Ekonomika
Nauda

Mudina iedzīvotājus sekot līdzi savai kredītvēsturei 0


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Sintija Zandersone/LETA

“Kredītinformācijas Birojs” (KIB) datu bāzē šobrīd ir reģistrēti 1,04 miljoni aktīvi privātpersonu līgumi finanšu nozares uzņēmumiem, no tiem 97 tūkstoši ir kavēti.

Papildus kavētiem kredītlīgumiem privātpersonām pašlaik ir reģistrēti 305 tūkstoši kavēti rēķini nefinanšu uzņēmumiem.

Katru gadu iedzīvotāju saistību apjoms turpina palielināties, attiecīgi pieaug arī kavēto maksājumu skaits.

Lai mudinātu privātpersonas ieviest ikdienā jaunu paradumu – regulāri sekot līdzi savai kredītvēsturei -, KIB sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru (PTAC), “SEB banku”, uzņēmumiem “Latvenergo” un “Neste”, apdrošināšanas kompāniju “If”, kā arī Rīgas Tehnisko universitāti uzsāk kampaņu “Esi finansiāli vesels!”.

Tās laikā minētie uzņēmumi piedāvās klientiem īpašu pieejas kodu savai kredītvēsturei, kas dos iespēju turpmākos 12 mēnešus skatīties kredītvēsturi bezmaksas neierobežoti.

Savukārt, izmantojot PTAC mājaslapā publicēto KIB datubāzes pieejas kodu, jebkurš Latvijas iedzīvotājs līdz šā gada 31.decembrim var piereģistrēties datu bāzei un arī turpmākos 12 mēnešus izmantot akcijas noteikumus.

PTAC direktore Baiba Vītoliņa norāda, ka šajā gadā PTAC īstenoja informatīvi izglītojošo kampaņu par finanšu pratību un atbildīgu aizņemšanos. Patērētāju “finanšu veselībai” būtisks priekšnoteikums ir finanšu resursu atbildīga plānošana un ilgtspēja.

Svarīgi, lai kredītdevēji atbildīgi izvērtē patērētāju spēju atmaksāt kredītus, balstoties uz pietiekamu un patiesu informāciju.

Tāpēc atzinīgi vērtējama KIB iniciatīva dot iespēju patērētājiem kontrolēt par sevi pieejamo kredītinformācijas datu kvalitāti, kā arī pārliecināties, vai viņu dati tiek likumīgi izmantoti, atzīst Vītoliņa.

KIB datu bāzē tiek iekļauta informācija par jauniem noslēgtiem darījumiem un attiecīgi jauniem parādiem. Iedzīvotājiem tā ir iespēja pārbaudīt vai datu bāzē informācija par katru jauno līgumu ir iekļauta pareizi.

Saistītie raksti

KIB valdes loceklis Intars Miķelsons atzīmē, ka pastāv iespēja, ka kāds ir nozadzis personas datus un aizņēmies naudu uz jūsu vārda. Pārbaudot regulāri savu kredītvēsturi, iespējams šādus gadījumus laicīgi piefiksēt un vērsties tiesībsargājošajās institūcijās.

Pašlaik KIB datu bāzē ir informācija par 600 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju. Datu apmaiņā kredītbirojs sadarbojas ar Latvijas lielākajām bankām, nebanku kreditētajiem, līzinga devējiem, apsaimniekotājiem, valsts institūcijām un sabiedrisko pakalpojumu piegādātājiem.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Elektroniķu sacensības un robotu cīņas. Kas vēl gaidāms “Elektronikas dienā 2018”?
4 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Būvuzņēmēju partnerība kopsapulcē izvēlējusies vadītāju 1
4 stundas
LE
LETA
Ekonomika
“Elektrum” klientiem elektroenerģijas rēķini pieaugs līdz 15%
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Rīgā pārguļ vairāk un ilgāk: centrā par viesnīcām pārtop daudzas vēsturiskās ēkas
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Izvirza kanditātus darbam Saeimas komisijās. Kādam amatam virza Kučinski?
37 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Pasaulē
Leiboristi aicina Meju atsaukt saskaņoto “puscepto” Breksita vienošanos
12 minūtes
LE
LETA
Kultūra
Ar filmu “Saule brauca debesīs” radošā komanda vēlās mudināt cilvēkus domāt un just plašāk
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Novembra beigās Latviju sasniegs arktiskās gaisa masas
5 stundas