“Šogad mūs gaida lieli izaicinājumi, taču esam entuziasma pilni stāties tiem pretī, lai piepildītu mūsu sapņus,” iesākot 2019. gadu, saka Valters un Ģirts.
“Šogad mūs gaida lieli izaicinājumi, taču esam entuziasma pilni stāties tiem pretī, lai piepildītu mūsu sapņus,” iesākot 2019. gadu, saka Valters un Ģirts.
Foto: Karīna Miezāja

Ne tikai zelta rokas, bet arī sirds. Kā darbojas sociālais uzņēmums “KK Original Design” 0

“Mēs vēlamies veidot sabiedrību, kurā katrs cilvēks neatkarīgi no iespējām un prasmēm ir galvenā vērtība,” ar šādiem vārdiem mūs Liepājā sagaida Valters Krētainis un Ģirts Toms Klampis, sociālā uzņēmuma “KK Original Design” dibinātāji, kuri no koka ražo kvalitatīvas palīgierīces bērniem un jauniešiem ar kustību traucējumiem. Tām Latvijā alternatīvu nav. Tādējādi puiši padara aktīvāku ikdienu tiem, kuri pašu spēkiem nespēj pārvietoties.

Reklāma
Reklāma

Sāk ar skolas kvalifikācijas darbu

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Valtera bērnība aizritējusi Jūrmalciemā, kas atrodas pie Nīcas, netālu no Bernātiem. Tur dzīvo viņa vecāki, kuri nodarbojas ar dārzeņkopību, un tieši šajā vietā dzimusi Valtera mīlestība pret koku. “Savulaik tētis laukos iekārtoja darbnīcu, kas bija paredzēta saimniecības vajadzībām. Taču jau kopš 14 gadiem ieņēmām šo vietu, un tieši tur tapa mūsu pirmie radošie darbi. Sākām ar skapju restaurāciju, vēlāk arī pievērsāmies nopietnākām lietām. Piemēram, esam veidojuši kanceli Jūrmalciema Nācaretes evaņģēliski luteriskai baznīcai,” norāda Valters.

Puiši pazīstami jau kopš bērnudārza, vēlāk, absolvējot Nīcas pamatskolu, abi iestājās Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolā, kur specializējās koka izstrādājumu dizainā. Mākslas skolā tika apgūti dažādi priekšmeti, ne tikai rasēšana, zīmēšana, gleznošana, veidošana, bet arī eksaktās zinības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aizritot trijiem mācību gadiem, pienāca laiks kvalifikācijas darba izstrādei. Lai gan Valteram bijušas dažādas idejas, galu galā tika nolemts izstrādāt pārvietošanās ierīci jeb rāpuli mazajam Kristiānam, kurš cieš no bērnu cerebrālās triekas un nespēj pilnvērtīgi pārvietoties.

“Kristiāns ir manas bijušās sievas brālītis, tādēļ arī radās šāda doma. Vēlējos ģimenei palīdzēt un sniegt iespēju puisēnam pārvietoties paša spēkiem, kas diemžēl slimības dēļ nav iespējams. Sākotnēji nebija ne jausmas, kā šī palīgierīce varētu izskatīties, kā darboties. Taču kopīgiem spēkiem, konsultējoties ar Kristiāna ģimeni un dažādiem speciālistiem, izstrādāju savu pirmo rāpuli.”

Savilkto muskuļu dēļ Kristiāns nevar iztaisnot kājas, tādēļ palīgierīce radīta tā, lai puika varētu atrasties daļēji vertikālā stāvoklī, tupot uz ceļiem. “Sākumā viņš šādi varēja pavadīt vien kādas desmit, piecpadsmit minūtes, bet tagad jau krietnāku laiku – vismaz stundu noteikti.”

Kad ierīce tika izveidota, tā raisīja sabiedrības interesi. Valters tika uzrunāts dažādām intervijām, un informācija par viņa paveikto parādījās publiski. Pirmo rāpuļa pasūtījumu veica kāda sieviete no Krievijas, kas Valteru uzmeklēja sociālajos tīklos. Lai pasūtījumu izpildītu, palīgos Valters uzaicināja Ģirtu, un tālāk jau radās doma par sava uzņēmuma izveidi.

“Rāpulis”, “CitronPuse” un “Citronšķēle”

“KK Original Design” komandas biedrs Kristiāns izmēģina “Rāpuļa” jaunāko versiju.
Publicitātes foto

Pirms gada Valters ieguva “Latvijas lepnuma” balvu nominācijā “Jauniešu iniciatīva”, kas esot bijis nozīmīgs atspēriena solis turpmākajai darbībai. “Pēc ceremonijas mūs uzrunāja Salvis Roga, kurš ir Kurzemes biznesa inkubatora valdes priekšsēdētājs. Salvis mums ir daudz palīdzējis gan biznesa, gan finanšu jautājumos,” norāda puiši.

Tā nu soli pa solim ejot, pērn februārī Valters un Ģirts nodibināja savu uzņēmumu “KK Original Design”, kas, pateicoties jaunajam Sociālā uzņēmuma likumam, ieguva attiecīgo statusu.

Reklāma
Reklāma

“Nākotnē plānojam izveidot savu produktu līniju, kurā ietilptu dažnedažādas palīgierīces, kas paredzētas bērniem ar kustību traucējumiem. Šobrīd mēs piedāvājam trīs veidu produktus, kas palīdz bērniem pārvietoties un trenēties mājas apstākļos.”

22 gadus vecie liepājnieki uzmeistarojuši “Rāpuli”, “CitronPusi” un “Citronšķēli”. Pirmais no tiem ir piemērots bērniem, kuri savilkto muskuļu dēļ nespēj iztaisnot kājas. Rāpojot uz ceļiem vertikālā pozīcijā, bērns paralēli trenē kopējo ķermeņa muskulatūru, īpaši iegurņa.

Savukārt “CitronPuse” paredzēta rāpošanas prasmju apguvei un kopējās muskulatūras trenēšanai. “Lai šo trenažieri būtu komfortabli lietot, esam izveidojuši mīkstu, pufam līdzīgu spilvenu, kas ir piestiprināts pie finiera plāksnes. Un “Citronšķēle”, kas ir trešais mūsu produkts, ir ripojoša, mīksta atbalsta plakne līšanas prasmju apguvei. Šādā veidā bērns trenē roku un kāju darbību,” rādot ilustratīvu materiālu, skaidro Valters un Ģirts.

Puišu radītās ierīces jeb ergonomiskie trenažieri ir koši citrondzeltenā krāsā. Tieši tādi, lai piesaistītu mazo censoņu uzmanību.

Jaunas iekārtas un darbnīca Grobiņā

Starptautisku atzinību Valtera un Ģirta veikums guva izstādē “RehaCare”, kas aizvadītajā rudenī norisinājās Vācijā. “Izstādē piedalījās cilvēki no visas pasaules. Tā bija lieliska pieredze, jo interesi par mūsu produktiem izrādīja ļoti daudzi. Tādējādi ieguvām jaunus kontaktus un vēlāk saņēmām arī jaunus pasūtījumus.”

Lai gan darba puišiem netrūkst, viņiem vēl nav iekārtota sava darbnīca. Tā Grobiņā pašlaik ir tapšanas stadijā. “Pērn attīstības finanšu institūcija “Altum” piešķīra mums grantu 20 000 eiro apmērā. Šo naudu plānojam tērēt lietderīgi. Plānojam, ka telpu labiekārtošanas darbi tiks pabeigti šomēnes. Esam arī iegādājušies CNC frēzmašīnu, ar kuras palīdzību darbi ies uz priekšu raitāk.”

Kādēļ jaunie puiši, kuri varētu strādāt algotu darbu un saņemt labu atalgojumu, izvēlējušies iet šādu ceļu? Valters atzīst, ka viņam vienmēr ir paticis palīdzēt cilvēkiem un grūti bijis kādam atteikt.

“Dvēselē esam mākslinieki. Absolvējot skolu, mazliet pastrādāju galdniecībā, biju CNC operators. Taču ātri vien sapratu – kādam citam strādāt nevēlos. Neslēpšu, sākt savu biznesu no nulles ir ļoti grūti, taču ar laiku “apbružājies” un tā lieta aiziet.”

Pērn uzņēmums “KK Original Design” pārdeva ap 20 produktiem, un pārsvarā tie aizceļoja ārpus mūsu zemes – uz ASV, Krieviju, Norvēģiju un Vāciju. “Lielākā daļa klientu mums ir no Vācijas, bet Latvijā produkts ir samērā maz pieprasīts. “Rāpulis” maksā 750 eiro, “CitronPuse” un “Citronšķēle” – no 200 līdz 300 eiro, kas atkarīgs no ierīces lieluma. “Klientiem Latvijā mūsu produkti šķiet dārgi, taču, piemēram, Vācijā un Norvēģijā klientus pārsteidz zemā cena,” teic Valters

Taujāti par nākotnes plāniem, puiši saka: “Esam jauni, un nākotnes ieceres mums ir lielas. Esam gatavi smagi strādāt un paveikt ko izcilu, tādēļ nākotnē plānojam paplašināt komandu, lai varam pēc iespējas vairāk radīt un palīdzēt citiem.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.