivitāti un mati ātri kļūst taukaini, – Laura Silniece dod vērtīgu padomu. – Ja mazgājas dušā, galvas ādai un matiem piemērotāka būs tāda ūdens temperatūra, kas ķermenim jau šķiet par vēsu. Tāpēc vispirms sasildāmies un pēc tam mazgājam matus.

Jāielāgo – jo taukaināki mati, jo vēsākam jābūt ūdenim. Lai izšķīdinātu taukus un nomazgātu sakrājušos netīrumus, vēlamā ūdens temperatūra ir +38–40 ºC.

Šampūnu nevajag liet uz matiem, bet plaukstās un tad masējošām kustībām uzputot pie galvas ādas. Izskalojot šampūnu, tas nokļūst uz matiem visā to garumā. – Mazgāšanas līdzeklis jāliek divreiz. Pirmajā reizē no galvas ādas un matiem tiek noņemti ārējās vides radītie netīrumi, savukārt otrajā reizē galvas āda tiek attīrīta no tauku dziedzeru izdalītā seruma, sviedriem un blaugznām.

Friziere norāda arī uz zelta likumu, ko nav vēlams ignorēt, mazgājot matus, – ikreiz jālieto ne vien šampūns, bet arī kondicionieris. Pirmais kopšanas līdzeklis atver matu zvīņas, bet otrais tās aizver, kas ir svarīgi. Kondicionieris arī uzlabo matu struktūru, atvieglo ķemmēšanu. Ja to nelieto, mati kļūst pūkaini, kokaini, sapinkājas, lūst, brīdina speciāliste.

Katram matu tipam ir piemērots savs kondicionieris. To ieklāj tikai matu galos! Turklāt ieteicamāki ir atsevišķi līdzekļi, nevis kombinētie “divi vai trīs vienā”.

Pēc mazgāšanas galvai uzklāj dvieli, kuru atstāj kādu laiku, lai ļautu tajā iesūkties liekajam mitrumam. Tad slapjos matus maigi izspaida, nevis intensīvi berž ar dvieli, jo tādējādi tiek bojātas matu zvīņas, un laika gaitā mati kļūst trausli un lūst. Ideāli būtu, ja mati varētu izžūt paši. Ja nu tam nav laika, tad vismaz jāfēno ar vēsa gaisa strūklu.

Mati obligāti jāizķemmē, lietojot tehniku “pirkstiņi kā ķemme” vai arī jāizmanto speciālas sukas (uz to iepakojuma rakstīts tangle).

Kā jāpabaro

Lai uzlabotu galvas ādas un matu veselību, tiek ik pa laikam jāpabaro un jāmitrina ar kādu no eļļām vai jāliek matu maska. To dara nevis pēc katras mazgāšanas reizes, bet ne biežāk kā reizi nedēļā. Bieži liekot masku, matus it kā pārbaro, tie kļūst smagi un saķep.

Šo kopšanas līdzekļu uzdevums ir aizvērt matu zvīņas, mitrināt matus un veidot aizsargslāni. Vienas maskas uzklāj pirms matu mazgāšanas, otras – pēc. Pirmās iekļūst dziļāk mata struktūrā.

Matu veselības uzlabošanai izmanto arī dažādas eļļas. Mitrinoša iedarbība ir avokado un vīnogu kauliņu eļļai. To ieteicams lietot reizi nedēļā. Iemasē galvas ādā un piesūcina matus, raugoties, lai eļļa nesāk no tiem pilēt. Apsien dvieli, patur pusstundu, pēc tam izmazgā ar šampūnu. Pēc šādas procedūras mati atdzīvosies, kļūs veselīgāki.

Olīveļļa ļoti labi mitrina gan galvas ādu, gan matus, bet samazina to apjomu, tāpēc nav īsti piemērota, ja tie ir plāni un smalki.

Aprikožu kauliņu eļļa un lineļļa piešķir matiem spīdumu, kā arī mitrina. Ļoti labi matus mitrina kokosriekstu eļļa, palīdz novērst to šķelšanos un lūšanu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.